Co je to?
Výraz, termín, definice slova Prvovýstup. Co znamená odborný pojem Prvovýstup z kategorie Sport?

Co je to Prvovýstup? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Prvovýstup

Prvovýstup je název pro takové zdolání horolezecké cesty, které je nejen úspěšné, ale také zdokumentované. Může jít o výstup na vrchol hory, místa, na které se nelze dostat jinak, než lezením, či řešení lezecké obtíže.
Prvovýstupy získávají na hodnotě podle toho, jaká je obtížnost, význam, místa nebo styl. Čím méně pomocných prostředků je použito, tím je vyšší hodnota prvovýstupu. Údaj o významných prvovýstupech se zaznamenávají. Prvovýstupy mají své druhy, např. shora- zdola, alpský styl, pískovce, originální cesta, bez kyslíku, zimní a další.


Co je to Prvovýstup? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Prvovýstup. Co znamená odborný pojem Prvovýstup z kategorie Sport?

Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme.Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Prvovýstup sdílejte s vašimi kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Prvovýstup je v kategorii sport

Klíčová slova: sport, slovo, wiki, význam, přesný význam, co znamená, definice, význam slova, Prvovýstup, vysvětlení, co to je, terminologie, informace, význam pojmu, definice pojmu, lexikon, slovník, terminus technicus


Pojem Prvovýstup je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Prvovýstup?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Prvovýstup je první úspěšné, dokumentované zdolání horolezecké cesty. Zvláštní postavení mezi prvovýstupy má první zdolání vrcholu hory, významné je i první zdolání určité stěny či skalní věže nebo jehly (jinak než horolezecky nedostupné), nebo vyřešení problému. Hodnota porvovýstupu je dána významem zdolaného objektu, obtížností prvovýstupu a stylem jeho provedení. Vyšší hodnotu má obtížnější prvovýstup v lepším stylu, s použitím menšího počtu umělých a podpůrných prostředků. Bez kyslíku, s menším počtem skob, s vklíněnci místo nýtů a skob a podobně. Prvovýstup zahrnuje nalezení objektu, vytipování vedení cesty a zajištění. Zejména u sportovního lezení nebo drytoolingu se stává, že někdo přeleze projekt, který na skále nalezl a osadil jištěním (navrtal) někdo jiný. Pak se takovému výstupu říká prvopřelez. Na umělých stěnách se pro klienty lezecké cesty z umělých chytů takzvaně staví.

Hledejte pojem Prvovýstup v následujících vyhledávačích

Najít heslo Prvovýstup ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prvovýstup ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Prvovýstup ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Prvovýstup na Youtube

Vyhledat výraz Prvovýstup na Google.cz

Najít slovo Prvovýstup ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Prvovýstup například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Prvovýstup? resp. jaký je význam pojmu Prvovýstup? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prvovýstup, odpověď na dotaz co je to Prvovýstup?. Víte např. kdo to je Stavbyvedoucí? Znáte a víte kdo je Jana Švandová? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než sport). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..