Co je to?
Definice odborného termínu, slova Teslice. Co znamená pojem Teslice z kategorie Nástroje?

Co je to Teslice? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Teslice

Teslice je jedním z druhů sekery. Jde o tradiční nástroj, určený k osekávání, otesávání, hrubší vytvarování či například práci na kulatině. Často se používá k opracování dřeva. Tesaři s její pomocí vytvářejí a začišťují nejrůznější spoje, ručně vyrábějí krokve pro nároží i úžlabí, tesají dřevěné žlaby nebo okapy. Teslice používají i řezbáři, odebírají s nimi materiál, který nebude potřeba. Existuje více druhů teslic, základní rozdělení je na obloukovité a rovné, popřípadě jednoruční nebo obouruční. Teslici tvoří hlava sekery a topůrko. Uložením ostří směrem k topůrku se teslice odlišuje od ostatních typů seker, toto uložení je totiž příčné. V minulosti byla tato sekera hojně využívána, především tesaři. V současnosti ji nahradily jiné nástroje, ale využívána je stále restauratéry nebo řezbáři. Restauratéři ji oceňují hlavně při obnově původního vzhledu historických budov, především krovů.


Co je to Teslice? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Teslice. Co znamená pojem Teslice z kategorie Nástroje?

Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Teslice je v sekci nástroje

Klíčová slova: nástroje, informace, terminus technicus, přesný význam, formulace, slovo, termín, slovník, popis, co znamená, co je to Teslice?, odborné názvosloví, lexikon, přesný výraz, nástroje, názvosloví, definice, synonymum


Pojem Teslice je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Teslice? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Teslice patří mezi sekery, je používána na opracování dřeva kupř. zhotovení a dočištění tesařských spojů, při ruční výrobě nárožních a úžlabních krokví, zhotovování dřevěných žlabů, okapů a v řezbářství na odebrání přebytečného materiálu.
Podle tvaru se teslice rozdělují na rovné a obloukovité. Teslice může být jednoruční či obouruční.
Teslice se skládá z topora a hlavy sekery. Zvláštností teslic oproti jiným sekerám je příčné uložení ostří k toporu. Tato tesařská sekera se v dnešní době již příliš nevyužívá. Její uplatnění je zejména při restaurování starých krovů a v řezbářství.

Více informací o slovu Teslice doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat slovo Teslice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Teslice na Youtube

Zkusit najít termín Teslice ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Teslice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Teslice ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Teslice ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Teslice například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste zjistili jaká je definice slova Teslice? resp. jaký je význam pojmu Teslice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Teslice, odpověď na dotaz co je to Teslice?. Víte např. kdo to je Mezzosopranistka? Znáte a víte kdo je Konkubína? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Teslice hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.