Co je to?
Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Co je to Apsida? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Apsida

Apsida je název pro zakončení tzv. kněžiště u církevních staveb pocházejících převážně z románského období. Jedna stavba může mít i více apsid. V překladu z řečtiny je apsida oblouk, zaoblení či výklenek. Může mít půlkruhový nebo podkovovitý tvar.
Apsidy byly používány již v době římské antiky v lázních, bazilikách i chrámech, kde do nich byly umísťovány sochy různých bohů nebo populárních osobností. Klenba těchto staveb je polokopulovitá a vyzdobená nástěnnými malbami. V apsidě se nachází jedno nebo více oken tvořených špaletami, které se do obou stran rozšiřují.


Co je to Apsida? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Apsida. Co znamená pojem Apsida z kategorie Stavebnictví?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Apsida s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Apsida se nachází v sekci Stavebnictví

Klíčová slova: Stavebnictví, co je to Apsida?, lexikon, definice pojmu, Stavebnictví, heslo, formulace, pojem, definice, význam slova, odborný výraz, popis, slovo, význam pojmu, význam, přesný význam, terminus technicus, co to je


Pojem Apsida je v kategorii Stavebnictví, ilustrační obrázek

Co označuje termín Apsida? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Apsida (z řec. αψις (hapsis) – oblouk, zaoblení, obloha a lat. apsis či absis – výklenek) je půlkruhová či podkovovitá oltářní nika zaklenutá konchou, vzniklá v římské antické architektuře a používaná především v románské a románsko-gotické architektuře.
Nejprve byly apsidy použity v římských thermách, bazilikách a chrámech, kde byly v podobě polokruhové niky s konchou určeny pro sochy božstev nebo významných osobností.
V křesťanském kostele je v apsidě umístěn oltář. Apsidy, tj polokruhové niky s konchou byly používány pouze v raněkřesťanské a románské architektuře.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat slovo Apsida ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Apsida ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Apsida ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Apsida ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Apsida ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Apsida na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Apsida například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Apsida? resp. co přesně znamená slovo Apsida? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Apsida, odpověď na dotaz co je to Apsida?. Víte např. kdo to je Nicka? Znáte a víte kdo je Negr? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Stavebnictví. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.