Co je to?
Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Co je to Kardan? Význam slova

Co znamená termín Kardan? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Kardan neboli Kardanův závěs je druh zařízení, které slouží jako pohyblivé spojení a dává zavěšenému stroji možnost volně se pohybovat ve směru tří os. Kardan je známý již ze starověkých dob, svůj název získalo od vědce, který popsal jeho konstrukci, G. Cardana.
Kardan bývá tvořen kovovými prstenci, spojenými otočnými čepy. Kardan se nejčastěji používá tam, kde se jednotlivé části přístrojů vzájemně pohybují. Tomu je tak např. u vozidel a jejich kol.


Co je to Kardan? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Kardan) můžete sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kardan patří do kategorie Technika

Klíčová slova: odborné názvosloví, formulace, co to je, význam slova, vysvětlení, slovo, Technika, terminologie, pojem, co je to Kardan?, význam pojmu, názvosloví, přesný význam, termín, Kardan, definice, odborný výraz, co znamená


Pojem Kardan je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kardan? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kardanův závěs je uložení, které umožňuje zavěšenému přístroji volný pohyb ve všech třech osách. Tvoří je tři v sobě umístěné obvykle kovové prstence, spojené otočnými čepy tak, že osy čepů sousedících prstenců jsou navzájem kolmé. Užívá se k zavěšení kompasu, lodního chronometru nebo jiného citlivého zařízení, jehož činnost by změna polohy mohla ovlivnit. Zařízení bylo známo už ve starověku (Filón Byzantský, kolem 230 př. n. l.) a ve středověku, název pochází od italského vědce G. Cardana (1501–1576), který je podrobně popsal.

Odkazy na jiné weby

Hledat pojem Kardan ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Kardan ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kardan ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Kardan ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Kardan ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat slovo Kardan na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kardan například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Kardan? resp. jaká je definice termínu Kardan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kardan, odpověď na dotaz co je to Kardan?. Víte např. kdo to je Miloš Kopecký? Znáte a víte kdo je Záletník? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Technika. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.