Co je to?
Definice výrazu Supercela. Co znamená odborný pojem Supercela z kategorie Příroda?

Co to je Supercela? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Supercela

Supercela je název pro rotující bouře většinou zkázonosného charakteru. Vypadají hrozivě již na první pohled. Připomínají otáčející se sloupy vzduchu, který stoupá do obrovské výšky a může mít velký objem. Z těchto supercelárních bouří mohou vznikat přívalové deště, zničující krupobití, silný vítr. Ze silného nárazového větru se mohou stát tornáda. Supercela vzniká při změně rychlosti směru větru s výškou.
Střihem větru se vytvoří velký vzduchový vír, který má osu ve vodorovné poloze vzhledem k zemi. Tato osa se při pohybu mění na vertikální a ve vnitřní části se vytvoří oblast nízkého tlaku, která rotuje. Tato mezocyklóna bývá rozlehlou oblastí, ve které se mohou vytvořit tornáda. Zdrojem supercely bývá rychle a vysoko stoupající vzduch, ohřátý sluncem. Horko a vznik supercely může způsobit i velký požár nebo výbuch sopky. Supercely bývají izolované a často pohlcují i okolní vzduch. Mohou být malé , a proto zasahují pouze přesně omezenou část nějaké oblasti.


Definice výrazu Supercela. Co znamená odborný pojem Supercela z kategorie Příroda?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Supercela s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Supercela patří do kategorie příroda

Klíčová slova: odborné názvosloví, příroda, synonymum, co je to Supercela?, příroda, přesný význam, definice, lexikon, formulace, informace, význam, popis, co to je, vysvětlení, Supercela, pojem, slovo, význam slova


Pojem Supercela je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Supercela? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Supercela (anglicky supercell) či supercelární bouře je typ konvektivní bouře tvořená jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou, na rozdíl od některých zjednodušujících definicí ale ve skutečnosti nejde o jedinou stabilně přetrvávající buňku. Část bouře rotuje kolem své vertikální osy, zejména v oblasti silné vzestupného proudu. Tato rotující oblast v bouřkové buňce se označuje jako tzv. mezocyklóna a dosahuje průměru v řádu jednotek km. Právě v souvislosti s výskytem supercel dochází ke vzniku nejničivějších tornád na americkém středozápadě. Supercely bývají často doprovázeny intenzivními elektrickými výboji blesků a prudkým, přívalovým deštěm ale zejména krupobitím, jež bývá nezřídkakdy silné (tj. s průměrem krup nad 2 cm), v některých případech se objevují i obří kroupy (tj. s průměrem nad 5 cm).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat výraz Supercela ve Wikislovníku

Najít výraz Supercela na Google.cz

Vyhledat heslo Supercela ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Supercela ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Supercela ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Supercela ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Supercela například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teď už víte jaká je definice termínu Supercela? resp. co se skrývá pod slovem Supercela? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Supercela, odpověď na dotaz co je to Supercela?. Víte např. kdo to je Koncipient? Znáte a víte kdo je Paša? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Supercela hledat i v jiných kategoriích (než příroda). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.