Co je to?
Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Co to je Alma mater? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Alma mater?

Alma mater je pojem z latiny a označuje matku živitelku, původně se jednalo o označení antické bohyně matky. Ve středověkém pojetí se název užíval i pro Pannu Marii jako Ježíšovu matku. Univerzita v Bologni jako nejstarší evropská univerzita používá toto spojení ve svém mottu. V dnešním významu se jedná o přenesené označení vysoké školy nebo univerzity, kterou určitý student navštěvoval, tedy mateřskou univerzitu.
V USA je možno výraz alma mater použít i pro nižší typ školy, často těmito slovy začínají i hymny škol.


Co je to Alma mater? Význam slova, termín, Definice výrazu Alma mater. Co znamená odborný pojem Alma mater z kategorie Školství?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Alma mater? s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Alma mater je v sekci Školství

Klíčová slova: Školství, wiki, co je to Alma mater?, informace, Alma mater, popis, slovo, odborný výraz, definice, co to je, pojem, lexikon, přesný výraz, názvosloví, slovník, přesný význam, termín, heslo


Pojem Alma mater je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Alma mater píše následující

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Alma mater (latinsky matka živitelka) je původně antické označení pro bohyni matku (častěji označovanou jako magna mater, Velká matka). Ve středověké poezii se spojení někdy užívalo i pro Pannu Marii jako „Matku Boží“ (např. v hymnu Alma Redemptoris Mater). Nejstarší evropská univerzita v Boloni užívá motto Alma mater studiorum.
Odtud dnes spojení alma mater metaforicky označuje univerzitu nebo vysokou školu, na které student získal své vzdělání. Ve Spojených státech se podobně užívá i pro různé nižší školy a často označuje také školní hymnu, která těmito slovy začíná. „Odchovanec“ školy se pak nazývá alumnus (mn. č. alumni; v češtině chovanec internátní školy).

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat termín Alma mater na Google.cz

Hledat heslo Alma mater ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Alma mater ve Wikizdrojích

Hledat pojem Alma mater ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Alma mater ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alma mater ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Alma mater například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Alma mater? resp. co se skrývá pod slovem Alma mater? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alma mater, odpověď na dotaz co je to Alma mater?. Víte např. kdo to je Písmoznalec? Znáte a víte kdo je Osvětlovač? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Školství). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?