Co je to?
Výraz, termín, definice slova Parmezán. Co znamená odborný pojem Parmezán z kategorie Jídlo?

Co je to Parmezán? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Parmezán

Parmezán, v Čechách často nazývaný parmazán, je jeden z druhů populárních italských sýrů. Jeho typickými znaky jsou hladká kůrka, struktura v podobě zrníček a nažloutlá barva. Protože je ho možno lehce rozpustit, používá se jako dochucení omáček či polévek, sypou se s ním těstoviny nebo se jí jako chuťovka k vínu. Skutečný italský parmezán je pouze ten, který má chráněnou značku původu EU a název Parmigiano Reggiano.
Sýry, které se tomu pravému podobají, se také často označují jako parmezán. Výroba pravého parmezánu je náročná, pro jeden kilogram sýra je nutno použít více než 13 litrů speciálně upraveného mléka. Sýr zraje nejméně jeden rok, sýr nejvyšší kvality až 6 let.


Co je to Parmezán? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Parmezán. Co znamená odborný pojem Parmezán z kategorie Jídlo?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Parmezán sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Parmezán patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: Jídlo, co znamená, význam, slovo, Parmezán, terminologie, odborný výraz, slovník, co je to Parmezán?, formulace, význam slova, význam pojmu, definice, termín, pojem, vysvětlení, popis, heslo


Pojem Parmezán je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Parmezán? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Parmezán (též parmesan nebo počeštělé parmazán) je sýr původem z Itálie. Má žlutou barvu, zrnitou strukturu a hladkou kůrku.
Pravý italský parmezán se nazývá Parmigiano-Reggiano a v EU je od 12. června 1996 chráněnou značkou původu. Název parmezán se používá pro sýry ho napodobující.
Vyrábí se z čerstvého a částečně odtučněného kravského mléka. Sýry mají tvar bochníků o průměru mezi 40–45 centimetry a tloušťce 18–24 cm. Průměrná hmotnost bochníku je 39,9 kilogramu. Na jeden kilogram sýra je potřeba asi 13,5 litru mléka – k výrobě bochníku Parmigiano Reggiano je proto potřeba asi 520 litrů mléka. Bochníky se nechávají 15–20 dnů máčet v solném roztoku. Následuje zrání na dřevěných policích, které trvá od 1 roku do 3, 4 nebo i 6 let.

Parmezán připravený ke strouhání

Parmezán se struhadlem, česnekem a piniovými oříšky. Autor: Peter Biela, zdroj: Pixabay
Parmezán se struhadlem, česnekem a piniovými oříšky. Autor: Peter Biela, zdroj: Pixabay


Jiné zdroje informací o pojmu Parmezán

Zkusit najít výraz Parmezán ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Parmezán ve vyhledávači Yandex

Najít termín Parmezán ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Parmezán ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Parmezán ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Parmezán na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Parmezán například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Parmezán? resp. co znamená slovo Parmezán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Parmezán, odpověď na dotaz co je to Parmezán?. Víte např. kdo to je Dana Batulková? Znáte a víte kdo je Franz Schubert? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Jídlo. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Dokázali byste si vzpomenout jak vypadá vlajka Čadu nebo vlajka Etiopie? Zopakujte si vlajky všech zemí světa!