Co je to?
Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Co je to Apsida? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Apsida?

Apsida je název pro zakončení tzv. kněžiště u církevních staveb pocházejících převážně z románského období. Jedna stavba může mít i více apsid. V překladu z řečtiny je apsida oblouk, zaoblení či výklenek. Může mít půlkruhový nebo podkovovitý tvar.
Apsidy byly používány již v době římské antiky v lázních, bazilikách i chrámech, kde do nich byly umísťovány sochy různých bohů nebo populárních osobností. Klenba těchto staveb je polokopulovitá a vyzdobená nástěnnými malbami. V apsidě se nachází jedno nebo více oken tvořených špaletami, které se do obou stran rozšiřují.


Co je to Apsida? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Apsida s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Apsida se nachází v kategorii Stavebnictví

Klíčová slova: informace, wiki, co znamená, přesný význam, Apsida, slovo, definice, co to je, odborný výraz, význam pojmu, přesný výraz, synonymum, význam, formulace, pojem, slovník, terminologie, definice pojmu


Pojem Apsida je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít slovo Apsida ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Apsida ve Wikislovníku

Hledat heslo Apsida ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Apsida ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Apsida ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Apsida na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Apsida například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Apsida? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Apsida? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apsida, odpověď na dotaz co je to Apsida?. Víte např. kdo to je Šmelinář? Znáte a víte kdo je Chůva? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Apsida i v jiných kategoriích (než Stavebnictví). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.