Co je to?
Odborný výraz, definice slova Azbuka. Co znamená pojem Azbuka z kategorie Různé?

Co je to Azbuka? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Azbuka

Azbuka je označení pro národní abecedy, které vznikly vývojem z cyrilice. Jedná se o zkratku z pojmenování dvou prvních písmen az a buki, tedy a a b. Slovo azbuka se tedy používá pro označení souboru písmen.
Cyrilici a azbuku používají slovanské jazyky ruština, běloruština, ukrajinština, srbština, bulharština, makedonština a některé neslovanské jazyky především ve státech vzniklých po rozpadu bývalého Sovětského svazu.


Co je to Azbuka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Azbuka. Co znamená pojem Azbuka z kategorie Různé?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Azbuka je v sekci Různé

Klíčová slova: popis, názvosloví, definice, wiki, co to je, heslo, terminus technicus, formulace, Azbuka, význam, definice pojmu, informace, Různé, vysvětlení, slovník, terminologie, význam pojmu, odborný výraz


Pojem Azbuka je v kategorii Různé, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Azbuka?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Azbuka může označovat následující písma vycházející z hlaholice – podle prvních písmen Glagoljica Az.svg (az) a Glagoljica Buki.svg (buki):

♦ cyrilice – jak starší, tak novější verze (používané nejen pro zápis slovanských jazyků, ale i mj. mongolštiny, kazaštiny)
♦ hlaholice
♦ graždanka – reformovaná cyrilice z 18. století
jazykové obměny
♦ ruská cyrilice
♦ ukrajinská cyrilice
♦ mongolská cyrilice
♦ srbská cyrilice

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat videa s názvem Azbuka na Youtube

Najít pojem Azbuka ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Azbuka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Azbuka ve Wikislovníku

Najít termín Azbuka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Azbuka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Azbuka například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Azbuka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Azbuka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Azbuka, odpověď na dotaz co je to Azbuka?. Víte např. kdo to je Páter? Znáte a víte kdo je Dřevák? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Azbuka hledat i v jiných kategoriích (než Různé) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.