Co je to?
Definice výrazu Databáze. Co znamená odborný pojem Databáze z kategorie Počítače?

Co to je Databáze? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Databáze?

Datová základna se též zkráceně nazývá databáze. Jedná se o uspořádanou množinu navzájem propojených dat uložených na paměťovém disku. V širším smyslu se pojmem databáze může označit i softwarový prostředek, který umožňuje manipulaci s uloženými daty a přístup k nim.
Jako předchůdce databáze se označuje papírová kartotéka, kde se data uspořádávala podle určité kategorie a zatřiďování nových položek. Veškeré operace s papírovou kartotékou musel nutně vykonávat člověk. Velkým impulzem pro změnu byl vývoj počítačů. Později se začaly vyvíjet první elektronické databáze.


Co je to Databáze? Význam slova, termín, Definice výrazu Databáze. Co znamená odborný pojem Databáze z kategorie Počítače?

Chyby vyhrazeny. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Databáze? s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Databáze je v sekci Počítače

Klíčová slova: Databáze, terminus technicus, co je to Databáze?, odborný výraz, pojem, popis, informace, odborné názvosloví, slovník, význam slova, vysvětlení, význam, formulace, terminologie, přesný výraz, wiki, heslo, názvosloví


Pojem Databáze je v kategorii Počítače, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Databáze můžete dozvědět následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Databáze (neboli datová základna, též databanka) je systém souborů s pevnou strukturou záznamů. Tyto soubory jsou mezi sebou navzájem propojeny pomocí klíčů. V širším smyslu jsou součástí databáze i softwarové prostředky, které umožňují manipulaci s uloženými daty a přístup k nim. Tento software se v české odborné literatuře nazývá systém řízení báze dat (SŘBD). Běžně se označením databáze – v závislosti na kontextu – myslí jak uložená data, tak i software (SŘBD).

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat termín Databáze na Google.cz

Hledat videa s názvem Databáze na Youtube

Vyhledat heslo Databáze ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Databáze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Databáze ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Databáze ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Databáze například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Databáze? resp. co to je Databáze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Databáze, odpověď na dotaz co je to Databáze?. Víte např. kdo to je Goliáš? Znáte a víte kdo je Michal Horáček? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Počítače). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to stalker? Jedná se pojem související se zločinem. Nejen tento pojem naleznete na stránkách s názvem Kdo je to?