Co je to?
Definice odborného termínu, slova Mokřad. Co znamená pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Co je to Mokřad? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Mokřad

Mokřad je prostředí, které je zvláštní tím, že se v něm vyskytují organizmy, které pro svůj život vývoj vyžadují neustálé působení povrchové vody, popřípadě alespoň vysokou hladinu podzemní vody. Mokřad tvoří přechodovou část mezi ekosystémy suché země a vody. Autorem tohoto pojmenování je vědec Jan Květa, který tento termín použil jako český výraz místo anglického slova wetland. Původně byl mokřad pouze názvem pro mokré místo, které nevysychalo nebo bylo suché pouze po krátkou dobu.
Významné mokřady jsou chráněny úmluvou vyhlášenou ve městě Ramsar, tedy Ramsarskou úmluvou. Ta také definovala mokřad jako území slatin, bažin, rašelinišť a obecně území pokrytých vodou, jejichž hloubka při odlivu nepřesáhne 6 metrů. Může jít o přirozené i uměle vytvořené plochy, trvalé i dočasné, s vodou tekoucí nebo stojatou. Voda může být slaná, sladká, brakická i mořská. Protože definice je značně široká, nevyhovuje vědcům, ale usnadňuje ochranu nejrůznějších ekosystémů a biotopů. Mokřad je přirozenou zásobárnou vod, zadržuje vodu při nadměrných srážkách, umožňuje život řadě organizmů, je v něm obrovská biologická aktivita. Mokřadů, které tvořily až 6% souše, však stále více ubývá, proto jsou předmětem přísné ochrany.


Definice odborného termínu, slova Mokřad. Co znamená pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Mokřad můžete sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Mokřad je v kategorii Příroda

Klíčová slova: odborné názvosloví, wiki, Mokřad, terminus technicus, lexikon, názvosloví, formulace, přesný význam, heslo, definice pojmu, přesný výraz, význam pojmu, Příroda, pojem, význam, termín, slovník, slovo


Pojem Mokřad je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Mokřad?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

Další zdroje informací

Zkusit najít pojem Mokřad ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Mokřad ve vyhledávači Yandex

Najít termín Mokřad ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Mokřad na Youtube

Hledat heslo Mokřad ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Mokřad ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Mokřad například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Mokřad? resp. co to je Mokřad? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mokřad, odpověď na dotaz co je to Mokřad?. Víte např. kdo to je Úchylák? Znáte a víte kdo je Psohlavec? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Příroda). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.