Co je to?
Definice výrazu, termínu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Co je Řečnická otázka? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Řečnická otázka?

Řečnická otázka je taková otázka, která je položena, ale řečník na ni neočekává žádnou odpověď. Tato otázka se nazývá řečnická nebo rétorická. Velmi často ji využívají profesionálové, například přednášející, učitelé, politici a další. Setkat se s ní lze i ve zcela běžných hovorech. Řečnická otázka vypadá jako normální tázací věta, má její slovosled a je zakončena otazníkem. Z hlediska významu je však spíše zvoláním, protože na běžnou otázku se většinou ihned odpovídá, což je i pravidlem slušnosti. Na řečnickou otázku si autor většinou odpovídá sám a od ostatních odpověď vůbec nechce. Ten, komu je otázka adresována, se má pouze zamyslet nad tématem.
Řečnická otázka se vyznačuje emocionálním zabarvením. Má zvláštní intonaci, mnohdy vyznává ironicky. Důvodem k nasazení řečnické otázky do proslovu je to, že autor chce vzbudit zájem a u posluchačů vyvolat emoce. Tímto typem otázky lze s posluchači i manipulovat. Po položení této otázky řečník nevyčkává, nechce, aby někdo zkoušel odpovědět. Odpovědí může být i výzva k akci.


Co je to Řečnická otázka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Řečnická otázka. Co znamená odborný pojem Řečnická otázka z kategorie Český jazyk?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text se známými na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Řečnická otázka je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: terminologie, co je to Řečnická otázka?, definice, Český jazyk, význam pojmu, termín, pojem, odborné názvosloví, odborný výraz, přesný význam, formulace, heslo, slovník, popis, Český jazyk, co znamená, význam, vysvětlení


Pojem Řečnická otázka je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Řečnická otázka? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Řečnická otázka je otázka, která nevyžaduje odpověď a na niž odpověď zpravidla ani není očekávána.
Sémanticky nejde o skutečnou otázku, ale o zvolání. Může být výrazem nejistoty, častěji však bývá užívána profesionálními řečníky (politici, pedagogové). Ti tuto otázku položí a zpravidla si na ni ihned odpovědí. Např.: Nudíš se? Běž si uklidit pokoj!

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat výraz Řečnická otázka ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Řečnická otázka ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Řečnická otázka ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Řečnická otázka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Řečnická otázka na Google.cz

Hledat pojem Řečnická otázka ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Řečnická otázka například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už víte co znamená slovo Řečnická otázka? resp. co znamená Řečnická otázka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Řečnická otázka, odpověď na dotaz co je to Řečnická otázka?. Víte např. kdo to je Extrovert? Znáte a víte kdo je Jitka Ježková? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v Český jazyk. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.