Co je to?
Výraz, termín, definice slova Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Co je Buzola? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Buzola?

Buzola je přístroj založený na stejném principu jako kompas. Navíc je vybavena ještě úhloměrem, otočnou stupnicí, která umožňuje přesněji odečítat azimut, než při použití kompasu. Při určování světových stran se vychází z magnetického pole Země. Pokud někdo vybírá a chce používat buzolu, musí znát jednotky, které se používají na její stupnici. Obvykle se využívá úhlových stupňů. Kruh se rozděluje na 360 stupňů, světové strany jsou po 90 stupních. Profesionálové mohou používat jako jednotku také grady, kdežto vojenské buzoly mají na stupnici dokonce 64000 dílků. Laik by si určitě měl zvolit buzolu se stupňovou stupnicí.
Buzoly se mohou dělit do více druhů. Orientační běžci používají pravítkovou buzolu. Její použití je velmi snadné, není finančně nákladná, proto se stala rychle populární. Má průhledné pravítko, které je vybaveno měřítky pro různé druhy běžných map. Se současnými buzolami pro orientační běh lze jen rychle zorientovat mapu. Přesnější jsou buzoly vybavené zrcátkem. Ještě přesnější jsou prizmatické buzoly, ty jsou však mnohem dražší. Elektronické buzoly nelze pro měření na mapě používat.


Co je to Buzola? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Buzola. Co znamená odborný pojem Buzola z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Buzola sdílejte s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Buzola je v kategorii nástroje

Klíčová slova: heslo, terminologie, názvosloví, pojem, synonymum, význam, wiki, co to je, lexikon, odborné názvosloví, nástroje, popis, přesný výraz, přesný význam, význam slova, formulace, informace, nástroje


Pojem Buzola je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Buzola?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.
Běžná, univerzální busola má otočný kompas upevněný na průhledné plastové destičce a případně je doplněna výklopným zrcátkem. Kromě toho existují i speciální busoly či kompasy pro specifické použití.

Další možné informační zdroje

Vyhledat heslo Buzola ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Buzola ve Wikimedia Commons

Najít slovo Buzola ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Buzola ve Wikislovníku

Hledat frázi Buzola ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Buzola ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Buzola například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Buzola? resp. jaký je význam pojmu Buzola? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Buzola, odpověď na dotaz co je to Buzola?. Víte např. kdo to je George Berkeley? Znáte a víte kdo je Štěpán Mátl? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je nástroje. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?