Co je to?
Definice výrazu Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Co je Mokřad? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Mokřad?

Mokřad je prostředí, které je zvláštní tím, že se v něm vyskytují organizmy, které pro svůj život vývoj vyžadují neustálé působení povrchové vody, popřípadě alespoň vysokou hladinu podzemní vody. Mokřad tvoří přechodovou část mezi ekosystémy suché země a vody. Autorem tohoto pojmenování je vědec Jan Květa, který tento termín použil jako český výraz místo anglického slova wetland. Původně byl mokřad pouze názvem pro mokré místo, které nevysychalo nebo bylo suché pouze po krátkou dobu.
Významné mokřady jsou chráněny úmluvou vyhlášenou ve městě Ramsar, tedy Ramsarskou úmluvou. Ta také definovala mokřad jako území slatin, bažin, rašelinišť a obecně území pokrytých vodou, jejichž hloubka při odlivu nepřesáhne 6 metrů. Může jít o přirozené i uměle vytvořené plochy, trvalé i dočasné, s vodou tekoucí nebo stojatou. Voda může být slaná, sladká, brakická i mořská. Protože definice je značně široká, nevyhovuje vědcům, ale usnadňuje ochranu nejrůznějších ekosystémů a biotopů. Mokřad je přirozenou zásobárnou vod, zadržuje vodu při nadměrných srážkách, umožňuje život řadě organizmů, je v něm obrovská biologická aktivita. Mokřadů, které tvořily až 6% souše, však stále více ubývá, proto jsou předmětem přísné ochrany.


Co je to Mokřad? Význam slova, termín, Definice výrazu Mokřad. Co znamená odborný pojem Mokřad z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Mokřad? s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Mokřad je v sekci příroda

Klíčová slova: význam slova, co znamená, odborný výraz, příroda, význam pojmu, přesný význam, popis, heslo, co to je, formulace, pojem, příroda, synonymum, termín, přesný výraz, definice, lexikon, informace


Pojem Mokřad je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Mokřad? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Mokřad je biotop specifický výskytem organismů vyžadujících ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Termín mokřad pochází od Dr. Jana Květa z Jihočeské univerzity, který jej v této formě zavedl v 70. letech 20. století jako český ekvivalent k anglickému wetland. Samotný výraz je staršího původu, označoval mokré, nevysychající nebo jen dočasně vysychající místo.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat slovo Mokřad ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Mokřad na Google.cz

Zkusit najít slovo Mokřad ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Mokřad ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Mokřad ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Mokřad ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Mokřad například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už víte co znamená slovo Mokřad? resp. jaký je přesný význam slova Mokřad? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mokřad, odpověď na dotaz co je to Mokřad?. Víte např. kdo to je Obráběč? Znáte a víte kdo je Anna Boleynová? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než příroda). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.