Co je to?
Definice odborného termínu, slova Pentalogie. Co znamená pojem Pentalogie z kategorie Literatura?

Co je Pentalogie? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Pentalogie?

Pentalogie bývá obvykle označení pro dílo, které má pět částí. Ty spolu sice souvisejí, ale mohou existovat i samostatně. Souvislost mezi díly se může týkat motivu, obsahu nebo problému, který se vine všemi částmi.
Pentalogie vznikaly již v nejstarší literatuře i ve středověku. Jsou známy i z filmové tvorby, kde je ovšem počet dílů dán úspěšností u diváků, proto by se měl používat jen u definitivně uzavřených děl.


Co je to Pentalogie? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Pentalogie. Co znamená pojem Pentalogie z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text vytvořen pro Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Pentalogie? Pak se o ní podělte s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Pentalogie patří do sekce literatura

Klíčová slova: formulace, význam slova, synonymum, názvosloví, co znamená, literatura, význam pojmu, slovník, odborné názvosloví, informace, odborný výraz, literatura, slovo, pojem, přesný význam, vysvětlení, Pentalogie, význam


Pojem Pentalogie je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Pentalogie dozvíte následující

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Pentalogie (z řec. pente, pět) je umělecké (nejčastěji literární) dílo o pěti relativně samostatných částech, které spolu souvisejí motivicky, látkově nebo problémově.
Jednu z prvních pentalogií můžeme najít již v Bibli ve Starém zákoně. Jedná se o Tóru, řecky Pentateuch neboli Pět knih Mojžíšových, tj. prvních pět biblických knih (Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium). Podobně existuje pět základních konfuciánských textů uspořádaných Konfuciem (Kniha proměn, Kniha dokumentů, Kniha písní, Kniha obřadů a Letopisy jar a podzimů).
Ze středověké literatury je známá Pateřice (Chamse) perského básníka Nizámího obsahující pět eposů (Pokladnice tajemství, Chosrau a Šírín , Lajlá a Madžnún, Sedm obrazů a Kniha o Alexandrovi).

Jiné doporučené zdroje informací

Najít heslo Pentalogie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Pentalogie ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Pentalogie na Youtube

Hledat frázi Pentalogie ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pentalogie ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pentalogie ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pentalogie například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Pentalogie? resp. co přesně označuje termín Pentalogie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pentalogie, odpověď na dotaz co je to Pentalogie?. Víte např. kdo to je Viggo Mortensen? Znáte a víte kdo je Oldřich Marek? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Pokuste se najít termín Pentalogie i v jiné kategorii než v literatura. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.