Co je to?
Definice odborného termínu, slova ČNB. Co znamená pojem ČNB z kategorie Bankovnictví?

Co je to ČNB? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla ČNB?

ČNB je instituce, která dohlíží na finanční trh celé země. Je také centrální bankou republiky. Jde o právnickou osobu veřejného práva, funguje podobně jako správní úřad. ČNB má své sídlo v Praze. Její činnost může být ovlivňována pouze zákony. Má i vlastní majetek, se kterým obchoduje. Hlavním úkolem banky je zajišťovat cenovou stabilitu, čímž vytváří podmínky pro udržitelný hospodářský růst. Musí zůstat nezávislá, jinak by měnové nástroje nebyly účinné. Dalším úkolem banky je zajištění bezpečí finančního systému státu a finanční stabilita.
ČNB se také stará o vládní hospodářskou politiku a určuje měnovou politiku. Je vydavatelem mincí a bankovek, stará se o platební styk a běžný oběh, kontroluje bankovní sektor pojišťovnictví, kapitálový trh, penzijní připojištění, elektronické finance a další. Její činnost je řízena zákonem o ČNB a příslušnými právními předpisy.


Co je to ČNB? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova ČNB. Co znamená pojem ČNB z kategorie Bankovnictví?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen pro server Superia.cz

Uvedený text s definicí slova ČNB můžete samozřejmě sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín ČNB je v sekci Bankovnictví

Klíčová slova: odborné názvosloví, terminus technicus, popis, ČNB, definice pojmu, synonymum, slovo, heslo, slovník, význam slova, Bankovnictví, přesný význam, terminologie, informace, pojem, co je to ČNB?, význam pojmu, přesný výraz


Pojem ČNB je v kategorii Bankovnictví, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu ČNB?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Česká národní banka (ČNB) je centrální banka České republiky a orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Česká národní banka je právnickou osobou veřejného práva se sídlem v Praze. Jsou jí svěřeny kompetence správního úřadu v rozsahu stanoveném zákonem, sama ale správním úřadem není. Hospodaří samostatně s vlastním majetkem. Do její činnosti lze zasahovat pouze na základě zákona.

Více informací o pojmu ČNB lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem ČNB ve Wikimedia Commons

Najít výraz ČNB ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem ČNB ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo ČNB ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz ČNB ve vyhledávači Qwant

Najít pojem ČNB ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo ČNB například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená ČNB? resp. co přesně znamená slovo ČNB? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu ČNB, odpověď na dotaz co je to ČNB?. Víte např. kdo to je Etnograf? Znáte a víte kdo je Salma Hayek? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu ČNB i v jiných kategoriích (než Bankovnictví). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.