Co je to?
Výraz, termín, definice slova Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Co je to Alma mater? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Alma mater?

Alma mater je pojem z latiny a označuje matku živitelku, původně se jednalo o označení antické bohyně matky. Ve středověkém pojetí se název užíval i pro Pannu Marii jako Ježíšovu matku. Univerzita v Bologni jako nejstarší evropská univerzita používá toto spojení ve svém mottu. V dnešním významu se jedná o přenesené označení vysoké školy nebo univerzity, kterou určitý student navštěvoval, tedy mateřskou univerzitu.
V USA je možno výraz alma mater použít i pro nižší typ školy, často těmito slovy začínají i hymny škol.


Co je to Alma mater? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Alma mater s kolegy na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Alma mater se nachází v kategorii Školství

Klíčová slova: co to je, terminologie, synonymum, slovník, definice, Školství, co je to Alma mater?, slovo, wiki, odborné názvosloví, pojem, názvosloví, co znamená, význam pojmu, odborný výraz, význam, význam slova, heslo


Pojem Alma mater je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Alma mater? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Alma mater (latinsky matka živitelka) je původně antické označení pro bohyni matku (častěji označovanou jako magna mater, Velká matka). Ve středověké poezii se spojení někdy užívalo i pro Pannu Marii jako „Matku Boží“ (např. v hymnu Alma Redemptoris Mater). Nejstarší evropská univerzita v Boloni užívá motto Alma mater studiorum.
Odtud dnes spojení alma mater metaforicky označuje univerzitu nebo vysokou školu, na které student získal své vzdělání. Ve Spojených státech se podobně užívá i pro různé nižší školy a často označuje také školní hymnu, která těmito slovy začíná. „Odchovanec“ školy se pak nazývá alumnus (mn. č. alumni; v češtině chovanec internátní školy).

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Alma mater ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alma mater ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Alma mater ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Alma mater ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Alma mater ve Wikizdrojích

Hledat pojem Alma mater ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Alma mater například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Alma mater? resp. jaký je význam slova Alma mater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alma mater, odpověď na dotaz co je to Alma mater?. Víte např. kdo to je Specialista logistiky? Znáte a víte kdo je HR specialista? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Alma mater i v jiných kategoriích (než Školství). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?