Co je to?
Definice výrazu, termínu Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Co je Buzola?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Buzola?

Buzola je přístroj založený na stejném principu jako kompas. Navíc je vybavena ještě úhloměrem, otočnou stupnicí, která umožňuje přesněji odečítat azimut, než při použití kompasu. Při určování světových stran se vychází z magnetického pole Země. Pokud někdo vybírá a chce používat buzolu, musí znát jednotky, které se používají na její stupnici. Obvykle se využívá úhlových stupňů. Kruh se rozděluje na 360 stupňů, světové strany jsou po 90 stupních. Profesionálové mohou používat jako jednotku také grady, kdežto vojenské buzoly mají na stupnici dokonce 64000 dílků. Laik by si určitě měl zvolit buzolu se stupňovou stupnicí.
Buzoly se mohou dělit do více druhů. Orientační běžci používají pravítkovou buzolu. Její použití je velmi snadné, není finančně nákladná, proto se stala rychle populární. Má průhledné pravítko, které je vybaveno měřítky pro různé druhy běžných map. Se současnými buzolami pro orientační běh lze jen rychle zorientovat mapu. Přesnější jsou buzoly vybavené zrcátkem. Ještě přesnější jsou prizmatické buzoly, ty jsou však mnohem dražší. Elektronické buzoly nelze pro měření na mapě používat.


Co je to Buzola? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice slova Buzola? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Buzola je v kategorii nástroje

Klíčová slova: slovník, formulace, terminus technicus, nástroje, termín, definice, odborné názvosloví, pojem, informace, Buzola, přesný výraz, co znamená, popis, odborný výraz, terminologie, názvosloví, vysvětlení, význam pojmu


Pojem Buzola je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Buzola píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.
Běžná, univerzální busola má otočný kompas upevněný na průhledné plastové destičce a případně je doplněna výklopným zrcátkem. Kromě toho existují i speciální busoly či kompasy pro specifické použití.

Další informační zdroje o slovu Buzola

Najít heslo Buzola ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Buzola ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Buzola ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Buzola ve Wikislovníku

Najít pojem Buzola ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Buzola na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Buzola například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Yahoo.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Nyní už nejspíš víte jaký je význam slova Buzola? resp. jaký je přesný význam slova Buzola? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Buzola, odpověď na dotaz co je to Buzola?. Víte např. kdo to je Marion Cotillard? Znáte a víte kdo je Eva Jeníčková? Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci nástroje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, nůž, buzola, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?