Co je Papiňák?
Co znamená termín, slovo, definice pojmu Papiňák?
Papiňák čili tlakový hrnec je vynikajícím pomocníkem při vaření. To je také mnohem zdravější, než vaření klasické. Má poměrně dlouhou historii, tlakové hrnce byly známy již před více než 300 lety. Zpočátku však nezaručoval plnou bezpečnost, při neopatrném užívání mohl vybuchnout, takže z jeho použití měli lidé obavy. Současné provedení tlakového hrnce již není nebezpečné, pokud se správně požívá a dodrží se určitá pravidla. Staré modely byly vyrobeny z hliníku, ten se však již na nádobí, které má přímý kontakt s potravinami, nepoužívá.
Materiálem pro současné papiňáky je nerezová ocel. Ta nabízí řadu výhod, jako je dobré vedení i udržování tepla, rovnoměrný ohřev, snadnou údržbu a dlouhodobý zachovalý vzhled. Tlakový hrnec je vybaven dvěma ventily, hlavním a pojistným. Tlak uvnitř nádoby udržuje na patřičné hranici pojistka, a také nedovolí otevřít poklici dříve, než tlak poklesne. Díky tlakovému hrnci lze ušetřit mnoho času při přípravě, používá se méně tuku a není potřeba dochucovadel, pokrm si zachová svou vlastní chuť. Hrnec se naplní po vyznačenou rysku, hned se uzavře a vaření ohlásí syčením ventilu. Ventil lehce syčí po celou dobu vaření. To se měří pouze v minutách, ne v hodinách. V papiňáku se nepřipravuje pouze maso, ale také luštěniny, zelenina nebo rýže.
Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz
Ve Wikipedii se o termínu Papiňák píše následující
Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.
Tlakový hrnec (též Papinův hrnec, odtud hovorově papiňák) je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. Též chuťové vlastnosti pokrmu mohou zůstat v uzavřené nádobě výraznější. Jmenuje se po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. Nešlo ale o první tlakový hrnec vůbec. Předchůdcem tlakového hrnce měl být kerotakis, tlakový hrnec údajně vynalezený alchymistkou Marií Židovkou (Prorokyní) ve 2. století v severní Africe.
Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu
Zkusit najít termín Papiňák ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí
Hledat slovo Papiňák ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Najít slovo Papiňák ve Wikislovníku
Vyhledat slovo Papiňák ve slovníku cizích slov od Seznam.cz
Vyhledat výraz Papiňák ve vyhledávači Yahoo
Vyhledat slovo Papiňák ve fulltextu vyhledávače Info.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Papiňák například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel
Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Papiňák? resp. co se skrývá pod slovem Papiňák? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Papiňák, odpověď na dotaz co je to Papiňák?. Víte např. kdo to je David Švehlík? Znáte a víte kdo je Fetišista? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v nástroje. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.
Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.