Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Co je to Kardan? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Kardan?

Kardan neboli Kardanův závěs je druh zařízení, které slouží jako pohyblivé spojení a dává zavěšenému stroji možnost volně se pohybovat ve směru tří os. Kardan je známý již ze starověkých dob, svůj název získalo od vědce, který popsal jeho konstrukci, G. Cardana.
Kardan bývá tvořen kovovými prstenci, spojenými otočnými čepy. Kardan se nejčastěji používá tam, kde se jednotlivé části přístrojů vzájemně pohybují. Tomu je tak např. u vozidel a jejich kol.


Co je to Kardan? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kardan s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Kardan se nachází v sekci technika

Klíčová slova: termín, význam pojmu, synonymum, co je to Kardan?, přesný výraz, wiki, slovo, heslo, definice pojmu, přesný význam, co to je, terminologie, lexikon, názvosloví, definice, co znamená, informace, odborné názvosloví


Pojem Kardan je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Kardan?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kardanův závěs je uložení, které umožňuje zavěšenému přístroji volný pohyb ve všech třech osách. Tvoří je tři v sobě umístěné obvykle kovové prstence, spojené otočnými čepy tak, že osy čepů sousedících prstenců jsou navzájem kolmé. Užívá se k zavěšení kompasu, lodního chronometru nebo jiného citlivého zařízení, jehož činnost by změna polohy mohla ovlivnit. Zařízení bylo známo už ve starověku (Filón Byzantský, kolem 230 př. n. l.) a ve středověku, název pochází od italského vědce G. Cardana (1501–1576), který je podrobně popsal.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat slovo Kardan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Kardan ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Kardan ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Kardan ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Kardan na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kardan ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kardan například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Kardan? resp. co se přesně ukrývá za slovem Kardan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kardan, odpověď na dotaz co je to Kardan?. Víte např. kdo to je Penélope Cruz? Znáte a víte kdo je Rákosník? Ke každému slovo může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než technika. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.