Co je to?
Definice výrazu, termínu Litina. Co znamená odborný pojem Litina z kategorie Materiály?

Co je Litina?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Litina

Litina je označení pro slitinu železa a uhlíku. Obsah uhlíku je vyšší než 2,14 %. Pokud by byl obsah nižší, nešlo by o litinu, ale o ocel. Litina není příliš pružná, ale je velmi odolná vůči teplotě a tlaku. Jako litina bývají označovány různé výrobky z litého železa. Litiny mají více typů, záleží na tom, jakým způsobem je vyloučen grafit ze surového železa. Podle velikosti a tvaru grafitu mají litiny různou tvrdost a křehkost. Rozlišuje se tvárná litina, šedá litina, bílá litina, temperovaná litina nebo vermikulární litina.
Tvárná litina má mechanické vlastnosti podobné oceli. Jde o litinu s grafitem v podobě kuliček. Šedá litina obsahuje lupínkový grafit. Díky tomu vykazuje slušné mazné vlastnosti a dokáže dobře tlumit nárazy i záchvěvy. Bílá litina je sice tvrdá, ale také křehká. Nevylučuje uhlík ve formě grafitu. Temperovaná litina obsahuje vločkový grafit. Je tvrdá a tvoří se tepelným opracováním. Vermikulární litina obsahuje červíkovitý grafit. Základem pro produkci litiny je surové železo, litinový a ocelový šrot, koks, vápenec. Místem výroby j kuplovna, válcovitá tavící pec, kde výroba probíhá při 1500 stupních Celsia. Vzniká šedá a bílá litina, které je nutno ještě dále zpracovávat.


Co je to Litina? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Litina. Co znamená odborný pojem Litina z kategorie Materiály?

Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Litina se známými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Litina je v kategorii materiály

Klíčová slova: termín, odborný výraz, materiály, vysvětlení, význam pojmu, popis, formulace, co to je, materiály, odborné názvosloví, heslo, přesný význam, wiki, slovník, přesný výraz, význam, co je to Litina?, názvosloví


Pojem Litina je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Litina?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Litina je slitina železa s uhlíkem. Uhlíku obsahuje více než 2,14 % podle binárního diagramu železo-uhlík. Při obsazích uhlíku nižších než 2,14 % se hovoří o ocelích. Má vysokou odolnost vůči tlaku a teplotě a zároveň nízkou pružnost. Litiny, u kterých je uhlík vyloučen ve formě grafitu, jsou tzv. litiny samomazné. Výrazem litina se označují také výrobky z litého železa, často umělecky zpracované, např. reliéfní desky kamen a krbů, náhrobky, kříže, dekorativní předměty i šperky.

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít slovo Litina ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Litina ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Litina ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Litina ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Litina na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Litina ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Litina například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Právě jste zjistili co znamená slovo Litina? resp. co přesně označuje termín Litina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Litina, odpověď na dotaz co je to Litina?. Víte např. kdo to je Koordinátor? Znáte a víte kdo je Hana Mandlíková? Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je materiály. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie materiály, smrk, litina, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.