Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Co je to Cmunda? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Cmunda?

Cmunda je starší název pro bramborák, speciální bramborové placky typické pro slovanskou, germánskou a maďarskou kuchyni. Cmundu tvoří tenké placky bramborového těsta smažené na tuku, původně na sádle. Těsto na cmundu se připravuje z najemno nastrouhaných brambor s přidáním vajec, mouky, majoránky, česneku a soli, je možno přidat i další koření podle místních zvyklostí.
Cmunda se jí jako samostatné jídlo, často plněná zelím a uzeným masem. Cmundové těsto se využívá i jako obal masového řízku nebo jako příloha. Moderní varianta cmundy se připravuje i z cuket.


Co je to Cmunda? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Cmunda s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Cmunda patří do kategorie Jídlo

Klíčová slova: termín, význam slova, pojem, synonymum, wiki, význam pojmu, slovo, informace, přesný význam, slovník, význam, terminus technicus, Jídlo, terminologie, definice, vysvětlení, co znamená, formulace


Pojem Cmunda je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Cmunda píše následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Připravuje se smažením na tuku tenké vrstvy těsta z jemně nastrouhaných syrových brambor, mouky, vajec, česneku, soli a majoránky, případně mléka a dalšího koření (kmín, pepř, nakrájená cibule). Jí se teplý, samostatně nebo se zelím a uzeným masem (kaplická cmunda), jako obal vepřového masa (havířský nebo slezský řízek) nebo se škvarky. Může se použít i jako příloha, obvykle k masu a omáčce. Známá je také varianta, kdy se místo brambor použije jako základ cuketa (tzv. cukeťák). Jako doplněk bramborového základu se mohou použít v proměnném množství kromě cuket také např. mrkve, celer, baklažán i jiná vhodná (tvrdší) zelenina.

Cmunda - bramborák

Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Cmunda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Cmunda ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Cmunda ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Cmunda na Youtube

Najít heslo Cmunda na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Cmunda ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Cmunda například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Cmunda? resp. jaký je přesný význam slova Cmunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cmunda, odpověď na dotaz co je to Cmunda?. Víte např. kdo to je Daniel Hůlka? Znáte a víte kdo je Mukl? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Jídlo). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.