Co je to?
Výraz, termín, definice slova Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Co je Mokřad?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Mokřad

Mokřad je prostředí, které je zvláštní tím, že se v něm vyskytují organizmy, které pro svůj život vývoj vyžadují neustálé působení povrchové vody, popřípadě alespoň vysokou hladinu podzemní vody. Mokřad tvoří přechodovou část mezi ekosystémy suché země a vody. Autorem tohoto pojmenování je vědec Jan Květa, který tento termín použil jako český výraz místo anglického slova wetland. Původně byl mokřad pouze názvem pro mokré místo, které nevysychalo nebo bylo suché pouze po krátkou dobu.
Významné mokřady jsou chráněny úmluvou vyhlášenou ve městě Ramsar, tedy Ramsarskou úmluvou. Ta také definovala mokřad jako území slatin, bažin, rašelinišť a obecně území pokrytých vodou, jejichž hloubka při odlivu nepřesáhne 6 metrů. Může jít o přirozené i uměle vytvořené plochy, trvalé i dočasné, s vodou tekoucí nebo stojatou. Voda může být slaná, sladká, brakická i mořská. Protože definice je značně široká, nevyhovuje vědcům, ale usnadňuje ochranu nejrůznějších ekosystémů a biotopů. Mokřad je přirozenou zásobárnou vod, zadržuje vodu při nadměrných srážkách, umožňuje život řadě organizmů, je v něm obrovská biologická aktivita. Mokřadů, které tvořily až 6% souše, však stále více ubývá, proto jsou předmětem přísné ochrany.


Co je to Mokřad? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Definici slova Mokřad můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Mokřad je v kategorii příroda

Klíčová slova: význam pojmu, terminologie, co je to Mokřad?, definice pojmu, synonymum, příroda, co znamená, význam, definice, slovo, příroda, slovník, pojem, wiki, co to je, popis, Mokřad, význam slova


Pojem Mokřad je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Mokřad dozvíte následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

Více informací o pojmu Mokřad lze najít v následujících zdrojích

Hledat frázi Mokřad na Google.cz

Vyhledat výraz Mokřad ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Mokřad ve Wikizdrojích

Hledat pojem Mokřad ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Mokřad ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mokřad ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Mokřad například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teď už víte jaká je definice termínu Mokřad? resp. co označuje slovo Mokřad? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mokřad, odpověď na dotaz co je to Mokřad?. Víte např. kdo to je Robert Záruba? Znáte a víte kdo je Martina Dubovská? Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než příroda). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, jezero při západu slunce, mokřad, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.