Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Badyán. Co znamená pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Co je Badyán?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Badyán

Badyán je druh koření, který je v našich krajinách hojně využíván hlavně v období Vánoc. Jeho vůně je podobná anýzu, proto se také někdy označuje jako hvězdicový anýz. Jde o souplodí badyáníku pravého. Tato souplodí, obsahující lesklá semena, se usuší a mohou se používat celá, nebo mletá na prášek. Pravlastí badyánu je Čína, především její jihozápadní oblast, proto se mu říká také anýz čínský. Postupně se toto koření dostalo do Tichomoří a celé jihovýchodní Asie.
V Evropě se badyán začal používat až v 17. století a v současnosti patří k běžně dostupnému koření. Využívá se při výrobě perníku, svařeného vína, grogu, některých druhů čajů nebo ve vietnamské kuchyni v oblíbené polévce pho. Může se přidávat i do švestkových povidel. Badyán má i léčivé účinky, je antibakteriální, obsahuje velké množství antioxidantů, prospívá srdci, reguluje hladinu cukru v krvi a účinkuje jako přírodní látka proti chřipce.


Co je to Badyán? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Badyán. Co znamená pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Badyán se nachází v kategorii jídlo

Klíčová slova: slovo, popis, formulace, lexikon, pojem, názvosloví, co znamená, co to je, wiki, slovník, odborné názvosloví, synonymum, Badyán, jídlo, definice, definice pojmu, vysvětlení, jídlo


Pojem Badyán je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Badyán?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum).
Má jemnou vůni podobnou anýzu, kořenitě nasládlou chuť. Obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol.
Hvězdicový anýz je součástí tradičního čínského koření pěti vůní, ale používá se i v Indonésii. Ve Vietnamu je hlavním kořením vietnamské nudlové polévky pho. V Česku se používá v likérnictví, voňavkářství i v potravinářském průmyslu. V tradiční české kuchyni se užívá do perníku, speciálních sušenek, švestkových povidel, hruškového kompotu i k aromatizaci čajů, svařených vín a grogu, je součástí hruškových povidel ve valašském koláči tzv. frgálu.

Další informační zdroje

Vyhledat termín Badyán ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Badyán ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Badyán na Google.cz

Vyhledat slovo Badyán na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Badyán ve Wikimedia Commons

Najít výraz Badyán ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Badyán například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikizdrojích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte jaký je přesný význam slova Badyán? resp. jaká je definice termínu Badyán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Badyán, odpověď na dotaz co je to Badyán?. Víte např. kdo to je Ljuba Krbová? Znáte a víte kdo je Kristýna Kociánová? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Badyán i v jiných kategoriích (než jídlo). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?