Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Co je to Mokřad? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Mokřad?

Mokřad je prostředí, které je zvláštní tím, že se v něm vyskytují organizmy, které pro svůj život vývoj vyžadují neustálé působení povrchové vody, popřípadě alespoň vysokou hladinu podzemní vody. Mokřad tvoří přechodovou část mezi ekosystémy suché země a vody. Autorem tohoto pojmenování je vědec Jan Květa, který tento termín použil jako český výraz místo anglického slova wetland. Původně byl mokřad pouze názvem pro mokré místo, které nevysychalo nebo bylo suché pouze po krátkou dobu.
Významné mokřady jsou chráněny úmluvou vyhlášenou ve městě Ramsar, tedy Ramsarskou úmluvou. Ta také definovala mokřad jako území slatin, bažin, rašelinišť a obecně území pokrytých vodou, jejichž hloubka při odlivu nepřesáhne 6 metrů. Může jít o přirozené i uměle vytvořené plochy, trvalé i dočasné, s vodou tekoucí nebo stojatou. Voda může být slaná, sladká, brakická i mořská. Protože definice je značně široká, nevyhovuje vědcům, ale usnadňuje ochranu nejrůznějších ekosystémů a biotopů. Mokřad je přirozenou zásobárnou vod, zadržuje vodu při nadměrných srážkách, umožňuje život řadě organizmů, je v něm obrovská biologická aktivita. Mokřadů, které tvořily až 6% souše, však stále více ubývá, proto jsou předmětem přísné ochrany.


Co je to Mokřad? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Mokřad) můžete sdílet s vašimi kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Mokřad patří do kategorie příroda

Klíčová slova: příroda, pojem, co je to Mokřad?, slovník, terminologie, odborné názvosloví, lexikon, význam slova, Mokřad, názvosloví, co to je, definice, heslo, příroda, přesný výraz, odborný výraz, synonymum, slovo


Pojem Mokřad je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Mokřad?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mokřad ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Mokřad ve Wikizdrojích

Hledat slovo Mokřad ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Mokřad na Youtube

Najít termín Mokřad ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Mokřad ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Mokřad například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Mokřad? resp. co je to Mokřad? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mokřad, odpověď na dotaz co je to Mokřad?. Víte např. kdo to je Can Yaman? Znáte a víte kdo je Obchodní cestující? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než příroda). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.