Co je to?
Definice výrazu, termínu Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Co je to Buzola? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Buzola?

Buzola je přístroj založený na stejném principu jako kompas. Navíc je vybavena ještě úhloměrem, otočnou stupnicí, která umožňuje přesněji odečítat azimut, než při použití kompasu. Při určování světových stran se vychází z magnetického pole Země. Pokud někdo vybírá a chce používat buzolu, musí znát jednotky, které se používají na její stupnici. Obvykle se využívá úhlových stupňů. Kruh se rozděluje na 360 stupňů, světové strany jsou po 90 stupních. Profesionálové mohou používat jako jednotku také grady, kdežto vojenské buzoly mají na stupnici dokonce 64000 dílků. Laik by si určitě měl zvolit buzolu se stupňovou stupnicí.
Buzoly se mohou dělit do více druhů. Orientační běžci používají pravítkovou buzolu. Její použití je velmi snadné, není finančně nákladná, proto se stala rychle populární. Má průhledné pravítko, které je vybaveno měřítky pro různé druhy běžných map. Se současnými buzolami pro orientační běh lze jen rychle zorientovat mapu. Přesnější jsou buzoly vybavené zrcátkem. Ještě přesnější jsou prizmatické buzoly, ty jsou však mnohem dražší. Elektronické buzoly nelze pro měření na mapě používat.


Co je to Buzola? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Buzola s partnery, kolegy a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Buzola je v kategorii nástroje

Klíčová slova: informace, lexikon, odborné názvosloví, co je to Buzola?, názvosloví, odborný výraz, přesný význam, definice, terminologie, co znamená, význam slova, slovník, význam pojmu, synonymum, pojem, popis, terminus technicus, Buzola


Pojem Buzola je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Buzola? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.
Běžná, univerzální busola má otočný kompas upevněný na průhledné plastové destičce a případně je doplněna výklopným zrcátkem. Kromě toho existují i speciální busoly či kompasy pro specifické použití.

Odkazy na jiné weby

Najít heslo Buzola ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Buzola ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Buzola na Youtube

Zkusit najít Buzola ve Wikizdrojích

Hledat slovo Buzola ve Wikislovníku

Najít termín Buzola na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Buzola například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Buzola? resp. co to je Buzola? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Buzola, odpověď na dotaz co je to Buzola?. Víte např. kdo to je Marcel Kolaja? Znáte a víte kdo je Mormon? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste proto termín Buzola hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?