Co je to?
Odborný výraz, definice slova Badyán. Co znamená pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Co je to Badyán? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Badyán

Badyán je druh koření, který je v našich krajinách hojně využíván hlavně v období Vánoc. Jeho vůně je podobná anýzu, proto se také někdy označuje jako hvězdicový anýz. Jde o souplodí badyáníku pravého. Tato souplodí, obsahující lesklá semena, se usuší a mohou se používat celá, nebo mletá na prášek. Pravlastí badyánu je Čína, především její jihozápadní oblast, proto se mu říká také anýz čínský. Postupně se toto koření dostalo do Tichomoří a celé jihovýchodní Asie.
V Evropě se badyán začal používat až v 17. století a v současnosti patří k běžně dostupnému koření. Využívá se při výrobě perníku, svařeného vína, grogu, některých druhů čajů nebo ve vietnamské kuchyni v oblíbené polévce pho. Může se přidávat i do švestkových povidel. Badyán má i léčivé účinky, je antibakteriální, obsahuje velké množství antioxidantů, prospívá srdci, reguluje hladinu cukru v krvi a účinkuje jako přírodní látka proti chřipce.


Co je to Badyán? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Badyán. Co znamená pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Badyán sdílejte s kolegy na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Heslo Badyán je v kategorii jídlo

Klíčová slova: odborné názvosloví, vysvětlení, termín, popis, pojem, slovo, synonymum, formulace, přesný význam, slovník, význam slova, co znamená, význam pojmu, co je to Badyán?, informace, definice, jídlo, lexikon


Pojem Badyán je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Badyán?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum).
Má jemnou vůni podobnou anýzu, kořenitě nasládlou chuť. Obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol.
Hvězdicový anýz je součástí tradičního čínského koření pěti vůní, ale používá se i v Indonésii. Ve Vietnamu je hlavním kořením vietnamské nudlové polévky pho. V Česku se používá v likérnictví, voňavkářství i v potravinářském průmyslu. V tradiční české kuchyni se užívá do perníku, speciálních sušenek, švestkových povidel, hruškového kompotu i k aromatizaci čajů, svařených vín a grogu, je součástí hruškových povidel ve valašském koláči tzv. frgálu.

Pro další informace o termínu Badyán zkuste tyto odkazy

Najít výraz Badyán ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Badyán ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Badyán ve Wikislovníku

Hledat pojem Badyán ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Badyán na Google.cz

Najít termín Badyán ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Badyán například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Badyán? resp. co znamená výraz Badyán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Badyán, odpověď na dotaz co je to Badyán?. Víte např. kdo to je Gottfried Wilhelm Leibniz? Znáte a víte kdo je Angiolog? Jednotlivá slova můžou mít několik významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci jídlo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?