Co je to?
Definice odborného termínu, slova Strofa. Co znamená pojem Strofa z kategorie Literatura?

Co je to Strofa? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Strofa?

Strofa neboli česky sloka je skupina vzniklá spojením jednotlivých veršů, které jsou jednotné zvukově i významově a tvoří myšlenkový celek. Má určitý vzorec pro rytmus i rým, které se pak v celé básni pravidelně opakují.
Sloky se skládají z různého počtu veršů, ty mohou mít odlišné uspořádání a rýmy různě rozložené. Strofy mohou mít individuální uspořádání nebo tradiční podobu. K nejčastěji používaným patří tercina, oktáva či oblíbený sonet.


Co je to Strofa? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Strofa. Co znamená pojem Strofa z kategorie Literatura?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Strofa patří do sekce Literatura

Klíčová slova: slovo, synonymum, definice, význam, terminologie, formulace, názvosloví, co je to Strofa?, význam slova, Literatura, wiki, heslo, odborný výraz, co to je, přesný výraz, odborné názvosloví, definice pojmu, lexikon


Pojem Strofa je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Strofa? Výraz, definice slova z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Strofa (česky sloka) vzniká spojením jednotlivých veršů a představuje obvykle nějaký myšlenkový celek. Některé typy strof se ustálily a mají normovanou podobu.

♦ distichon – dvojverší (první a druhý verš se vzájemně doplňují, rozvíjí, nebo popírají), viz elegické distichon a hrdinské dvojverší.
♦ tercina – tříveršová strofa, v níž se rýmuje 1. a 3. verš, střední je spojen rýmem s lichými verši následujícího tříverší
♦ ritornel – lyrické trojverší
♦ stance – strofa složená z šesti veršů se střídavými rýmy a dvou veršů s rýmy sdruženými
♦ decima – desetiveršová strofa se čtyřmi různě umístěnými rýmy

Další možné informační zdroje

Zkusit najít výraz Strofa ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Strofa ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Strofa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Strofa ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Strofa ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Strofa ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Strofa například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Strofa? resp. co znamená Strofa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Strofa, odpověď na dotaz co je to Strofa?. Víte např. kdo to je Speleolog? Znáte a víte kdo je Vít Rakušan? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Literatura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.