Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Co je Jíška? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Jíška

Jíška je prostředek, který se využívá v kuchyni k zahuštění polévky či omáčky. Většinou se k její přípravě využívá mouka a tuk. Tukem může být máslo, olej nebo slaninový tuk či sádlo. Pro francouzskou kuchyni je typické použití másla, v středoevropské kuchyni se využívá spíše sádlo nebo rostlinný tuk. Dříve se jí říkalo také zápražka nebo zásmažka. Většinu se pro přípravu používá mouka a tuk ve shodném množství. Jemnou omáčku zjistí použití pšeničné hladké mouky, pro kratší přípravu se používá kukuřičná mouka.
Mouka se přidává do rozpáleného tuku a praží se tak dlouho, dokud nemá jíška správnou barvu. Hotová jíška se zalévá tekutinou, která je součástí receptu. Je nutné vařit alespoň 20 minut, aby výsledná omáčka byla snáze stravitelná. Vlažnou tekutinu je nutné přilévat pomalu, jinak by vznikaly hrudky. V současnosti se často využívají jíšky granulované, které není nutno tak dlouho vařit.


Co je to Jíška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Jíška? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Jíška je v kategorii jídlo

Klíčová slova: přesný výraz, definice, pojem, jídlo, heslo, informace, co to je, synonymum, odborné názvosloví, názvosloví, odborný výraz, co je to Jíška?, wiki, definice pojmu, terminus technicus, slovník, terminologie, přesný význam


Pojem Jíška je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Jíška?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Nejčastěji používaným tukem ve francouzské kuchyni je máslo. Jíška se používá ve třech z pěti "mateřských" omáček klasické francouzské kuchyně: v bešamelové omáčce, ve velouté omáčce a v espagnole omáčce.
V kuchyni Cajun se jíška vyrábí ze slaninového tuku nebo z oleje a smaží se do středně nebo tmavě hnědé barvy, což zvýrazňuje její chuť.
Středoevropská kuchyně často používá k přípravě jíšky rozpuštěné sádlo nebo rostlinný tuk. Slovensky se jí říká zápražka, jíška v češtině, zasmażka v polštině, zaprška (запршка) v bosenštině, chorvatštině, srbštině a makedonštině, zaprazhka (запръжка) v bulharštině, rántás v maďarštině a Mehlschwitze v němčině.

Instantní jíška

Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Jíška na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jíška ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Jíška ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Jíška ve vyhledávači Yandex

Najít termín Jíška ve Wikislovníku

Hledat pojem Jíška ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jíška například v metavyhledávači Info.com, v Google překladači, v Google obrázcích, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Jíška? resp. co přesně označuje termín Jíška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jíška, odpověď na dotaz co je to Jíška?. Víte např. kdo to je Entomolog? Znáte a víte kdo je Jana Hlaváčová? Berte na vědomí, že pojmy mohou mít více významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.