Co je to?
Odborný výraz, definice slova Genetický doping. Co znamená pojem Genetický doping z kategorie Sport?

Co je to Genetický doping? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Genetický doping?

Genetický doping nebo také genový doping je pojmenování pro situaci, kdy jsou geny, jejich části nebo buňky použity neterapeutickým způsobem. Cílem je zvýšení sportovní výkonnosti. Již od roku 2001 se touto problematikou zabývá Mezinárodní olympijský výbor, který se zaměřuje zvláště na možnosti zjišťování genetického dopingu. Od roku 2003 je tento druh dopingu uváděn na dopingových listinách. Genetický doping má široké využití – zlepšuje prokrvení, navyšuje svalovou hmotu, tlumí bolest svalů, urychluje hojení ran a další.
Pokud se genetický doping podává přímo do svalů, je jedinou metodou odhalení svalová biopsie, jejíž provádění u vítězných vrcholových sportovců není dost dobře realizovatelné. Do těla se dostává pomocí virového nosiče s genem, který se postará o zvýšení té vlastnosti, o kterou ve sportu jde. Často jde o zvýšenou tvorbu červených krvinek a růstový faktor. Genetický doping nese velká rizika, vedlejším efektem může být například rakovina, trombóza nebo další vážná onemocnění.


Co je to Genetický doping? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Genetický doping. Co znamená pojem Genetický doping z kategorie Sport?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Genetický doping patří do kategorie sport

Klíčová slova: co znamená, význam, slovník, přesný výraz, sport, pojem, význam pojmu, synonymum, lexikon, odborné názvosloví, přesný význam, wiki, sport, definice, co to je, názvosloví, terminus technicus, Genetický doping


Pojem Genetický doping je v kategorii sport, ilustrační obrázek

Co označuje termín Genetický doping? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Genetický doping je hypotetické neterapeutické využití pro genovou terapii s cílem zlepšit sportovní výkon na sportovních akcích. Do dubna 2015 neexistoval žádný důkaz použití. Genový doping zahrnuje používání přenosu genu pro zvýšení nebo snížení genové exprese a biosyntézu bílkovin, specifické lidské bílkoviny. To by mohlo být provedeno přímo vstřikováním nosiče genu do osoby, nebo odebráním buněk od osoby, provést transfekci buněk a vložit je zpět do osoby.

Další možné informační zdroje

Najít heslo Genetický doping ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Genetický doping ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Genetický doping ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Genetický doping ve Wikislovníku

Hledat pojem Genetický doping ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Genetický doping na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Genetický doping například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikizdrojích, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Genetický doping? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Genetický doping? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Genetický doping, odpověď na dotaz co je to Genetický doping?. Víte např. kdo to je Šlapka? Znáte a víte kdo je Vlakvedoucí? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Genetický doping i v jiných kategoriích (než sport). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Osvěžte si plochu vaše počítače tím, že na ni umístíte nějakou pěknou tapetu. Vyberte si z mnoha kategorií o květin až po tapety aut.