Co je to?
Výraz, termín, definice slova Lumbální punkce. Co znamená odborný pojem Lumbální punkce z kategorie Lékařství?

Co je to Lumbální punkce? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Lumbální punkce

Lumbální punkce je druh lékařského vyšetření, při kterém je odebírán mozkomíšní mok z páteřního kanálu. Páteřní kanál se nachází v prostoru mezi obratli a je v něm uložena mícha.
Při lumbální punkci se používá dlouhá jehla a místo odběru se znecitlivuje, takže vyšetření je bezbolestné. Punkce je prováděna neurochirurgem. Jedná se o diagnostický výkon.


Co je to Lumbální punkce? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Lumbální punkce. Co znamená odborný pojem Lumbální punkce z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Lumbální punkce? s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Lumbální punkce je v sekci lékařství

Klíčová slova: Lumbální punkce, pojem, lékařství, význam pojmu, co to je, odborné názvosloví, formulace, lexikon, terminus technicus, terminologie, názvosloví, termín, co znamená, lékařství, heslo, význam, informace, slovník


Pojem Lumbální punkce je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Lumbální punkce? Výraz, definice slova z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lumbální punkce je lékařské vyšetření, při kterém dojde punkcí k odběru malého množství mozkomíšního moku (likvoru) z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře. Samotné vyšetření může mít diagnostický nebo léčebný účel. Diagnostický účel má tehdy, když je odebraná mozkomíšní tekutina následně poslána k analýze (biochemické, mikrobiologické či cytologické) kvůli potvrzení nebo případnému vyloučení infekce, krvácení či onemocnění mozku nebo míchy. Léčebný účel má v případě, že je lumbální punkce provedena kvůli snížení zvýšeného nitrolebečního tlaku.

Linky na jiné informační zdroje

Najít slovo Lumbální punkce ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Lumbální punkce na Google.cz

Zkusit najít termín Lumbální punkce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Lumbální punkce ve Wikislovníku

Najít termín Lumbální punkce ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Lumbální punkce ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lumbální punkce například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Lumbální punkce? resp. co se skrývá pod slovem Lumbální punkce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lumbální punkce, odpověď na dotaz co je to Lumbální punkce?. Víte např. kdo to je Tatiana Dyková? Znáte a víte kdo je Hugo Haas? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než lékařství. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.