Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina močová? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Kyselina močová?

Kyselina močová je název látky, která se z těla vylučuje pomocí ledvin. Je špatně rozpustná ve vodě, pokud se vyskytne ve zvýšené koncentraci, tvoří krystalky usazující se v kloubech. Ty jsou příčinou nemalých obtíží. Kyselina močová je antioxidant, který chrání především před vlivem kyslíkových radikálů. V těle by se měla vyskytovat ve vyvážených hodnotách, jinak je postižený vystaven nebezpečí vzniku dny.
Hladinu kyseliny močové zvyšuje špatná strava, vysoký věk, stres a zátěž, kouření a alkohol, nadváha, genetika, onemocnění ledvin, některé léky, vysoký podíl masa ve stravě. Při nadměrné tvorbě kyseliny močové vzniká nemoc zvaná dna, při které krystalky kyseliny močové v kloubech působí bolest ostrými hranami.


Co je to Kyselina močová? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Kyselina močová? Pak se o tuto stránku podělte s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kyselina močová je v kategorii Chemie

Klíčová slova: názvosloví, Chemie, termín, definice pojmu, slovník, definice, popis, co je to Kyselina močová?, synonymum, přesný výraz, přesný význam, formulace, odborné názvosloví, terminus technicus, co to je, slovo, význam pojmu, vysvětlení


Pojem Kyselina močová je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Kyselina močová píše následující

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Kyselina močová neboli 2,6,8-trioxypurin, sumární vzorec C5H4N4O3, je bezbarvá krystalická látka s teplotou tání 400 °C, při které se však rozkládá. Je velmi málo rozpustná ve vodě a jiných rozpouštědlech. Zatímco u plazů a ptáků je běžným produktem detoxikace amoniaku, u savců je koncovým produktem metabolismu purinů, mezi důsledky poruch jejího metabolismu patří močové či ledvinové kameny nebo dna. Patří mezi nejdůležitější finální produkty dusíkového metabolismu. Může být produktem rozkladu inositol monofosfátu. Její soli se nazývají uráty.
Běžně se vyskytuje v moči, ve stopovém množství i v potu. Může vznikat v ledvinách (zejm. při metabolizaci alkoholu) či v játrech (při metabolizaci některých sacharidů).

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít heslo Kyselina močová ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Kyselina močová ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kyselina močová ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Kyselina močová ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Kyselina močová ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Kyselina močová ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina močová například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Kyselina močová? resp. co znamená výraz Kyselina močová? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina močová, odpověď na dotaz co je to Kyselina močová?. Víte např. kdo to je Buzna? Znáte a víte kdo je Leoš Stránský? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Kyselina močová hledat i v jiných kategoriích (než Chemie) U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.