Co je to?
Výraz, termín, definice slova Badyán. Co znamená odborný pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Co je to Badyán? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Badyán?

Badyán je druh koření, který je v našich krajinách hojně využíván hlavně v období Vánoc. Jeho vůně je podobná anýzu, proto se také někdy označuje jako hvězdicový anýz. Jde o souplodí badyáníku pravého. Tato souplodí, obsahující lesklá semena, se usuší a mohou se používat celá, nebo mletá na prášek. Pravlastí badyánu je Čína, především její jihozápadní oblast, proto se mu říká také anýz čínský. Postupně se toto koření dostalo do Tichomoří a celé jihovýchodní Asie.
V Evropě se badyán začal používat až v 17. století a v současnosti patří k běžně dostupnému koření. Využívá se při výrobě perníku, svařeného vína, grogu, některých druhů čajů nebo ve vietnamské kuchyni v oblíbené polévce pho. Může se přidávat i do švestkových povidel. Badyán má i léčivé účinky, je antibakteriální, obsahuje velké množství antioxidantů, prospívá srdci, reguluje hladinu cukru v krvi a účinkuje jako přírodní látka proti chřipce.


Co je to Badyán? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Badyán. Co znamená odborný pojem Badyán z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici pojmu Badyán sdílejte s vašimi přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Badyán je v kategorii jídlo

Klíčová slova: co znamená, Badyán, termín, slovo, terminologie, informace, vysvětlení, definice pojmu, co je to Badyán?, jídlo, přesný význam, pojem, slovník, jídlo, wiki, heslo, význam slova, význam


Pojem Badyán je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Badyán? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum).
Má jemnou vůni podobnou anýzu, kořenitě nasládlou chuť. Obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol.
Hvězdicový anýz je součástí tradičního čínského koření pěti vůní, ale používá se i v Indonésii. Ve Vietnamu je hlavním kořením vietnamské nudlové polévky pho. V Česku se používá v likérnictví, voňavkářství i v potravinářském průmyslu. V tradiční české kuchyni se užívá do perníku, speciálních sušenek, švestkových povidel, hruškového kompotu i k aromatizaci čajů, svařených vín a grogu, je součástí hruškových povidel ve valašském koláči tzv. frgálu.

Linky na další online zdroje

Vyhledat slovo Badyán ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Badyán ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Badyán ve Wikislovníku

Najít slovo Badyán ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Badyán na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Badyán ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Badyán například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Badyán? resp. co označuje slovo Badyán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Badyán, odpověď na dotaz co je to Badyán?. Víte např. kdo to je Petr Bendl? Znáte a víte kdo je Blbec? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?