Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina močová? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Kyselina močová?

Kyselina močová je název látky, která se z těla vylučuje pomocí ledvin. Je špatně rozpustná ve vodě, pokud se vyskytne ve zvýšené koncentraci, tvoří krystalky usazující se v kloubech. Ty jsou příčinou nemalých obtíží. Kyselina močová je antioxidant, který chrání především před vlivem kyslíkových radikálů. V těle by se měla vyskytovat ve vyvážených hodnotách, jinak je postižený vystaven nebezpečí vzniku dny.
Hladinu kyseliny močové zvyšuje špatná strava, vysoký věk, stres a zátěž, kouření a alkohol, nadváha, genetika, onemocnění ledvin, některé léky, vysoký podíl masa ve stravě. Při nadměrné tvorbě kyseliny močové vzniká nemoc zvaná dna, při které krystalky kyseliny močové v kloubech působí bolest ostrými hranami.


Co je to Kyselina močová? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Kyselina močová s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kyselina močová se nachází v kategorii Chemie

Klíčová slova: lexikon, synonymum, Chemie, odborné názvosloví, odborný výraz, Chemie, názvosloví, význam, definice, terminologie, vysvětlení, termín, co je to Kyselina močová?, pojem, přesný význam, wiki, význam pojmu, slovník


Pojem Kyselina močová je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyselina močová? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kyselina močová neboli 2,6,8-trioxypurin, sumární vzorec C5H4N4O3, je bezbarvá krystalická látka s teplotou tání 400 °C, při které se však rozkládá. Je velmi málo rozpustná ve vodě a jiných rozpouštědlech. Zatímco u plazů a ptáků je běžným produktem detoxikace amoniaku, u savců je koncovým produktem metabolismu purinů, mezi důsledky poruch jejího metabolismu patří močové či ledvinové kameny nebo dna. Patří mezi nejdůležitější finální produkty dusíkového metabolismu. Může být produktem rozkladu inositol monofosfátu. Její soli se nazývají uráty.
Běžně se vyskytuje v moči, ve stopovém množství i v potu. Může vznikat v ledvinách (zejm. při metabolizaci alkoholu) či v játrech (při metabolizaci některých sacharidů).

Další zdroje informací

Zkusit najít výraz Kyselina močová ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Kyselina močová ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kyselina močová ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kyselina močová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Kyselina močová ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Kyselina močová ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina močová například ve videích na Youtube, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Kyselina močová? resp. jaký je význam slova Kyselina močová? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina močová, odpověď na dotaz co je to Kyselina močová?. Víte např. kdo to je Tenorista? Znáte a víte kdo je Leoš Stránský? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Kyselina močová i v jiných kategoriích (než Chemie). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.