Co je to?
Definice výrazu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Co to je Řečnická otázka? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Řečnická otázka

Řečnická otázka je taková otázka, která je položena, ale řečník na ni neočekává žádnou odpověď. Tato otázka se nazývá řečnická nebo rétorická. Velmi často ji využívají profesionálové, například přednášející, učitelé, politici a další. Setkat se s ní lze i ve zcela běžných hovorech. Řečnická otázka vypadá jako normální tázací věta, má její slovosled a je zakončena otazníkem. Z hlediska významu je však spíše zvoláním, protože na běžnou otázku se většinou ihned odpovídá, což je i pravidlem slušnosti. Na řečnickou otázku si autor většinou odpovídá sám a od ostatních odpověď vůbec nechce. Ten, komu je otázka adresována, se má pouze zamyslet nad tématem.
Řečnická otázka se vyznačuje emocionálním zabarvením. Má zvláštní intonaci, mnohdy vyznává ironicky. Důvodem k nasazení řečnické otázky do proslovu je to, že autor chce vzbudit zájem a u posluchačů vyvolat emoce. Tímto typem otázky lze s posluchači i manipulovat. Po položení této otázky řečník nevyčkává, nechce, aby někdo zkoušel odpovědět. Odpovědí může být i výzva k akci.


Definice výrazu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Řečnická otázka) můžete sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Řečnická otázka patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: pojem, význam, formulace, synonymum, slovník, definice pojmu, odborný výraz, informace, význam slova, heslo, co znamená, slovo, Řečnická otázka, přesný výraz, vysvětlení, wiki, Český jazyk, co je to Řečnická otázka?


Pojem Řečnická otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Řečnická otázka? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Řečnická otázka je otázka, která nevyžaduje odpověď a na niž odpověď zpravidla ani není očekávána.
Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání. Může být výrazem nejistoty, častěji však bývá užívána profesionálními řečníky (politici, pedagogové). Ti tuto otázku položí a zpravidla si na ni ihned odpovědí. Např.: Nudíš se? Běž si uklidit pokoj!

Zkuste zjistit více informací o slovu Řečnická otázka v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Řečnická otázka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Řečnická otázka na Google.cz

Zkusit najít pojem Řečnická otázka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Řečnická otázka ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Řečnická otázka ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Řečnická otázka na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Řečnická otázka například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Řečnická otázka? resp. jaká je definice termínu Řečnická otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Řečnická otázka, odpověď na dotaz co je to Řečnická otázka?. Víte např. kdo to je Utilitarista? Znáte a víte kdo je Tlustoprd? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Český jazyk). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.