Co je to?
Výraz, termín, definice slova Papiňák. Co znamená odborný pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Co je to Papiňák? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Papiňák

Papiňák čili tlakový hrnec je vynikajícím pomocníkem při vaření. To je také mnohem zdravější, než vaření klasické. Má poměrně dlouhou historii, tlakové hrnce byly známy již před více než 300 lety. Zpočátku však nezaručoval plnou bezpečnost, při neopatrném užívání mohl vybuchnout, takže z jeho použití měli lidé obavy. Současné provedení tlakového hrnce již není nebezpečné, pokud se správně požívá a dodrží se určitá pravidla. Staré modely byly vyrobeny z hliníku, ten se však již na nádobí, které má přímý kontakt s potravinami, nepoužívá.
Materiálem pro současné papiňáky je nerezová ocel. Ta nabízí řadu výhod, jako je dobré vedení i udržování tepla, rovnoměrný ohřev, snadnou údržbu a dlouhodobý zachovalý vzhled. Tlakový hrnec je vybaven dvěma ventily, hlavním a pojistným. Tlak uvnitř nádoby udržuje na patřičné hranici pojistka, a také nedovolí otevřít poklici dříve, než tlak poklesne. Díky tlakovému hrnci lze ušetřit mnoho času při přípravě, používá se méně tuku a není potřeba dochucovadel, pokrm si zachová svou vlastní chuť. Hrnec se naplní po vyznačenou rysku, hned se uzavře a vaření ohlásí syčením ventilu. Ventil lehce syčí po celou dobu vaření. To se měří pouze v minutách, ne v hodinách. V papiňáku se nepřipravuje pouze maso, ale také luštěniny, zelenina nebo rýže.


Co je to Papiňák? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Papiňák. Co znamená odborný pojem Papiňák z kategorie Nástroje?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kolegy na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Papiňák se nachází v sekci nástroje

Klíčová slova: vysvětlení, formulace, přesný výraz, popis, definice, názvosloví, odborný výraz, nástroje, Papiňák, terminus technicus, informace, přesný význam, slovo, co to je, co je to Papiňák?, slovník, wiki, význam


Pojem Papiňák je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Papiňák? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Tlakový hrnec (též Papinův hrnec, odtud hovorově papiňák) je silnostěnný hrnec sloužící k vaření za vyššího tlaku (280–300 kPa), než je běžný atmosférický tlak. Vyšším tlakem se dosáhne vyšší teploty vaření (120 °C až 130 °C, teplota varu vody za normálního tlaku je asi 100 °C), a tím i rychlejšího uvaření pokrmu. Též chuťové vlastnosti pokrmu mohou zůstat v uzavřené nádobě výraznější. Jmenuje se po svém vynálezci, francouzském matematikovi a fyzikovi Denisu Papinovi, jenž jej poprvé sestrojil roku 1679. Nešlo ale o první tlakový hrnec vůbec. Předchůdcem tlakového hrnce měl být kerotakis, tlakový hrnec údajně vynalezený alchymistkou Marií Židovkou (Prorokyní) ve 2. století v severní Africe.

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Papiňák na Youtube

Najít heslo Papiňák ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Papiňák ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Papiňák ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Papiňák ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Papiňák ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Papiňák například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Papiňák? resp. co se skrývá pod slovem Papiňák? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Papiňák, odpověď na dotaz co je to Papiňák?. Víte např. kdo to je Petra Procházková? Znáte a víte kdo je Andrej Bičan? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Papiňák hledat i v jiných kategoriích (než nástroje) K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.