Co je to?
Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Co je to Kyselina močová? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Kyselina močová?

Kyselina močová je název látky, která se z těla vylučuje pomocí ledvin. Je špatně rozpustná ve vodě, pokud se vyskytne ve zvýšené koncentraci, tvoří krystalky usazující se v kloubech. Ty jsou příčinou nemalých obtíží. Kyselina močová je antioxidant, který chrání především před vlivem kyslíkových radikálů. V těle by se měla vyskytovat ve vyvážených hodnotách, jinak je postižený vystaven nebezpečí vzniku dny.
Hladinu kyseliny močové zvyšuje špatná strava, vysoký věk, stres a zátěž, kouření a alkohol, nadváha, genetika, onemocnění ledvin, některé léky, vysoký podíl masa ve stravě. Při nadměrné tvorbě kyseliny močové vzniká nemoc zvaná dna, při které krystalky kyseliny močové v kloubech působí bolest ostrými hranami.


Co je to Kyselina močová? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Kyselina močová. Co znamená pojem Kyselina močová z kategorie Chemie?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Kyselina močová? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Kyselina močová je v kategorii Chemie

Klíčová slova: pojem, lexikon, co znamená, Chemie, termín, Kyselina močová, význam pojmu, slovo, odborný výraz, co je to Kyselina močová?, význam slova, slovník, wiki, terminus technicus, definice pojmu, význam, popis, odborné názvosloví


Pojem Kyselina močová je v kategorii Chemie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kyselina močová? Definice slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kyselina močová neboli 2,6,8-trioxypurin, sumární vzorec C5H4N4O3, je bezbarvá krystalická látka s teplotou tání 400 °C, při které se však rozkládá. Je velmi málo rozpustná ve vodě a jiných rozpouštědlech. Zatímco u plazů a ptáků je běžným produktem detoxikace amoniaku, u savců je koncovým produktem metabolismu purinů, mezi důsledky poruch jejího metabolismu patří močové či ledvinové kameny nebo dna. Patří mezi nejdůležitější finální produkty dusíkového metabolismu. Může být produktem rozkladu inositol monofosfátu. Její soli se nazývají uráty.
Běžně se vyskytuje v moči, ve stopovém množství i v potu. Může vznikat v ledvinách (zejm. při metabolizaci alkoholu) či v játrech (při metabolizaci některých sacharidů).

Hledejte pojem Kyselina močová v následujících vyhledávačích

Vyhledat výraz Kyselina močová ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Kyselina močová ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kyselina močová ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Kyselina močová ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Kyselina močová ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Kyselina močová na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kyselina močová například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Kyselina močová? resp. co to je Kyselina močová? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kyselina močová, odpověď na dotaz co je to Kyselina močová?. Víte např. kdo to je Vylízanec? Znáte a víte kdo je Jenovéfa Boková? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Chemie). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.