Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Co je to Jíška? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Jíška?

Jíška je prostředek, který se využívá v kuchyni k zahuštění polévky či omáčky. Většinou se k její přípravě využívá mouka a tuk. Tukem může být máslo, olej nebo slaninový tuk či sádlo. Pro francouzskou kuchyni je typické použití másla, v středoevropské kuchyni se využívá spíše sádlo nebo rostlinný tuk. Dříve se jí říkalo také zápražka nebo zásmažka. Většinu se pro přípravu používá mouka a tuk ve shodném množství. Jemnou omáčku zjistí použití pšeničné hladké mouky, pro kratší přípravu se používá kukuřičná mouka.
Mouka se přidává do rozpáleného tuku a praží se tak dlouho, dokud nemá jíška správnou barvu. Hotová jíška se zalévá tekutinou, která je součástí receptu. Je nutné vařit alespoň 20 minut, aby výsledná omáčka byla snáze stravitelná. Vlažnou tekutinu je nutné přilévat pomalu, jinak by vznikaly hrudky. V současnosti se často využívají jíšky granulované, které není nutno tak dlouho vařit.


Co je to Jíška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Jíška? Pak se o ní podělte s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Jíška patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: názvosloví, co to je, slovník, přesný význam, wiki, odborný výraz, význam pojmu, formulace, termín, terminus technicus, odborné názvosloví, Jídlo, definice, význam, pojem, Jíška, popis, vysvětlení


Pojem Jíška je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Jíška? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Nejčastěji používaným tukem ve francouzské kuchyni je máslo. Jíška se používá ve třech z pěti "mateřských" omáček klasické francouzské kuchyně: v bešamelové omáčce, ve velouté omáčce a v espagnole omáčce.
V kuchyni Cajun se jíška vyrábí ze slaninového tuku nebo z oleje a smaží se do středně nebo tmavě hnědé barvy, což zvýrazňuje její chuť.
Středoevropská kuchyně často používá k přípravě jíšky rozpuštěné sádlo nebo rostlinný tuk. Slovensky se jí říká zápražka, jíška v češtině, zasmażka v polštině, zaprška (запршка) v bosenštině, chorvatštině, srbštině a makedonštině, zaprazhka (запръжка) v bulharštině, rántás v maďarštině a Mehlschwitze v němčině.

Instantní jíška

Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Více informací o slovu Jíška doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít pojem Jíška ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Jíška ve Wikizdrojích

Zkusit najít termín Jíška ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Jíška ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Jíška ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Jíška ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jíška například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Jíška? resp. co se přesně ukrývá za slovem Jíška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jíška, odpověď na dotaz co je to Jíška?. Víte např. kdo to je Šička? Znáte a víte kdo je Ennio Morricone? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Jídlo). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.