Co je to?
Odborný výraz, definice slova Eradikace. Co znamená slovo Eradikace z kategorie Lékařství?

Co je Eradikace? Definice pojmu

Co znamená pojem, definice termínu Eradikace?

Eradikace je medicínské označení pro naprosté vymýcení onemocnění i vyhlazení jeho původce z populace. Může se jednat o celosvětové vymýcení, to se pak označuje jako globální eradikace, nebo jde o místní vyhlazení, v tom případě jde o eradikaci lokální. V souvislosti s různými závažnými infekcemi se vypracovávají eradikační postupy, které zahrnují dlouhodobá naplánovaná opatření. Ta mají vést k vymýcení určitého onemocnění v populaci.
V rámci tohoto eradikačního programu probíhá celá řada úkonů, široké sledování nemoci, léčení postižených osob, plošné očkování, snaha o změnu různých návyků, především hygieny, stravy a podobně. Tato metoda se používá u lidí i u zvířat. U zvířat však mohou být nemocné kusy utraceny, popřípadě vyhlazeno celé společenství, které je k nákaze vnímavé. K imunitě se přihlíží i při zařazení do chovu. U lidí byly celosvětově vymýceny pravé neštovice, u zvířat mor skotu.


Co je to Eradikace? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Eradikace. Co znamená slovo Eradikace z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Eradikace patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: lékařství, informace, terminologie, terminus technicus, formulace, význam pojmu, pojem, synonymum, Eradikace, přesný význam, definice, slovo, odborný výraz, přesný výraz, co to je, popis, odborné názvosloví, termín


Pojem Eradikace je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Eradikace? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Eradikace znamená z lékařského pohledu úplné vymýcení choroby včetně jejího původce z populace. Může být na lokální nebo na globální úrovni (vymýcení onemocnění po celém světě). Pro většinu závažnějších infekčních onemocnění lidí a zvířat jsou vypracovány eradikační programy, jež představují soubor dlouhodobě plánovaných opatření vedoucích k vymýcení dané choroby v populaci. Součástí eradikace bývá rozsáhlý epidemiologický či epizootologický monitoring (tzv. surveillance) nemoci, léčba všech nemocných jedinců, plošná vakcinace, změna hygienických či stravovacích návyků, cílená likvidace nebo dekontaminace zdrojů nemoci apod. U zvířat se často používá utracení všech klinicky nemocných jedinců v populaci, v některých případech utracení všech vnímavých jedinců v ohnisku nákazy (radikální eradikace, viz také metoda stamping out). Při postupné eradikaci (eliminace) nemocí zvířat se vyřazují z chovu jedinci, kteří mají protilátky proti danému infekčnímu agens.

Za celosvětově vymýcené byly prohlášeny:
♦ pravé neštovice (1980)
♦ mor skotu (2011)

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Eradikace na Youtube

Najít slovo Eradikace ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Eradikace ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Eradikace ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Eradikace ve Wikislovníku

Hledat výraz Eradikace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Eradikace například v Google obrázcích, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě nyní již víte co je to Eradikace? resp. co přesně označuje termín Eradikace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Eradikace, odpověď na dotaz co je to Eradikace?. Víte např. kdo to je Jidáš? Znáte a víte kdo je David Křížek? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste hledat odborný výraz Eradikace i v jiné sekci než je kategorie lékařství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte chvilinku času? Pokud je vaše odpověď kladná tak se podívejte na partnerskou stránku plnou tapet plochu počítače. Nejoblínější tapety jsou krajina, blesky a jezero..