Co je to?
Výraz, termín, definice slova Antologie. Co znamená odborný pojem Antologie z kategorie Literatura?

Co je Antologie?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Antologie?

Antologie je označení pro sbírku literárních děl nebo výňatků z děl různých autorů, které se zabývají společnými tématy, žánry, obdobími nebo jinými kritérii. Slovo antologie má původ v řeckém slově anthologia, čili sbírka květů. Podobně jako v květinové sbírce jsou různé druhy a barvy květů uspořádány do jednoho celku, tak v literární antologii se nacházejí různá literární díla nebo jejich výňatky, která jsou spojena jedním tématem nebo zaměřením. Antologie může být tvořena jakýmkoli druhem literárního díla, od poezie a prózy až po esejistiku a drama. Lze v ní najít díla od různých autorů, ale také i jen od jednoho autora. To se může stát v případě, že se antologie zaměřuje na určité období nebo téma v tvorbě tohoto autora.
Antologie se často používá jako učebnice literatury v rámci literárních studií nebo jako zdroj inspirace pro čtenáře, kteří hledají nová literární díla nebo se zajímají o určité téma či žánr. Antologie mohou také sloužit k propagaci literární tvorby a k výběru nejlepších děl pro literární ceny nebo publikování v literárních časopisech.


Co je to Antologie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Antologie. Co znamená odborný pojem Antologie z kategorie Literatura?

Pečlivě jsme zkontrolovali všechny informace a údaje. Přesto však nevylučujeme, že je v textech chyba. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Definici slova Antologie můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Antologie je v kategorii literatura

Klíčová slova: slovo, terminus technicus, termín, vysvětlení, lexikon, literatura, wiki, odborný výraz, co to je, popis, Antologie, odborné názvosloví, pojem, co znamená, význam, definice pojmu, co je to Antologie?, terminologie


Pojem Antologie je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Antologie? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Antologie (řecky květobraní) je literární termín, kterým se označuje výběr z literárních děl, popř. úryvků osvětlujících určité téma, typ tvorby nebo epochu.
Antologie bývá většinou zaměřena na jedno rozsáhlejší téma, zejména určité literární období (např. antologie anglické poezie 15. století či slovenských povídek posledního desetiletí), někdy je předmětem i celá národní literatura. Od výboru z tvorby se liší tím, že podává literární díla více autorů. Někdy jsou antologie spojeny osobou překladatele.
Název vytvořil starořecký básník Meleagros z Gadar, který v prvním století př. n. l. pořídil antologii řeckých epigramů (převážně ovšem svých vlastních). Antologii většinou doprovází literárněhistorická studie nebo esej či aspoň poznámka pořadatele, objasňující její vznik, popisuje vývoj prezentovaného žánru ap. Dále zde bývají medailónky jednotlivých autorů, případně i literárních postav.

Další informace o pojmu Antologie hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat videa s názvem Antologie na Youtube

Najít výraz Antologie ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Antologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Antologie ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Antologie ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Antologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Antologie například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice termínu Antologie? resp. jaká je definice slova Antologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Antologie, odpověď na dotaz co je to Antologie?. Víte např. kdo to je Hastroš? Znáte a víte kdo je Jan Tuna? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci literatura. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, obchod plný knih, antologie, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Setkali jste se na internetu se zkratkou LOL nebo OMG a nevíte co znamená? Nejen tyto zkratky naleznete zde.