Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cmunda. Co znamená odborný pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Co je to Cmunda? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Cmunda?

Cmunda je starší název pro bramborák, speciální bramborové placky typické pro slovanskou, germánskou a maďarskou kuchyni. Cmundu tvoří tenké placky bramborového těsta smažené na tuku, původně na sádle. Těsto na cmundu se připravuje z najemno nastrouhaných brambor s přidáním vajec, mouky, majoránky, česneku a soli, je možno přidat i další koření podle místních zvyklostí.
Cmunda se jí jako samostatné jídlo, často plněná zelím a uzeným masem. Cmundové těsto se využívá i jako obal masového řízku nebo jako příloha. Moderní varianta cmundy se připravuje i z cuket.


Co je to Cmunda? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Cmunda. Co znamená odborný pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Cmunda se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: význam, slovo, Cmunda, co znamená, lexikon, heslo, definice pojmu, jídlo, jídlo, co je to Cmunda?, slovník, synonymum, wiki, přesný výraz, odborné názvosloví, názvosloví, přesný význam, informace


Pojem Cmunda je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Cmunda?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Připravuje se smažením na tuku tenké vrstvy těsta z jemně nastrouhaných syrových brambor, mouky, vajec, česneku, soli a majoránky, případně mléka a dalšího koření (kmín, pepř, nakrájená cibule). Jí se teplý, samostatně nebo se zelím a uzeným masem (kaplická cmunda), jako obal vepřového masa (havířský nebo slezský řízek) nebo se škvarky. Může se použít i jako příloha, obvykle k masu a omáčce. Známá je také varianta, kdy se místo brambor použije jako základ cuketa (tzv. cukeťák). Jako doplněk bramborového základu se mohou použít v proměnném množství kromě cuket také např. mrkve, celer, baklažán i jiná vhodná (tvrdší) zelenina.

Cmunda - bramborák

Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Více informací o pojmu Cmunda lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cmunda ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Cmunda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Cmunda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Cmunda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Cmunda ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Cmunda ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Cmunda například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Cmunda? resp. jaká je definice slova Cmunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cmunda, odpověď na dotaz co je to Cmunda?. Víte např. kdo to je Jeřábník? Znáte a víte kdo je Svatoušek? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Cmunda hledat i v jiných kategoriích (než jídlo) Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.