Co je to?
Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Co to je Alma mater? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Alma mater

Alma mater je pojem z latiny a označuje matku živitelku, původně se jednalo o označení antické bohyně matky. Ve středověkém pojetí se název užíval i pro Pannu Marii jako Ježíšovu matku. Univerzita v Bologni jako nejstarší evropská univerzita používá toto spojení ve svém mottu. V dnešním významu se jedná o přenesené označení vysoké školy nebo univerzity, kterou určitý student navštěvoval, tedy mateřskou univerzitu.
V USA je možno výraz alma mater použít i pro nižší typ školy, často těmito slovy začínají i hymny škol.


Co je to Alma mater? Význam slova, termín, Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alma mater s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Alma mater se nachází v sekci Školství

Klíčová slova: terminologie, definice, heslo, přesný význam, terminus technicus, přesný výraz, vysvětlení, popis, termín, definice pojmu, co to je, wiki, co je to Alma mater?, Školství, odborný výraz, slovo, význam pojmu, Alma mater


Pojem Alma mater je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Alma mater?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Alma mater (latinsky matka živitelka) je původně antické označení pro bohyni matku (častěji označovanou jako magna mater, Velká matka). Ve středověké poezii se spojení někdy užívalo i pro Pannu Marii jako „Matku Boží“ (např. v hymnu Alma Redemptoris Mater). Nejstarší evropská univerzita v Boloni užívá motto Alma mater studiorum.
Odtud dnes spojení alma mater metaforicky označuje univerzitu nebo vysokou školu, na které student získal své vzdělání. Ve Spojených státech se podobně užívá i pro různé nižší školy a často označuje také školní hymnu, která těmito slovy začíná. „Odchovanec“ školy se pak nazývá alumnus (mn. č. alumni; v češtině chovanec internátní školy).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít pojem Alma mater ve Wikislovníku

Najít termín Alma mater ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Alma mater na Google.cz

Zkusit najít slovo Alma mater ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alma mater ve Wikimedia Commons

Najít výraz Alma mater ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Alma mater například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Alma mater? resp. co znamená slovo Alma mater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alma mater, odpověď na dotaz co je to Alma mater?. Víte např. kdo to je Jim Carrey? Znáte a víte kdo je Hugh Jackman? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Školství. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?