Co je to?
Definice odborného termínu, slova Papiňák. Co znamená pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Co je Papiňák? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Papiňák?

Papiňák čili tlakový hrnec je vynikajícím pomocníkem při vaření. To je také mnohem zdravější, než vaření klasické. Má poměrně dlouhou historii, tlakové hrnce byly známy již před více než 300 lety. Zpočátku však nezaručoval plnou bezpečnost, při neopatrném užívání mohl vybuchnout, takže z jeho použití měli lidé obavy. Současné provedení tlakového hrnce již není nebezpečné, pokud se správně požívá a dodrží se určitá pravidla. Staré modely byly vyrobeny z hliníku, ten se však již na nádobí, které má přímý kontakt s potravinami, nepoužívá.
Materiálem pro současné papiňáky je nerezová ocel. Ta nabízí řadu výhod, jako je dobré vedení i udržování tepla, rovnoměrný ohřev, snadnou údržbu a dlouhodobý zachovalý vzhled. Tlakový hrnec je vybaven dvěma ventily, hlavním a pojistným. Tlak uvnitř nádoby udržuje na patřičné hranici pojistka, a také nedovolí otevřít poklici dříve, než tlak poklesne. Díky tlakovému hrnci lze ušetřit mnoho času při přípravě, používá se méně tuku a není potřeba dochucovadel, pokrm si zachová svou vlastní chuť. Hrnec se naplní po vyznačenou rysku, hned se uzavře a vaření ohlásí syčením ventilu. Ventil lehce syčí po celou dobu vaření. To se měří pouze v minutách, ne v hodinách. V papiňáku se nepřipravuje pouze maso, ale také luštěniny, zelenina nebo rýže.


Co je to Papiňák? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Papiňák. Co znamená pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Papiňák sdílet s dalšími lidmi na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Papiňák patří do sekce nástroje

Klíčová slova: co to je, přesný výraz, terminologie, význam slova, odborné názvosloví, vysvětlení, pojem, názvosloví, slovo, nástroje, odborný výraz, co je to Papiňák?, význam, synonymum, Papiňák, formulace, wiki, přesný význam


Pojem Papiňák je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Papiňák píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Tlakový hrnec (též Papinův hrnec, odtud hovorově papiňák) je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. Též chuťové vlastnosti pokrmu mohou zůstat v uzavřené nádobě výraznější. Jmenuje se po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. Nešlo ale o první tlakový hrnec vůbec. Předchůdcem tlakového hrnce měl být kerotakis, tlakový hrnec údajně vynalezený alchymistkou Marií Židovkou (Prorokyní) ve 2. století v severní Africe.

Další zdroje informací

Hledat frázi Papiňák ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Papiňák na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Papiňák ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Papiňák ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Papiňák ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Papiňák ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Papiňák například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Papiňák? resp. jaká je definice termínu Papiňák? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Papiňák, odpověď na dotaz co je to Papiňák?. Víte např. kdo to je Lenka Šindelářová? Znáte a víte kdo je Flamendr? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v nástroje. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.