Co je to?
Výraz, termín, definice slova Databáze. Co znamená odborný pojem Databáze z kategorie Počítače?

Co je to Databáze? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Databáze?

Datová základna se též zkráceně nazývá databáze. Jedná se o uspořádanou množinu navzájem propojených dat uložených na paměťovém disku. V širším smyslu se pojmem databáze může označit i softwarový prostředek, který umožňuje manipulaci s uloženými daty a přístup k nim.
Jako předchůdce databáze se označuje papírová kartotéka, kde se data uspořádávala podle určité kategorie a zatřiďování nových položek. Veškeré operace s papírovou kartotékou musel nutně vykonávat člověk. Velkým impulzem pro změnu byl vývoj počítačů. Později se začaly vyvíjet první elektronické databáze.


Co je to Databáze? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Databáze. Co znamená odborný pojem Databáze z kategorie Počítače?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Databáze s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Databáze je v kategorii počítače

Klíčová slova: přesný význam, slovo, formulace, význam slova, počítače, přesný výraz, definice, slovník, vysvětlení, význam pojmu, heslo, terminus technicus, co je to Databáze?, pojem, význam, termín, definice pojmu, synonymum


Pojem Databáze je v kategorii počítače, ilustrační obrázek

Co označuje termín Databáze? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Databáze (neboli datová základna, též databanka) je systém souborů s pevnou strukturou záznamů. Tyto soubory jsou mezi sebou navzájem propojeny pomocí klíčů. V širším smyslu jsou součástí databáze i softwarové prostředky, které umožňují manipulaci s uloženými daty a přístup k nim. Tento software se v české odborné literatuře nazývá systém řízení báze dat (SŘBD). Běžně se označením databáze – v závislosti na kontextu – myslí jak uložená data, tak i software (SŘBD).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Databáze ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Databáze ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Databáze ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Databáze ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Databáze ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Databáze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Databáze například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Právě nyní již víte co je to Databáze? resp. jaká je definice termínu Databáze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Databáze, odpověď na dotaz co je to Databáze?. Víte např. kdo to je Zinédine Zidane? Znáte a víte kdo je Petr Robejšek? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než počítače). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?