Co je to?
Odborný výraz, definice slova Alma mater. Co znamená pojem Alma mater z kategorie Školství?

Co je Alma mater?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Alma mater?

Alma mater je pojem z latiny a označuje matku živitelku, původně se jednalo o označení antické bohyně matky. Ve středověkém pojetí se název užíval i pro Pannu Marii jako Ježíšovu matku. Univerzita v Bologni jako nejstarší evropská univerzita používá toto spojení ve svém mottu. V dnešním významu se jedná o přenesené označení vysoké školy nebo univerzity, kterou určitý student navštěvoval, tedy mateřskou univerzitu.
V USA je možno výraz alma mater použít i pro nižší typ školy, často těmito slovy začínají i hymny škol.


Co je to Alma mater? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Alma mater. Co znamená pojem Alma mater z kategorie Školství?

Zveřejněné texty, byly pečlivě kontrolovány. Nicméně i tak mohou obsahovat nesprávné, nepřesné nebo neaktuální informace, za což se předem moc omlouváme. Napsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Alma mater se nachází v sekci Školství

Klíčová slova: význam pojmu, přesný význam, co znamená, názvosloví, informace, definice pojmu, definice, odborné názvosloví, význam, přesný výraz, Školství, popis, slovo, co je to Alma mater?, terminus technicus, heslo, lexikon, odborný výraz


Pojem Alma mater je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Alma mater? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Alma mater (latinsky matka živitelka) je původně antické označení pro bohyni matku (častěji označovanou jako magna mater, Velká matka). Ve středověké poezii se spojení někdy užívalo i pro Pannu Marii jako „Matku Boží“ (např. v hymnu Alma Redemptoris Mater). Nejstarší evropská univerzita v Boloni užívá motto Alma mater studiorum.
Odtud dnes spojení alma mater metaforicky označuje univerzitu nebo vysokou školu, na které student získal své vzdělání. Ve Spojených státech se podobně užívá i pro různé nižší školy a často označuje také školní hymnu, která těmito slovy začíná. „Odchovanec“ školy se pak nazývá alumnus (mn. č. alumni; v češtině chovanec internátní školy).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat slovo Alma mater ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat výraz Alma mater ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Alma mater ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Alma mater na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alma mater ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Alma mater ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Alma mater například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Teď už víte jaká je definice slova Alma mater? resp. co označuje slovo Alma mater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alma mater, odpověď na dotaz co je to Alma mater?. Víte např. kdo to je Ladislav Pham? Znáte a víte kdo je Elektrikář? Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v Školství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie Školství, učitel, alma mater, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?