Co je to?
Definice výrazu, termínu Lumbální punkce. Co znamená odborný pojem Lumbální punkce z kategorie Lékařství?

Co je to Lumbální punkce? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Lumbální punkce

Lumbální punkce je druh lékařského vyšetření, při kterém je odebírán mozkomíšní mok z páteřního kanálu. Páteřní kanál se nachází v prostoru mezi obratli a je v něm uložena mícha.
Při lumbální punkci se používá dlouhá jehla a místo odběru se znecitlivuje, takže vyšetření je bezbolestné. Punkce je prováděna neurochirurgem. Jedná se o diagnostický výkon.


Co je to Lumbální punkce? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Lumbální punkce. Co znamená odborný pojem Lumbální punkce z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Lumbální punkce můžete samozřejmě sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Lumbální punkce je v sekci Lékařství

Klíčová slova: slovo, formulace, slovník, lexikon, názvosloví, terminologie, co to je, termín, přesný výraz, odborný výraz, pojem, terminus technicus, přesný význam, Lumbální punkce, Lékařství, co je to Lumbální punkce?, definice, Lékařství


Pojem Lumbální punkce je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Lumbální punkce píše následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Lumbální punkce je lékařské vyšetření, při kterém dojde punkcí k odběru malého množství mozkomíšního moku (likvoru) z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře. Samotné vyšetření může mít diagnostický nebo léčebný účel. Diagnostický účel má tehdy, když je odebraná mozkomíšní tekutina následně poslána k analýze (biochemické, mikrobiologické či cytologické) kvůli potvrzení nebo případnému vyloučení infekce, krvácení či onemocnění mozku nebo míchy. Léčebný účel má v případě, že je lumbální punkce provedena kvůli snížení zvýšeného nitrolebečního tlaku.

Jiné informační zdroje o pojmu Lumbální punkce

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lumbální punkce ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Lumbální punkce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Lumbální punkce ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Lumbální punkce ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Lumbální punkce ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Lumbální punkce ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Lumbální punkce například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Lumbální punkce? resp. co vlastně znamená slovo Lumbální punkce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lumbální punkce, odpověď na dotaz co je to Lumbální punkce?. Víte např. kdo to je Luděk Staněk? Znáte a víte kdo je Karlos Vémola? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Lékařství). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.