Co je to?
Definice odborného termínu, slova ČNB. Co znamená pojem ČNB z kategorie Bankovnictví?

Co je to ČNB? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu ČNB?

ČNB je instituce, která dohlíží na finanční trh celé země. Je také centrální bankou republiky. Jde o právnickou osobu veřejného práva, funguje podobně jako správní úřad. ČNB má své sídlo v Praze. Její činnost může být ovlivňována pouze zákony. Má i vlastní majetek, se kterým obchoduje. Hlavním úkolem banky je zajišťovat cenovou stabilitu, čímž vytváří podmínky pro udržitelný hospodářský růst. Musí zůstat nezávislá, jinak by měnové nástroje nebyly účinné. Dalším úkolem banky je zajištění bezpečí finančního systému státu a finanční stabilita.
ČNB se také stará o vládní hospodářskou politiku a určuje měnovou politiku. Je vydavatelem mincí a bankovek, stará se o platební styk a běžný oběh, kontroluje bankovní sektor pojišťovnictví, kapitálový trh, penzijní připojištění, elektronické finance a další. Její činnost je řízena zákonem o ČNB a příslušnými právními předpisy.


Co je to ČNB? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova ČNB. Co znamená pojem ČNB z kategorie Bankovnictví?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova ČNB? Pak se o tuto stránku podělte se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo ČNB je v kategorii Bankovnictví

Klíčová slova: co je to ČNB?, terminus technicus, pojem, význam, slovo, význam pojmu, definice pojmu, přesný výraz, odborný výraz, heslo, názvosloví, lexikon, odborné názvosloví, Bankovnictví, význam slova, přesný význam, definice, terminologie


Pojem ČNB je v kategorii Bankovnictví, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu ČNB?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky a orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Česká národní banka je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. Jsou jí svěřeny kompetence správního úřadu v rozsahu stanoveném zákonem, sama ale správním úřadem není. Hospodaří samostatně s vlastním majetkem. Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat slovo ČNB ve Wikislovníku

Vyhledat výraz ČNB ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem ČNB ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo ČNB ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem ČNB na Youtube

Najít pojem ČNB ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo ČNB například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je ČNB? resp. co přesně označuje termín ČNB? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ČNB, odpověď na dotaz co je to ČNB?. Víte např. kdo to je Radovan Vítek? Znáte a víte kdo je Bohemista? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Bankovnictví). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.