Co je to?
Odborný výraz, definice slova Apsida. Co znamená slovo Apsida z kategorie Stavebnictví?

Co je Apsida? Definice pojmu

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Apsida

Apsida je název pro zakončení tzv. kněžiště u církevních staveb pocházejících převážně z románského období. Jedna stavba může mít i více apsid. V překladu z řečtiny je apsida oblouk, zaoblení či výklenek. Může mít půlkruhový nebo podkovovitý tvar.
Apsidy byly používány již v době římské antiky v lázních, bazilikách i chrámech, kde do nich byly umísťovány sochy různých bohů nebo populárních osobností. Klenba těchto staveb je polokopulovitá a vyzdobená nástěnnými malbami. V apsidě se nachází jedno nebo více oken tvořených špaletami, které se do obou stran rozšiřují.


Co je to Apsida? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Apsida. Co znamená slovo Apsida z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Apsida) můžete sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Apsida patří do kategorie stavebnictví

Klíčová slova: slovník, význam slova, co to je, popis, heslo, co znamená, význam, formulace, přesný význam, wiki, definice pojmu, co je to Apsida?, pojem, Apsida, vysvětlení, odborný výraz, lexikon, přesný výraz


Pojem Apsida je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Apsida? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Apsida (z řec. αψις (hapsis) – oblouk, zaoblení, obloha a lat. apsis či absis – výklenek) je půlkruhová či podkovovitá oltářní nika zaklenutá konchou, vzniklá v římské antické architektuře a používaná především v románské a románsko-gotické architektuře.
Nejprve byly apsidy použity v římských thermách, bazilikách a chrámech, kde byly v podobě polokruhové niky s konchou určeny pro sochy božstev nebo významných osobností.
V křesťanském kostele je v apsidě umístěn oltář. Apsidy, tj polokruhové niky s konchou byly používány pouze v raněkřesťanské a románské architektuře.

Další informační zdroje

Vyhledat slovo Apsida na Google.cz

Vyhledat termín Apsida ve Wikizdrojích

Hledat výraz Apsida ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Apsida ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Apsida na Youtube

Zkusit najít slovo Apsida ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Apsida například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Apsida? resp. co znamená výraz Apsida? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apsida, odpověď na dotaz co je to Apsida?. Víte např. kdo to je Cukrář? Znáte a víte kdo je Hana Soukupová? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než stavebnictví). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.