Co je to?
Odborný výraz, definice slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Co je Cmunda?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Cmunda

Cmunda je starší název pro bramborák, speciální bramborové placky typické pro slovanskou, germánskou a maďarskou kuchyni. Cmundu tvoří tenké placky bramborového těsta smažené na tuku, původně na sádle. Těsto na cmundu se připravuje z najemno nastrouhaných brambor s přidáním vajec, mouky, majoránky, česneku a soli, je možno přidat i další koření podle místních zvyklostí.
Cmunda se jí jako samostatné jídlo, často plněná zelím a uzeným masem. Cmundové těsto se využívá i jako obal masového řízku nebo jako příloha. Moderní varianta cmundy se připravuje i z cuket.


Co je to Cmunda? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Cmunda. Co znamená pojem Cmunda z kategorie Jídlo?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Cmunda s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Cmunda se nachází v sekci jídlo

Klíčová slova: terminologie, lexikon, jídlo, heslo, přesný výraz, názvosloví, význam, co je to Cmunda?, přesný význam, termín, formulace, popis, význam slova, co to je, wiki, synonymum, co znamená, slovo


Pojem Cmunda je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cmunda? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Bramborák (starší, zejména jihočeský název je cmunda) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Připravuje se smažením na tuku tenké vrstvy těsta z jemně nastrouhaných syrových brambor, mouky, vajec, česneku, soli a majoránky, případně mléka a dalšího koření (kmín, pepř, nakrájená cibule). Jí se teplý, samostatně nebo se zelím a uzeným masem (kaplická cmunda), jako obal vepřového masa (havířský nebo slezský řízek) nebo se škvarky. Může se použít i jako příloha, obvykle k masu a omáčce. Známá je také varianta, kdy se místo brambor použije jako základ cuketa (tzv. cukeťák). Jako doplněk bramborového základu se mohou použít v proměnném množství kromě cuket také např. mrkve, celer, baklažán i jiná vhodná (tvrdší) zelenina.

Cmunda - bramborák

Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain
Ukrajinská cmunda (bramboráky) na talíři se smetanou. Autor: Oleh Petriv, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain


Hledejte výraz Cmunda v dalších zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cmunda ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Cmunda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít pojem Cmunda ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Cmunda na Google obrázcích

Zkusit najít Cmunda ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Cmunda na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cmunda například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Teďka již bezesporu víte jaká je definice termínu Cmunda? resp. jaký je význam pojmu Cmunda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cmunda, odpověď na dotaz co je to Cmunda?. Víte např. kdo to je Nikita Chruščov? Znáte a víte kdo je Ostuda? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je jídlo. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, ostružiny, cmunda, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.