Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Co je to Cmunda? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Cmunda

Cmunda je starší název pro bramborák, speciální bramborové placky typické pro slovanskou, germánskou a maďarskou kuchyni. Cmundu tvoří tenké placky bramborového těsta smažené na tuku, původně na sádle. Těsto na cmundu se připravuje z najemno nastrouhaných brambor s přidáním vajec, mouky, majoránky, česneku a soli, je možno přidat i další koření podle místních zvyklostí.
Cmunda se jí jako samostatné jídlo, často plněná zelím a uzeným masem. Cmundové těsto se využívá i jako obal masového řízku nebo jako příloha. Moderní varianta cmundy se připravuje i z cuket.


Co je to Cmunda? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Cmunda? Pak se o ní podělte se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Cmunda je v kategorii Jídlo

Klíčová slova: formulace, přesný výraz, vysvětlení, definice pojmu, slovník, synonymum, termín, význam pojmu, přesný význam, lexikon, odborné názvosloví, informace, co to je, co je to Cmunda?, wiki, popis, terminus technicus, Jídlo


Pojem Cmunda je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cmunda? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Připravuje se smažením na tuku tenké vrstvy těsta z jemně nastrouhaných syrových brambor, mouky, vajec, česneku, soli a majoránky, případně mléka a dalšího koření (kmín, pepř, nakrájená cibule). Jí se teplý, samostatně nebo se zelím a uzeným masem (kaplická cmunda), jako obal vepřového masa (havířský nebo slezský řízek) nebo se škvarky. Může se použít i jako příloha, obvykle k masu a omáčce. Známá je také varianta, kdy se místo brambor použije jako základ cuketa (tzv. cukeťák). Jako doplněk bramborového základu se mohou použít v proměnném množství kromě cuket také např. mrkve, celer, baklažán i jiná vhodná (tvrdší) zelenina.

Cmunda - bramborák

Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Pro více informací o heslu Cmunda zkuste navštívit tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cmunda ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Cmunda ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Cmunda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Cmunda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Cmunda ve Wikislovníku

Hledat termín Cmunda ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Cmunda například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Cmunda? resp. co přesně znamená slovo Cmunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cmunda, odpověď na dotaz co je to Cmunda?. Víte např. kdo to je Puškař? Znáte a víte kdo je Bačkora? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Jídlo. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.