Co je to?
Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Co je to Kardan? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Kardan?

Kardan neboli Kardanův závěs je druh zařízení, které slouží jako pohyblivé spojení a dává zavěšenému stroji možnost volně se pohybovat ve směru tří os. Kardan je známý již ze starověkých dob, svůj název získalo od vědce, který popsal jeho konstrukci, G. Cardana.
Kardan bývá tvořen kovovými prstenci, spojenými otočnými čepy. Kardan se nejčastěji používá tam, kde se jednotlivé části přístrojů vzájemně pohybují. Tomu je tak např. u vozidel a jejich kol.


Co je to Kardan? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kardan. Co znamená odborný pojem Kardan z kategorie Technika?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Kardan můžete samozřejmě sdílet s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kardan je v sekci Technika

Klíčová slova: definice, vysvětlení, wiki, terminologie, Technika, význam pojmu, názvosloví, slovník, pojem, Kardan, heslo, odborné názvosloví, popis, co znamená, termín, význam slova, odborný výraz, přesný výraz


Pojem Kardan je v kategorii Technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Kardan? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kardanův závěs je uložení, které umožňuje zavěšenému přístroji volný pohyb ve všech třech osách. Tvoří je tři v sobě umístěné obvykle kovové prstence, spojené otočnými čepy tak, že osy čepů sousedících prstenců jsou navzájem kolmé. Užívá se k zavěšení kompasu, lodního chronometru nebo jiného citlivého zařízení, jehož činnost by změna polohy mohla ovlivnit. Zařízení bylo známo už ve starověku (Filón Byzantský, kolem 230 př. n. l.) a ve středověku, název pochází od italského vědce G. Cardana (1501–1576), který je podrobně popsal.

Další zdroje informací o slovu Kardan

Hledat termín Kardan ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Kardan ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kardan ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Kardan na Google.cz

Najít termín Kardan ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kardan ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kardan například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Kardan? resp. co je to Kardan? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kardan, odpověď na dotaz co je to Kardan?. Víte např. kdo to je Osobnost? Znáte a víte kdo je Záletník? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Technika). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.