Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Co to je Kyselina močová? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Kyselina močová

Kyselina močová je název látky, která se z těla vylučuje pomocí ledvin. Je špatně rozpustná ve vodě, pokud se vyskytne ve zvýšené koncentraci, tvoří krystalky usazující se v kloubech. Ty jsou příčinou nemalých obtíží. Kyselina močová je antioxidant, který chrání především před vlivem kyslíkových radikálů. V těle by se měla vyskytovat ve vyvážených hodnotách, jinak je postižený vystaven nebezpečí vzniku dny.
Hladinu kyseliny močové zvyšuje špatná strava, vysoký věk, stres a zátěž, kouření a alkohol, nadváha, genetika, onemocnění ledvin, některé léky, vysoký podíl masa ve stravě. Při nadměrné tvorbě kyseliny močové vzniká nemoc zvaná dna, při které krystalky kyseliny močové v kloubech působí bolest ostrými hranami.


Co je to Kyselina močová? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Kyselina močová můžete sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Kyselina močová je v kategorii chemie

Klíčová slova: význam pojmu, synonymum, Kyselina močová, co to je, co znamená, význam slova, názvosloví, pojem, odborné názvosloví, chemie, definice pojmu, terminologie, co je to Kyselina močová?, wiki, chemie, informace, odborný výraz, význam


Pojem Kyselina močová je v kategorii chemie, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Kyselina močová?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kyselina močová neboli 2,6,8-trioxypurin, sumární vzorec C5H4N4O3, je bezbarvá krystalická látka s teplotou tání 400 °C, při které se však rozkládá. Je velmi málo rozpustná ve vodě a jiných rozpouštědlech. Zatímco u plazů a ptáků je běžným produktem detoxikace amoniaku, u savců je koncovým produktem metabolismu purinů, mezi důsledky poruch jejího metabolismu patří močové či ledvinové kameny nebo dna. Patří mezi nejdůležitější finální produkty dusíkového metabolismu. Může být produktem rozkladu inositol monofosfátu. Její soli se nazývají uráty.
Běžně se vyskytuje v moči, ve stopovém množství i v potu. Může vznikat v ledvinách (zejm. při metabolizaci alkoholu) či v játrech (při metabolizaci některých sacharidů).

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat výraz Kyselina močová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kyselina močová ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Kyselina močová ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Kyselina močová na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kyselina močová ve Wikimedia Commons

Najít heslo Kyselina močová na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina močová například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Kyselina močová? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Kyselina močová? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina močová, odpověď na dotaz co je to Kyselina močová?. Víte např. kdo to je Náměstek? Znáte a víte kdo je Podlahář? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Kyselina močová hledat i v jiných kategoriích (než chemie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.