Co je to?
Definice výrazu, termínu Glykemický index. Co znamená odborný pojem Glykemický index z kategorie Jídlo?

Co je to Glykemický index? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Glykemický index?

Glykemický index se vyjadřuje číselnou hodnotou. Ta udává rychlost, s jakou se sacharidy, které člověk přijal v potravě, změní v trávicí soustavě na glukózu. Ta se pak dostane do krevního oběhu.
Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jakými jsou například způsob zpracování, obsah tuků, sacharózy, kyselin a množství vlákniny. Glykemický index potraviny stoupá v závislosti na rychlosti, kterou potravina zvýší hladinu glukózy v krvi.


Co je to Glykemický index? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Glykemický index. Co znamená odborný pojem Glykemický index z kategorie Jídlo?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Glykemický index s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Glykemický index je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: heslo, terminus technicus, terminologie, co to je, synonymum, slovo, význam pojmu, přesný význam, slovník, informace, definice, přesný výraz, názvosloví, odborné názvosloví, co je to Glykemický index?, význam slova, co znamená, odborný výraz


Pojem Glykemický index je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Glykemický index? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Glykemický index (zkratka GI) je bezrozměrná veličina, která udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Exaktně je GI definován jako plocha pod křivkou glykémií během dvou hodin po požití dané potraviny, vyjádřená jako procento plochy pod křivkou po požití stejného množství sacharidů ve formě čisté glukózy. Vychází se z toho, že glukóza má glykemický index roven 100. Například celozrnný chléb má GI = 65, tudíž glukóza obsažená v celozrnném chlebu je tělem využita za cca 2krát delší dobu než glukóza v čistém stavu. Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jako je obsah vlákniny, postup přípravy, délka vaření dané potraviny apod. Hodnotu GI potraviny nelze brát jako jediný faktor ovlivňující reakci glykémie. Protože rychlost vstřebávání glukózy do krve také ovlivňuje celkové množství tráveniny v žaludku (čím více potravy žaludek dostane, tím rychleji se tělo snaží potravu ze žaludku dostat pryč ⇒ trávení i vzestup glykémie je tudíž rychlejší). Pro praxi to znamená to, že z potravin s nižším GI dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou tyto potraviny obsahují. Také potraviny s nízkým GI nezatěžují organismus velkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou přispívat ke vzniku diabetu II.typu. Ač je někdy glykemický index užíván jako indikátor míry uvolňování inzulínu do krve, některé potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují mnoho inzulínu; pro tento účel je lépe vzít v úvahu inzulinový index. Index byl vytvořen Dr. Davidem J. Jenkinsem a jeho kolegy v roce 1981 na Torontské univerzitě.

Hledejte pojem Glykemický index v následujících vyhledávačích

Najít slovo Glykemický index ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Glykemický index ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Glykemický index ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Glykemický index ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Glykemický index ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Glykemický index ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Glykemický index například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Glykemický index? resp. jaká je definice slova Glykemický index? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Glykemický index, odpověď na dotaz co je to Glykemický index?. Víte např. kdo to je IT analytik? Znáte a víte kdo je Simona Stašová? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Jídlo). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.