Co je to?
Odborný výraz, definice slova Papiňák. Co znamená pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Co je to Papiňák? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Papiňák

Papiňák čili tlakový hrnec je vynikajícím pomocníkem při vaření. To je také mnohem zdravější, než vaření klasické. Má poměrně dlouhou historii, tlakové hrnce byly známy již před více než 300 lety. Zpočátku však nezaručoval plnou bezpečnost, při neopatrném užívání mohl vybuchnout, takže z jeho použití měli lidé obavy. Současné provedení tlakového hrnce již není nebezpečné, pokud se správně požívá a dodrží se určitá pravidla. Staré modely byly vyrobeny z hliníku, ten se však již na nádobí, které má přímý kontakt s potravinami, nepoužívá.
Materiálem pro současné papiňáky je nerezová ocel. Ta nabízí řadu výhod, jako je dobré vedení i udržování tepla, rovnoměrný ohřev, snadnou údržbu a dlouhodobý zachovalý vzhled. Tlakový hrnec je vybaven dvěma ventily, hlavním a pojistným. Tlak uvnitř nádoby udržuje na patřičné hranici pojistka, a také nedovolí otevřít poklici dříve, než tlak poklesne. Díky tlakovému hrnci lze ušetřit mnoho času při přípravě, používá se méně tuku a není potřeba dochucovadel, pokrm si zachová svou vlastní chuť. Hrnec se naplní po vyznačenou rysku, hned se uzavře a vaření ohlásí syčením ventilu. Ventil lehce syčí po celou dobu vaření. To se měří pouze v minutách, ne v hodinách. V papiňáku se nepřipravuje pouze maso, ale také luštěniny, zelenina nebo rýže.


Co je to Papiňák? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Papiňák. Co znamená pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Papiňák můžete samozřejmě sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Papiňák je v sekci nástroje

Klíčová slova: synonymum, co to je, vysvětlení, přesný výraz, pojem, názvosloví, odborné názvosloví, význam slova, popis, nástroje, termín, informace, definice pojmu, slovník, co je to Papiňák?, význam pojmu, lexikon, terminus technicus


Pojem Papiňák je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Papiňák? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Tlakový hrnec (též Papinův hrnec, odtud hovorově papiňák) je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. Též chuťové vlastnosti pokrmu mohou zůstat v uzavřené nádobě výraznější. Jmenuje se po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. Nešlo ale o první tlakový hrnec vůbec. Předchůdcem tlakového hrnce měl být kerotakis, tlakový hrnec údajně vynalezený alchymistkou Marií Židovkou (Prorokyní) ve 2. století v severní Africe.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít termín Papiňák ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Papiňák ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Papiňák ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Papiňák na Google.cz

Hledat slovo Papiňák ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Papiňák ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Papiňák například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Papiňák? resp. co znamená Papiňák? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Papiňák, odpověď na dotaz co je to Papiňák?. Víte např. kdo to je Petr Smejkal? Znáte a víte kdo je Ztohoven? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Papiňák v jiné sekci než nástroje. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.