Co je to?
Výraz, termín, definice slova Glykemický index. Co znamená odborný pojem Glykemický index z kategorie Jídlo?

Co je to Glykemický index? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Glykemický index

Glykemický index se vyjadřuje číselnou hodnotou. Ta udává rychlost, s jakou se sacharidy, které člověk přijal v potravě, změní v trávicí soustavě na glukózu. Ta se pak dostane do krevního oběhu.
Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jakými jsou například způsob zpracování, obsah tuků, sacharózy, kyselin a množství vlákniny. Glykemický index potraviny stoupá v závislosti na rychlosti, kterou potravina zvýší hladinu glukózy v krvi.


Co je to Glykemický index? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Glykemický index. Co znamená odborný pojem Glykemický index z kategorie Jídlo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Glykemický index doporučujeme sdílet s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Glykemický index se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: informace, význam pojmu, odborný výraz, definice, význam, vysvětlení, přesný výraz, co znamená, jídlo, přesný význam, slovo, lexikon, jídlo, terminus technicus, definice pojmu, termín, heslo, formulace


Pojem Glykemický index je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Glykemický index? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Glykemický index (zkratka GI) je bezrozměrná veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Exaktně je GI definován jako plocha pod křivkou glykémií během dvou hodin po požití dané potraviny, vyjádřená jako procento plochy pod křivkou po požití stejného množství sacharidů ve formě čisté glukózy. Vychází se z toho, že glukóza má glykemický index roven 100. Například celozrnný chléb má GI = 65, tudíž glukóza obsažená v celozrnném chlebu je tělem využita za cca 2krát delší dobu než glukóza v čistém stavu. Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jako je obsah vlákniny, postup přípravy, délka vaření dané potraviny apod. Hodnotu GI potraviny nelze brát jako jediný faktor ovlivňující reakci glykémie. Protože rychlost vstřebávání glukózy do krve také ovlivňuje celkové množství tráveniny v žaludku (čím více potravy žaludek dostane, tím rychleji se tělo snaží potravu ze žaludku dostat pryč ⇒ trávení i vzestup glykémie je tudíž rychlejší). Pro praxi to znamená to, že z potravin s nižším GI dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou tyto potraviny obsahují. Také potraviny s nízkým GI nezatěžují organismus velkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou přispívat ke vzniku diabetu II.typu. Ač je někdy glykemický index užíván jako indikátor míry uvolňování inzulínu do krve, některé potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují mnoho inzulínu; pro tento účel je lépe vzít v úvahu inzulinový index. Index byl vytvořen Dr. Davidem J. Jenkinsem a jeho kolegy v roce 1981 na Torontské univerzitě.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat pojem Glykemický index ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Glykemický index ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Glykemický index ve Wikislovníku

Zkusit najít slovo Glykemický index na Google.cz

Hledat termín Glykemický index ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Glykemický index ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Glykemický index například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Nyní již víte co znamená slovo Glykemický index? resp. jaká je definice termínu Glykemický index? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glykemický index, odpověď na dotaz co je to Glykemický index?. Víte např. kdo to je Čmaňa? Znáte a víte kdo je Eckhart Tolle? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Glykemický index i v jiných kategoriích (než jídlo). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.