Co je to?
Odborný výraz, definice slova Osteoporóza. Co znamená pojem Osteoporóza z kategorie Nemoce?

Co je Osteoporóza?

Co znamená termín Osteoporóza? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Osteoporóza je název chronického onemocnění kostí, pro které je typická ztráta hmotnosti a hustoty kostní tkáně, což vede k jejímu oslabení a křehkosti kostí. Toto onemocnění postihuje strukturu kostí a způsobuje, že jsou kosti náchylné ke zlomeninám. Osteoporóza může ovlivnit jakoukoli kostní tkáň v těle, ale nejčastěji postihuje páteř, kyčle a zápěstí. Normálně dochází k pravidelnému obnovování kostní hmoty v těle, kdy jsou staré a poškozené buňky nahrazovány novými. Osteoporóza vzniká, když tento proces obnovy kostí selže, a tělo začne ztrácet více kostní hmoty, než je schopno nahradit. To vede k postupnému řídnutí kostí a zhoršení jejich kvality. Hlavní faktory, které přispívají k rozvoji osteoporózy, jsou stárnutí, genetická predispozice, hormonální nerovnováha (zejména snížení hladiny estrogenů u žen po menopauze a snížení hladiny testosteronu u mužů), nedostatek vápníku a vitamínu D, nedostatek fyzické aktivity, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a některé léky. Osteoporóza obvykle probíhá bez příznaků až do doby, kdy dochází k první zlomenině. Zlomeniny spojené s osteoporózou se nejčastěji vyskytují v oblasti páteře, kyčle a zápěstí.
Pacienti mohou pociťovat bolest v páteři, ztrátu tělesné výšky a postupně se vyvíjející zakřivení páteře. Diagnóza osteoporózy se často provádí pomocí kostní denzitometrie, což je speciální rentgenové vyšetření, které měří hustotu kostí. Osteoporóza se léčí kombinací léků, výživových doplňků, změn životního stylu a rehabilitací. Prevence onemocnění spočívá v dostatečném příjmu vápníku a vitamínu D, pravidelné fyzické aktivitě, omezení konzumace alkoholu a kouření, a včasném diagnostikování a léčbě rizikových faktorů.


Co je to Osteoporóza? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Osteoporóza. Co znamená pojem Osteoporóza z kategorie Nemoce?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text s definicí výrazu Osteoporóza doporučujeme sdílet s dalšími lidmi na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Osteoporóza se nachází v sekci nemoce

Klíčová slova: Osteoporóza, přesný význam, slovo, význam pojmu, názvosloví, termín, lexikon, popis, co znamená, nemoce, odborné názvosloví, co je to Osteoporóza?, definice, přesný výraz, význam, definice pojmu, heslo, synonymum


Pojem Osteoporóza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Osteoporóza? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu (kyfóza).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít slovo Osteoporóza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Osteoporóza na Google obrázcích

Vyhledat heslo Osteoporóza ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Osteoporóza ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Osteoporóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Osteoporóza na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Osteoporóza například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teďka už zajisté víte co znamená Osteoporóza? resp. co vlastně znamená slovo Osteoporóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Osteoporóza, odpověď na dotaz co je to Osteoporóza?. Víte např. kdo to je Morgan Wallen? Znáte a víte kdo je Pecivál? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Osteoporóza v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je nemoce. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nemoce, Zlomená noha, osteoporóza, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.