Co je to?
Odborný výraz, definice slova Spropitné. Co znamená slovo Spropitné z kategorie Jídlo?

Co je Spropitné?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Spropitné?

Spropitné neboli „dýško“ je odměna za milý servis a obsluhu v gastronomii a službách, kde se obsluha věnuje hostům a na závěr dostane jako poděkování od hosta finanční odměnu. Spropitné je dobrovolné, takže když nechcete nebo uznáte, že obsluha byla špatná, nemusíte dát nic. Ve Spojených Státech Amerických je spropitné povinné. Na druhé straně Zeměkoule v Číně, asijských zemích se spropitné nedává a v Japonsku je dokonce považované za urážku. Běžné spropitné je kolem deseti procent. Při velké spokojenosti s obsluhou a jídlem můžete dát patnáct až dvacet procent. Většinou se to očekává v drahých luxusních restauracích. Skvělá obsluha nás chce potěšit skleničkou aperitivu nebo zákuskem, zde můžete dát velkoryse dvacet až pětadvacet procent.
Spropitné je určené pro obsluhu a nejen pro ně. Nesmíme zapomenout na kuchaře a pomocné kuchaře. Sice nejsou vidět, ale dělají nejvíce práce. Připraví pro nás chutné jídlo naservírované na čistých talířích, u čistě prostřeného stolu v útulně uklizené restauraci. Většina podniků na konci směny rozpočítá spravedlivě spropitné mezi všechny, tak aby nebyl nikdo v nevýhodě.
Mnozí řeší jakou formou darovat spropitné. Obvykle se přidá ke konečné platbě obsluze hotovost. Dnes lze také platit spropitné i platební kartou.
Nejčastěji obdarujeme spropitným obsluhu v restauracích, v kavárnách, v cukrárnách, v hospodách, v taxislužbě, v kadeřnictví, na manikúře, na kosmetice, na pedikúře, na masáži. Všude tam, kde chceme spropitným poděkovat za službu, příjemný zážitek nebo péči o nás. Dát spropitné je naše dobrá prezentace, obsluha jistě ocení i naše dobré vychování.


Co je to Spropitné? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Spropitné. Co znamená slovo Spropitné z kategorie Jídlo?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vytvořen pro Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Spropitné s jinými lidmi na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Spropitné patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: názvosloví, co to je, formulace, terminologie, wiki, pojem, přesný výraz, definice pojmu, přesný význam, vysvětlení, jídlo, lexikon, význam slova, odborné názvosloví, význam pojmu, termín, co znamená, slovník


Pojem Spropitné je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Spropitné dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Spropitné, hovorově diškrece, tringelt (z německého Trinkgeld), dýško apod., je částka peněz dobrovolně přidaná k samotné ceně za nějakou službu, jako výraz spokojenosti zákazníka. Obvykle se jedná o platby za služby v restauraci, v kadeřnictví, nebo za taxislužbu. Výše spropitného se v Česku obvykle pohybuje v lepších restauracích okolo 10 % z celkové ceny služby, nejčastěji však zákazníci pouze zaokrouhlí částku směrem nahoru.
Podle mnohých manažerů by měl způsob odměňování zaměstnanců na bázi spropitného motivovat zaměstnance k lepším výkonům na pracovišti.
Spropitné, které podnik nebo zaměstnanec obdrží, podléhá daňové povinnosti. Když spropitné hradí zákazník kartou, údaj je dohledatelný. Když však platí hotově, dohledat údaje je složitější.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat termín Spropitné ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Spropitné ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Spropitné na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Spropitné ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Spropitné ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Spropitné ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Spropitné například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste zjistili co znamená Spropitné? resp. co přesně označuje termín Spropitné? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Spropitné, odpověď na dotaz co je to Spropitné?. Víte např. kdo to je Libuše Roubychová? Znáte a víte kdo je Mike Oldfield? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Spropitné i v jiné kategorii než v jídlo. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, brambora, spropitné, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?