Co je to?
Odborný výraz, definice slova Viktimizace. Co znamená pojem Viktimizace z kategorie Právo?

Co je Viktimizace? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Viktimizace?

Viktimizace je označené takového děje, při kterém se z jedince stane oběť nějakého trestného činu. Může jít například o napadení, krádež, přepadení, vydírání nebo další trestnou činnost. Slovo vychází z latiny, z victim, tedy oběť. Samotná viktimizace má počátek v útoku na oběť, má však ještě další důsledky, které jdou ještě dále za samotnou trestnou činnost. Proces se v základu dělí na dvě fáze, primární a sekundární, občas bývá přidána ještě fáze terciární. Do primární viktimizace se zahrnuje poškození, které je bezprostředním důsledkem trestné činnosti, která byla spáchána. Může jít o fyzickou újmu, tedy zranění nebo smrt oběti, finanční újmu, tedy ztrátu majetku nebo jeho poškození nebo ztrátu financí, či psychickou a emocionální újmu, kdy je důsledkem trestné činnosti psychické a emocionální poškození oběti, například nespavost, vznik různých fobií, úzkostné stavy a podobně.
Sekundární viktimizace může nastat při vyšetřování, soudním procesu nebo při reakcích okolí, kdy má oběť pocity křivdy, nedůstojného přístupu a cítí se izolovaně. Patří sem různá nespravedlivá obvinění oběti, konfrontace, protahování případu a další. Tyto projevy mohou být vážnější než primární viktimizace. Pokud jsou dopady újmy dlouhodobější a oběť je nucena změnit životní styl, místo bydliště a podobně, a musí se vyrovnat s traumaty, jde o viktimizaci terciální. Viktimizací a jejími důsledky se zabývá viktimologie.


Odborný výraz, definice slova Viktimizace. Co znamená pojem Viktimizace z kategorie Právo?

Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Text napsán pro Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Viktimizace s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Viktimizace se nachází v sekci právo

Klíčová slova: přesný význam, synonymum, odborné názvosloví, formulace, vysvětlení, termín, popis, slovo, názvosloví, informace, definice pojmu, co to je, význam, co je to Viktimizace?, wiki, pojem, právo, terminologie


Pojem Viktimizace je v kategorii právo, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Viktimizace dozvíte následující

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Viktimizace je proces poškozování a způsobování újmy jedinci, který se stal obětí trestné činnosti. Pojem „viktimizace“ užívá především viktimologie, forenzní psychologie, kriminologie a trestní právo.
Viktimologie, coby nauka o obětech a jejich viktimizaci rozlišuje tři typy viktimizace: primární, sekundární a terciární. Současně typizuje psychický dopad zločinu na oběť a prožívání újmy obětí.

Hledejte pojem Viktimizace v následujících vyhledávačích

Hledat termín Viktimizace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Viktimizace ve Wikizdrojích

Hledat slovo Viktimizace ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Viktimizace ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Viktimizace ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Viktimizace na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Viktimizace například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Viktimizace? resp. jaký je význam slova Viktimizace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Viktimizace, odpověď na dotaz co je to Viktimizace?. Víte např. kdo to je Jana Adamcová? Znáte a víte kdo je Mukeš Ambani? Ke každému slovo může existovat víc definic podle různých oborů. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než právo). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.