Co je to?
Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Co je to Jíška? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Jíška

Jíška je prostředek, který se využívá v kuchyni k zahuštění polévky či omáčky. Většinou se k její přípravě využívá mouka a tuk. Tukem může být máslo, olej nebo slaninový tuk či sádlo. Pro francouzskou kuchyni je typické použití másla, v středoevropské kuchyni se využívá spíše sádlo nebo rostlinný tuk. Dříve se jí říkalo také zápražka nebo zásmažka. Většinu se pro přípravu používá mouka a tuk ve shodném množství. Jemnou omáčku zjistí použití pšeničné hladké mouky, pro kratší přípravu se používá kukuřičná mouka.
Mouka se přidává do rozpáleného tuku a praží se tak dlouho, dokud nemá jíška správnou barvu. Hotová jíška se zalévá tekutinou, která je součástí receptu. Je nutné vařit alespoň 20 minut, aby výsledná omáčka byla snáze stravitelná. Vlažnou tekutinu je nutné přilévat pomalu, jinak by vznikaly hrudky. V současnosti se často využívají jíšky granulované, které není nutno tak dlouho vařit.


Co je to Jíška? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Jíška. Co znamená odborný pojem Jíška z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Jíška? Pak se o ní podělte s kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Jíška je v kategorii jídlo

Klíčová slova: lexikon, význam, popis, názvosloví, heslo, jídlo, wiki, odborné názvosloví, jídlo, přesný výraz, co to je, formulace, definice, slovník, informace, co znamená, termín, definice pojmu


Pojem Jíška je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Jíška? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Nejčastěji používaným tukem ve francouzské kuchyni je máslo. Jíška se používá ve třech z pěti "mateřských" omáček klasické francouzské kuchyně: v bešamelové omáčce, ve velouté omáčce a v espagnole omáčce.
V kuchyni Cajun se jíška vyrábí ze slaninového tuku nebo z oleje a smaží se do středně nebo tmavě hnědé barvy, což zvýrazňuje její chuť.
Středoevropská kuchyně často používá k přípravě jíšky rozpuštěné sádlo nebo rostlinný tuk. Slovensky se jí říká zápražka, jíška v češtině, zasmażka v polštině, zaprška (запршка) v bosenštině, chorvatštině, srbštině a makedonštině, zaprazhka (запръжка) v bulharštině, rántás v maďarštině a Mehlschwitze v němčině.

Instantní jíška

Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain
Instantní granulovaná jíška používaná k zahuštění polévek a omáček. Autor: Cheva, zdroj: Wikimedia commons, licence: public domain


Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Jíška na Youtube

Zkusit najít výraz Jíška ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Jíška ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Jíška ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jíška ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Jíška ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jíška například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Jíška? resp. co se přesně ukrývá za slovem Jíška? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Jíška, odpověď na dotaz co je to Jíška?. Víte např. kdo to je Michal Nesvadba? Znáte a víte kdo je Magdaléna Borová? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než jídlo). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Ať jste chodec, cyklistika nebo automobilista, měl byste znát dopravní značky a jejich význam.