Co je to?
Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Co je to Cmunda? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Cmunda?

Cmunda je starší název pro bramborák, speciální bramborové placky typické pro slovanskou, germánskou a maďarskou kuchyni. Cmundu tvoří tenké placky bramborového těsta smažené na tuku, původně na sádle. Těsto na cmundu se připravuje z najemno nastrouhaných brambor s přidáním vajec, mouky, majoránky, česneku a soli, je možno přidat i další koření podle místních zvyklostí.
Cmunda se jí jako samostatné jídlo, často plněná zelím a uzeným masem. Cmundové těsto se využívá i jako obal masového řízku nebo jako příloha. Moderní varianta cmundy se připravuje i z cuket.


Co je to Cmunda? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Cmunda se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Cmunda se nachází v kategorii Jídlo

Klíčová slova: synonymum, význam slova, vysvětlení, slovo, informace, názvosloví, terminologie, co znamená, odborný výraz, Jídlo, definice pojmu, wiki, přesný výraz, pojem, heslo, formulace, Cmunda, význam


Pojem Cmunda je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Cmunda?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Připravuje se smažením na tuku tenké vrstvy těsta z jemně nastrouhaných syrových brambor, mouky, vajec, česneku, soli a majoránky, případně mléka a dalšího koření (kmín, pepř, nakrájená cibule). Jí se teplý, samostatně nebo se zelím a uzeným masem (kaplická cmunda), jako obal vepřového masa (havířský nebo slezský řízek) nebo se škvarky. Může se použít i jako příloha, obvykle k masu a omáčce. Známá je také varianta, kdy se místo brambor použije jako základ cuketa (tzv. cukeťák). Jako doplněk bramborového základu se mohou použít v proměnném množství kromě cuket také např. mrkve, celer, baklažán i jiná vhodná (tvrdší) zelenina.

Cmunda - bramborák

Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Jiné zdroje informací o pojmu Cmunda

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cmunda ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Cmunda ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Cmunda na Google.cz

Najít slovo Cmunda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Cmunda ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Cmunda na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Cmunda například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Cmunda? resp. co se přesně ukrývá za slovem Cmunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cmunda, odpověď na dotaz co je to Cmunda?. Víte např. kdo to je Delegát? Znáte a víte kdo je Podvodník? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je Jídlo. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.