Co je to?
Definice výrazu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Co to je Řečnická otázka? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Řečnická otázka?

Řečnická otázka je taková otázka, která je položena, ale řečník na ni neočekává žádnou odpověď. Tato otázka se nazývá řečnická nebo rétorická. Velmi často ji využívají profesionálové, například přednášející, učitelé, politici a další. Setkat se s ní lze i ve zcela běžných hovorech. Řečnická otázka vypadá jako normální tázací věta, má její slovosled a je zakončena otazníkem. Z hlediska významu je však spíše zvoláním, protože na běžnou otázku se většinou ihned odpovídá, což je i pravidlem slušnosti. Na řečnickou otázku si autor většinou odpovídá sám a od ostatních odpověď vůbec nechce. Ten, komu je otázka adresována, se má pouze zamyslet nad tématem.
Řečnická otázka se vyznačuje emocionálním zabarvením. Má zvláštní intonaci, mnohdy vyznává ironicky. Důvodem k nasazení řečnické otázky do proslovu je to, že autor chce vzbudit zájem a u posluchačů vyvolat emoce. Tímto typem otázky lze s posluchači i manipulovat. Po položení této otázky řečník nevyčkává, nechce, aby někdo zkoušel odpovědět. Odpovědí může být i výzva k akci.


Definice výrazu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Řečnická otázka patří do sekce Český jazyk

Klíčová slova: definice, termín, odborný výraz, slovník, Český jazyk, význam pojmu, lexikon, Český jazyk, názvosloví, popis, informace, slovo, odborné názvosloví, co to je, pojem, synonymum, význam slova, heslo


Pojem Řečnická otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Řečnická otázka? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Řečnická otázka je otázka, která nevyžaduje odpověď a na niž odpověď zpravidla ani není očekávána.
Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání. Může být výrazem nejistoty, častěji však bývá užívána profesionálními řečníky (politici, pedagogové). Ti tuto otázku položí a zpravidla si na ni ihned odpovědí. Např.: Nudíš se? Běž si uklidit pokoj!

Hledejte pojem Řečnická otázka v následujících vyhledávačích

Zkusit najít výraz Řečnická otázka ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Řečnická otázka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Řečnická otázka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Řečnická otázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Řečnická otázka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Řečnická otázka ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Řečnická otázka například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Řečnická otázka? resp. jaký je přesný význam slova Řečnická otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Řečnická otázka, odpověď na dotaz co je to Řečnická otázka?. Víte např. kdo to je Jaroslav Foldyna? Znáte a víte kdo je Tlustoprd? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Český jazyk). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.