Co je to?
Definice odborného termínu, slova Stratosféra. Co znamená pojem Stratosféra z kategorie Příroda?

Co je Stratosféra?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Stratosféra

Stratosféra je název vrstvy atmosféry, která se nachází nad troposférou. Sahá od výšky 11 km do 50 km. Od dalších vrstev je oddělena stratopauzou. Do výše cca 30 km má neměnnou teplotu, jejíž průměrná hodnota se pohybuje kolem -55 stupňů Celsia. Poté začíná růst a k teplotě 0 stupňů. Horní vrstva pak má teplotu k 20 stupňům C. Stratosféra částečně ovlivňuje počasí.
Pro atmosféru má zvláštní důležitost, protože ozón, který je ve stratosféře obsažený, pohlcuje velké množství ultrafialového záření, které dopadá na povrch Země. Obsah ozonu je nejvyšší mezi 25 až 35 km, nazývá se ozonová vrstva. Ze Slunce přichází ultrafialové záření, které dokáže ozonová vrstva snížit až na 1 procento. Tím se vrstva zahřívá, a proto jsou teploty ve stratosféře tak rozdílné. Stratosféra obsahuje jen minimum vodních par a prachu, který pochází ze Země. Viditelná jsou její oblaka barvy perleti. Typické jsou pro ni vzdušné proudy, které mohou mít rychlost i několika set kilometrů za hodinu.


Co je to Stratosféra? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Stratosféra. Co znamená pojem Stratosféra z kategorie Příroda?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Napsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Stratosféra? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Stratosféra patří do sekce příroda

Klíčová slova: terminologie, co to je, co je to Stratosféra?, pojem, příroda, slovník, názvosloví, wiki, Stratosféra, význam, terminus technicus, odborný výraz, informace, heslo, přesný význam, odborné názvosloví, co znamená, slovo


Pojem Stratosféra je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat termín Stratosféra na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Stratosféra na Youtube

Najít heslo Stratosféra ve Wikislovníku

Zkusit najít Stratosféra ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Stratosféra ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Stratosféra ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Stratosféra například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Stratosféra? resp. jaká je definice slova Stratosféra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Stratosféra, odpověď na dotaz co je to Stratosféra?. Víte např. kdo to je Anna Netrebko? Znáte a víte kdo je Freelancer? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledat odborný výraz Stratosféra i v jiné sekci než je kategorie příroda. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?