Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Viktimizace. Co znamená pojem Viktimizace z kategorie Právo?

Co je Viktimizace?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Viktimizace

Viktimizace je označené takového děje, při kterém se z jedince stane oběť nějakého trestného činu. Může jít například o napadení, krádež, přepadení, vydírání nebo další trestnou činnost. Slovo vychází z latiny, z victim, tedy oběť. Samotná viktimizace má počátek v útoku na oběť, má však ještě další důsledky, které jdou ještě dále za samotnou trestnou činnost. Proces se v základu dělí na dvě fáze, primární a sekundární, občas bývá přidána ještě fáze terciární. Do primární viktimizace se zahrnuje poškození, které je bezprostředním důsledkem trestné činnosti, která byla spáchána. Může jít o fyzickou újmu, tedy zranění nebo smrt oběti, finanční újmu, tedy ztrátu majetku nebo jeho poškození nebo ztrátu financí, či psychickou a emocionální újmu, kdy je důsledkem trestné činnosti psychické a emocionální poškození oběti, například nespavost, vznik různých fobií, úzkostné stavy a podobně.
Sekundární viktimizace může nastat při vyšetřování, soudním procesu nebo při reakcích okolí, kdy má oběť pocity křivdy, nedůstojného přístupu a cítí se izolovaně. Patří sem různá nespravedlivá obvinění oběti, konfrontace, protahování případu a další. Tyto projevy mohou být vážnější než primární viktimizace. Pokud jsou dopady újmy dlouhodobější a oběť je nucena změnit životní styl, místo bydliště a podobně, a musí se vyrovnat s traumaty, jde o viktimizaci terciální. Viktimizací a jejími důsledky se zabývá viktimologie.


Co je to Viktimizace? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Viktimizace. Co znamená pojem Viktimizace z kategorie Právo?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Viktimizace s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Viktimizace se nachází v kategorii právo

Klíčová slova: názvosloví, slovo, pojem, terminologie, definice, informace, terminus technicus, co znamená, Viktimizace, význam slova, co je to Viktimizace?, synonymum, význam pojmu, slovník, formulace, právo, význam, popis


Pojem Viktimizace je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Viktimizace? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Viktimizace je proces poškozování a způsobování újmy jedinci, který se stal obětí trestné činnosti. Pojem „viktimizace“ užívá především viktimologie, forenzní psychologie, kriminologie a trestní právo.
Viktimologie, coby nauka o obětech a jejich viktimizaci rozlišuje tři typy viktimizace: primární, sekundární a terciární. Současně typizuje psychický dopad zločinu na oběť a prožívání újmy obětí.

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít frázi Viktimizace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Viktimizace ve Wikizdrojích

Hledat pojem Viktimizace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Viktimizace ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Viktimizace ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Viktimizace ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktimizace například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Teďka již bezesporu víte jaká je definice termínu Viktimizace? resp. jaký je význam pojmu Viktimizace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Viktimizace, odpověď na dotaz co je to Viktimizace?. Víte např. kdo to je William McKinley? Znáte a víte kdo je Michal Mareda? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v právo. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie právo, Právní kniha, viktimizace, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.