Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Penále. Co znamená pojem Penále z kategorie Účetnictví?

Co to je Penále? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Penále

Penále je označení pro sankci, která se uděluje v případě porušení takové povinnosti uložené zákonem. Obvykle se využívá jako postih za opoždění při platbě daně. Pokud není její platnost dodržena, zahrnuje se penále do výpočtu jako příslušenství daně. Počítá se za každý den, který následuje po datu splatnosti až do toho dne, kdy je daň zaplacena.
Pokud není penále v termínu zaplaceno, další penále už není vyměřováno. Výpočet upravuje zákon o DPH, daňový řád a zákon o místních poplatcích. Penále bývá často zaměňováno za smluvní pokutu, rozdíl je však v tom, že smluvní pokuta bývá ukládána za porušení povinností dlužníka, kdežto penále za porušení zákonných povinností.


Odborný termín, výraz, slovo Penále. Co znamená pojem Penále z kategorie Účetnictví?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Penále s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Penále se nachází v sekci Účetnictví

Klíčová slova: definice pojmu, Účetnictví, heslo, wiki, odborný výraz, terminologie, co to je, názvosloví, lexikon, Penále, definice, přesný výraz, co znamená, slovník, terminus technicus, informace, formulace, odborné názvosloví


Pojem Penále je v kategorii Účetnictví, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Penále píše následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Penále je sankce za porušení zákonem uložené povinnosti.
Nejčastěji se uplatňuje v případě opožděné platby daně. V případě nedodržení splatnosti se penále automaticky vypočítává jako příslušenství daně. Penále se vypočítává za každý den následující po data splatnosti až do dne platby. V případě nedodržení splatnosti penále se už další penále nevyměřuje (penále z penále).

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Penále ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat pojem Penále ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Penále ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Penále ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Penále ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Penále ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Penále například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Penále? resp. co přesně znamená slovo Penále? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Penále, odpověď na dotaz co je to Penále?. Víte např. kdo to je Džambulka? Znáte a víte kdo je Lemra? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Účetnictví). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.