Co je to?
Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Co je to Kardan? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Kardan

Kardan neboli Kardanův závěs je druh zařízení, které slouží jako pohyblivé spojení a dává zavěšenému stroji možnost volně se pohybovat ve směru tří os. Kardan je známý již ze starověkých dob, svůj název získalo od vědce, který popsal jeho konstrukci, G. Cardana.
Kardan bývá tvořen kovovými prstenci, spojenými otočnými čepy. Kardan se nejčastěji používá tam, kde se jednotlivé části přístrojů vzájemně pohybují. Tomu je tak např. u vozidel a jejich kol.


Co je to Kardan? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Kardan? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kardan se nachází v kategorii Technika

Klíčová slova: Technika, odborné názvosloví, slovo, vysvětlení, wiki, definice pojmu, definice, co to je, termín, přesný výraz, co znamená, význam, synonymum, význam pojmu, Technika, co je to Kardan?, lexikon, přesný význam


Pojem Kardan je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kardan? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Kardanův závěs je uložení, které umožňuje zavěšenému přístroji volný pohyb ve všech třech osách. Tvoří je tři v sobě umístěné obvykle kovové prstence, spojené otočnými čepy tak, že osy čepů sousedících prstenců jsou navzájem kolmé. Užívá se k zavěšení kompasu, lodního chronometru nebo jiného citlivého zařízení, jehož činnost by změna polohy mohla ovlivnit. Zařízení bylo známo už ve starověku (Filón Byzantský, kolem 230 př. n. l.) a ve středověku, název pochází od italského vědce G. Cardana (1501–1576), který je podrobně popsal.

Pro více informací o heslu Kardan zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat termín Kardan na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kardan ve Wikimedia Commons

Najít pojem Kardan ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Kardan ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Kardan ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kardan ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kardan například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Kardan? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Kardan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kardan, odpověď na dotaz co je to Kardan?. Víte např. kdo to je Nicolas Cage? Znáte a víte kdo je Záletník? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Technika). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.