Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Co je to Jíška? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Jíška?

Jíška je prostředek, který se využívá v kuchyni k zahuštění polévky či omáčky. Většinou se k její přípravě využívá mouka a tuk. Tukem může být máslo, olej nebo slaninový tuk či sádlo. Pro francouzskou kuchyni je typické použití másla, v středoevropské kuchyni se využívá spíše sádlo nebo rostlinný tuk. Dříve se jí říkalo také zápražka nebo zásmažka. Většinu se pro přípravu používá mouka a tuk ve shodném množství. Jemnou omáčku zjistí použití pšeničné hladké mouky, pro kratší přípravu se používá kukuřičná mouka.
Mouka se přidává do rozpáleného tuku a praží se tak dlouho, dokud nemá jíška správnou barvu. Hotová jíška se zalévá tekutinou, která je součástí receptu. Je nutné vařit alespoň 20 minut, aby výsledná omáčka byla snáze stravitelná. Vlažnou tekutinu je nutné přilévat pomalu, jinak by vznikaly hrudky. V současnosti se často využívají jíšky granulované, které není nutno tak dlouho vařit.


Co je to Jíška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Jíška sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Jíška patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: co je to Jíška?, lexikon, slovo, odborný výraz, co to je, terminus technicus, význam slova, definice pojmu, definice, informace, Jíška, vysvětlení, formulace, přesný význam, názvosloví, wiki, Jídlo, Jídlo


Pojem Jíška je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Jíška? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Nejčastěji používaným tukem ve francouzské kuchyni je máslo. Jíška se používá ve třech z pěti "mateřských" omáček klasické francouzské kuchyně: v bešamelové omáčce, ve velouté omáčce a v espagnole omáčce.
V kuchyni Cajun se jíška vyrábí ze slaninového tuku nebo z oleje a smaží se do středně nebo tmavě hnědé barvy, což zvýrazňuje její chuť.
Středoevropská kuchyně často používá k přípravě jíšky rozpuštěné sádlo nebo rostlinný tuk. Slovensky se jí říká zápražka, jíška v češtině, zasmażka v polštině, zaprška (запршка) v bosenštině, chorvatštině, srbštině a makedonštině, zaprazhka (запръжка) v bulharštině, rántás v maďarštině a Mehlschwitze v němčině.

Instantní jíška

Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít heslo Jíška ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jíška ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Jíška na Youtube

Hledat heslo Jíška ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Jíška ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Jíška ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jíška například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Jíška? resp. co se skrývá pod slovem Jíška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jíška, odpověď na dotaz co je to Jíška?. Víte např. kdo to je Karel Šíp? Znáte a víte kdo je Horymír? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Jíška hledat i v jiných kategoriích (než Jídlo) U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.