Co je to?
Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Co to je Alma mater? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Alma mater?

Alma mater je pojem z latiny a označuje matku živitelku, původně se jednalo o označení antické bohyně matky. Ve středověkém pojetí se název užíval i pro Pannu Marii jako Ježíšovu matku. Univerzita v Bologni jako nejstarší evropská univerzita používá toto spojení ve svém mottu. V dnešním významu se jedná o přenesené označení vysoké školy nebo univerzity, kterou určitý student navštěvoval, tedy mateřskou univerzitu.
V USA je možno výraz alma mater použít i pro nižší typ školy, často těmito slovy začínají i hymny škol.


Co je to Alma mater? Význam slova, termín, Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Alma mater? Potom se o definici podělte s vašimi přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Alma mater se nachází v kategorii Školství

Klíčová slova: vysvětlení, termín, odborný výraz, synonymum, definice, terminus technicus, terminologie, informace, Školství, definice pojmu, pojem, význam pojmu, heslo, význam, popis, slovo, Školství, slovník


Pojem Alma mater je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Alma mater? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Alma mater (latinsky matka živitelka) je původně antické označení pro bohyni matku (častěji označovanou jako magna mater, Velká matka). Ve středověké poezii se spojení někdy užívalo i pro Pannu Marii jako „Matku Boží“ (např. v hymnu Alma Redemptoris Mater). Nejstarší evropská univerzita v Boloni užívá motto Alma mater studiorum.
Odtud dnes spojení alma mater metaforicky označuje univerzitu nebo vysokou školu, na které student získal své vzdělání. Ve Spojených státech se podobně užívá i pro různé nižší školy a často označuje také školní hymnu, která těmito slovy začíná. „Odchovanec“ školy se pak nazývá alumnus (mn. č. alumni; v češtině chovanec internátní školy).

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít heslo Alma mater ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Alma mater na Google.cz

Hledat výraz Alma mater ve Wikizdrojích

Najít termín Alma mater ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alma mater ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Alma mater ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alma mater například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Alma mater? resp. co se přesně ukrývá za slovem Alma mater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alma mater, odpověď na dotaz co je to Alma mater?. Víte např. kdo to je Miloslav Šimek? Znáte a víte kdo je Meghan? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Alma mater i jinde než v sekci než v Školství. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?