Co je to?
Definice odborného termínu, slova Mokřad. Co znamená pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Co je to Mokřad? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Mokřad?

Mokřad je prostředí, které je zvláštní tím, že se v něm vyskytují organizmy, které pro svůj život vývoj vyžadují neustálé působení povrchové vody, popřípadě alespoň vysokou hladinu podzemní vody. Mokřad tvoří přechodovou část mezi ekosystémy suché země a vody. Autorem tohoto pojmenování je vědec Jan Květa, který tento termín použil jako český výraz místo anglického slova wetland. Původně byl mokřad pouze názvem pro mokré místo, které nevysychalo nebo bylo suché pouze po krátkou dobu.
Významné mokřady jsou chráněny úmluvou vyhlášenou ve městě Ramsar, tedy Ramsarskou úmluvou. Ta také definovala mokřad jako území slatin, bažin, rašelinišť a obecně území pokrytých vodou, jejichž hloubka při odlivu nepřesáhne 6 metrů. Může jít o přirozené i uměle vytvořené plochy, trvalé i dočasné, s vodou tekoucí nebo stojatou. Voda může být slaná, sladká, brakická i mořská. Protože definice je značně široká, nevyhovuje vědcům, ale usnadňuje ochranu nejrůznějších ekosystémů a biotopů. Mokřad je přirozenou zásobárnou vod, zadržuje vodu při nadměrných srážkách, umožňuje život řadě organizmů, je v něm obrovská biologická aktivita. Mokřadů, které tvořily až 6% souše, však stále více ubývá, proto jsou předmětem přísné ochrany.


Definice odborného termínu, slova Mokřad. Co znamená pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Mokřad je v sekci Příroda

Klíčová slova: informace, význam, termín, heslo, terminus technicus, definice pojmu, definice, lexikon, synonymum, přesný význam, co to je, význam slova, přesný výraz, slovník, vysvětlení, názvosloví, pojem, odborné názvosloví


Pojem Mokřad je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Mokřad píše následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat slovo Mokřad ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Mokřad na Google.cz

Vyhledat výraz Mokřad ve Wikislovníku

Najít heslo Mokřad ve vyhledávači Yandex

Najít termín Mokřad ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Mokřad ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Mokřad například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Mokřad? resp. jaký je význam slova Mokřad? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mokřad, odpověď na dotaz co je to Mokřad?. Víte např. kdo to je Kate Middleton? Znáte a víte kdo je Psohlavec? Ke každému slovo může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Mokřad hledat i v jiných kategoriích (než Příroda) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.