Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Pentalogie. Co znamená pojem Pentalogie z kategorie Literatura?

Co to je Pentalogie? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Pentalogie?

Pentalogie bývá obvykle označení pro dílo, které má pět částí. Ty spolu sice souvisejí, ale mohou existovat i samostatně. Souvislost mezi díly se může týkat motivu, obsahu nebo problému, který se vine všemi částmi.
Pentalogie vznikaly již v nejstarší literatuře i ve středověku. Jsou známy i z filmové tvorby, kde je ovšem počet dílů dán úspěšností u diváků, proto by se měl používat jen u definitivně uzavřených děl.


Co je to Pentalogie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Pentalogie. Co znamená pojem Pentalogie z kategorie Literatura?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Pentalogie? Pak se o tuto stránku podělte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Pentalogie je v kategorii Literatura

Klíčová slova: heslo, co to je, lexikon, co znamená, odborné názvosloví, názvosloví, synonymum, co je to Pentalogie?, význam pojmu, informace, termín, wiki, vysvětlení, přesný výraz, význam, definice, definice pojmu, přesný význam


Pojem Pentalogie je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Pentalogie píše následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Pentalogie (z řec. pente, pět) je umělecké (nejčastěji literární) dílo o pěti relativně samostatných částech, které spolu souvisejí motivicky, látkově nebo problémově.
Jednu z prvních pentalogií můžeme najít již v Bibli ve Starém zákoně. Jedná se o Tóru, řecky Pentateuch neboli Pět knih Mojžíšových, tj. prvních pět biblických knih (Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium). Podobně existuje pět základních konfuciánských textů uspořádaných Konfuciem (Kniha proměn, Kniha dokumentů, Kniha písní, Kniha obřadů a Letopisy jar a podzimů).
Ze středověké literatury je známá Pateřice (Chamse) perského básníka Nizámího obsahující pět eposů (Pokladnice tajemství, Chosrau a Šírín , Lajlá a Madžnún, Sedm obrazů a Kniha o Alexandrovi).

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít pojem Pentalogie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Pentalogie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Pentalogie na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pentalogie ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Pentalogie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Pentalogie ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pentalogie například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Pentalogie? resp. jaký je význam pojmu Pentalogie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pentalogie, odpověď na dotaz co je to Pentalogie?. Víte např. kdo to je Jan Železný? Znáte a víte kdo je Václav Klaus? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Pentalogie hledat i v jiných kategoriích (než Literatura) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.