Co je to?
Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Co je to Apsida? Význam slova

Co znamená termín Apsida? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Apsida je název pro zakončení tzv. kněžiště u církevních staveb pocházejících převážně z románského období. Jedna stavba může mít i více apsid. V překladu z řečtiny je apsida oblouk, zaoblení či výklenek. Může mít půlkruhový nebo podkovovitý tvar.
Apsidy byly používány již v době římské antiky v lázních, bazilikách i chrámech, kde do nich byly umísťovány sochy různých bohů nebo populárních osobností. Klenba těchto staveb je polokopulovitá a vyzdobená nástěnnými malbami. V apsidě se nachází jedno nebo více oken tvořených špaletami, které se do obou stran rozšiřují.


Co je to Apsida? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Apsida sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Apsida patří do sekce Stavebnictví

Klíčová slova: definice pojmu, formulace, terminus technicus, pojem, slovo, co to je, přesný význam, názvosloví, vysvětlení, co je to Apsida?, termín, odborný výraz, terminologie, přesný výraz, lexikon, význam slova, heslo, Apsida


Pojem Apsida je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Apsida?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Apsida (z řec. αψις (hapsis) – oblouk, zaoblení, obloha a lat. apsis či absis – výklenek) je půlkruhová či podkovovitá oltářní nika zaklenutá konchou, vzniklá v římské antické architektuře a používaná především v románské a románsko-gotické architektuře.
Nejprve byly apsidy použity v římských thermách, bazilikách a chrámech, kde byly v podobě polokruhové niky s konchou určeny pro sochy božstev nebo významných osobností.
V křesťanském kostele je v apsidě umístěn oltář. Apsidy, tj polokruhové niky s konchou byly používány pouze v raněkřesťanské a románské architektuře.

Linky na další online zdroje

Hledat heslo Apsida ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Apsida ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Apsida ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Apsida ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Apsida na Google.cz

Najít termín Apsida ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Apsida například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Apsida? resp. co znamená Apsida? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apsida, odpověď na dotaz co je to Apsida?. Víte např. kdo to je SW architekt? Znáte a víte kdo je Chůva? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Apsida v jiné sekci než Stavebnictví. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.