Co je to?
Definice výrazu Apsida. Co znamená odborný pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Co to je Apsida? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Apsida?

Apsida je název pro zakončení tzv. kněžiště u církevních staveb pocházejících převážně z románského období. Jedna stavba může mít i více apsid. V překladu z řečtiny je apsida oblouk, zaoblení či výklenek. Může mít půlkruhový nebo podkovovitý tvar.
Apsidy byly používány již v době římské antiky v lázních, bazilikách i chrámech, kde do nich byly umísťovány sochy různých bohů nebo populárních osobností. Klenba těchto staveb je polokopulovitá a vyzdobená nástěnnými malbami. V apsidě se nachází jedno nebo více oken tvořených špaletami, které se do obou stran rozšiřují.


Co je to Apsida? Význam slova, termín, Definice výrazu Apsida. Co znamená odborný pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Apsida? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Pojem Apsida se nachází v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: terminus technicus, stavebnictví, termín, co to je, definice pojmu, vysvětlení, definice, Apsida, co je to Apsida?, lexikon, odborný výraz, význam slova, význam, terminologie, heslo, stavebnictví, odborné názvosloví, slovník


Pojem Apsida je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Apsida? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Apsida (z řec. αψις (hapsis) – oblouk, zaoblení, obloha a lat. apsis či absis – výklenek) je půlkruhová či podkovovitá oltářní nika zaklenutá konchou, vzniklá v římské antické architektuře a používaná především v románské a románsko-gotické architektuře.
Nejprve byly apsidy použity v římských thermách, bazilikách a chrámech, kde byly v podobě polokruhové niky s konchou určeny pro sochy božstev nebo významných osobností.
V křesťanském kostele je v apsidě umístěn oltář. Apsidy, tj polokruhové niky s konchou byly používány pouze v raněkřesťanské a románské architektuře.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít výraz Apsida ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Apsida ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Apsida ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Apsida na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Apsida ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Apsida na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Apsida například ve Wikislovníku, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Apsida? resp. co přesně označuje termín Apsida? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apsida, odpověď na dotaz co je to Apsida?. Víte např. kdo to je Iman? Znáte a víte kdo je Liu Wen? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než stavebnictví). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.