Co je to?
Výraz, termín, definice slova Prvovýstup. Co znamená odborný pojem Prvovýstup z kategorie Sport?

Co je to Prvovýstup? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Prvovýstup?

Prvovýstup je název pro takové zdolání horolezecké cesty, které je nejen úspěšné, ale také zdokumentované. Může jít o výstup na vrchol hory, místa, na které se nelze dostat jinak, než lezením, či řešení lezecké obtíže.
Prvovýstupy získávají na hodnotě podle toho, jaká je obtížnost, význam, místa nebo styl. Čím méně pomocných prostředků je použito, tím je vyšší hodnota prvovýstupu. Údaj o významných prvovýstupech se zaznamenávají. Prvovýstupy mají své druhy, např. shora- zdola, alpský styl, pískovce, originální cesta, bez kyslíku, zimní a další.


Co je to Prvovýstup? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Prvovýstup. Co znamená odborný pojem Prvovýstup z kategorie Sport?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Prvovýstup můžete sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Prvovýstup je v kategorii Sport

Klíčová slova: Sport, odborný výraz, odborné názvosloví, co je to Prvovýstup?, wiki, vysvětlení, přesný význam, terminologie, synonymum, co to je, slovník, slovo, Prvovýstup, terminus technicus, termín, co znamená, význam pojmu, heslo


Pojem Prvovýstup je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Prvovýstup?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Prvovýstup je první úspěšné, dokumentované zdolání horolezecké cesty. Zvláštní postavení mezi prvovýstupy má první zdolání vrcholu hory, významné je i první zdolání určité stěny či skalní věže nebo jehly (jinak než horolezecky nedostupné), nebo vyřešení problému. Hodnota porvovýstupu je dána významem zdolaného objektu, obtížností prvovýstupu a stylem jeho provedení. Vyšší hodnotu má obtížnější prvovýstup v lepším stylu, s použitím menšího počtu umělých a podpůrných prostředků. Bez kyslíku, s menším počtem skob, s vklíněnci místo nýtů a skob a podobně. Prvovýstup zahrnuje nalezení objektu, vytipování vedení cesty a zajištění. Zejména u sportovního lezení nebo drytoolingu se stává, že někdo přeleze projekt, který na skále nalezl a osadil jištěním (navrtal) někdo jiný. Pak se takovému výstupu říká prvopřelez. Na umělých stěnách se pro klienty lezecké cesty z umělých chytů takzvaně staví.

Jiné doporučené zdroje informací

Najít výraz Prvovýstup ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Prvovýstup ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prvovýstup ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Prvovýstup na Youtube

Vyhledat výraz Prvovýstup na Google.cz

Najít termín Prvovýstup ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Prvovýstup například ve Wikizdrojích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Prvovýstup? resp. jaký je význam slova Prvovýstup? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prvovýstup, odpověď na dotaz co je to Prvovýstup?. Víte např. kdo to je Dacan? Znáte a víte kdo je Martina Sáblíková? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Sport). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..