Co je to?
Definice výrazu Litina. Co znamená odborný pojem Litina z kategorie Materiály?

Co je Litina? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Litina

Litina je označení pro slitinu železa a uhlíku. Obsah uhlíku je vyšší než 2,14 %. Pokud by byl obsah nižší, nešlo by o litinu, ale o ocel. Litina není příliš pružná, ale je velmi odolná vůči teplotě a tlaku. Jako litina bývají označovány různé výrobky z litého železa. Litiny mají více typů, záleží na tom, jakým způsobem je vyloučen grafit ze surového železa. Podle velikosti a tvaru grafitu mají litiny různou tvrdost a křehkost. Rozlišuje se tvárná litina, šedá litina, bílá litina, temperovaná litina nebo vermikulární litina.
Tvárná litina má mechanické vlastnosti podobné oceli. Jde o litinu s grafitem v podobě kuliček. Šedá litina obsahuje lupínkový grafit. Díky tomu vykazuje slušné mazné vlastnosti a dokáže dobře tlumit nárazy i záchvěvy. Bílá litina je sice tvrdá, ale také křehká. Nevylučuje uhlík ve formě grafitu. Temperovaná litina obsahuje vločkový grafit. Je tvrdá a tvoří se tepelným opracováním. Vermikulární litina obsahuje červíkovitý grafit. Základem pro produkci litiny je surové železo, litinový a ocelový šrot, koks, vápenec. Místem výroby j kuplovna, válcovitá tavící pec, kde výroba probíhá při 1500 stupních Celsia. Vzniká šedá a bílá litina, které je nutno ještě dále zpracovávat.


Co je to Litina? Význam slova, termín, Definice výrazu Litina. Co znamená odborný pojem Litina z kategorie Materiály?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s rodinou a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Litina je v sekci materiály

Klíčová slova: wiki, co znamená, co je to Litina?, odborný výraz, lexikon, Litina, slovo, synonymum, slovník, heslo, terminologie, formulace, definice pojmu, význam, odborné názvosloví, pojem, definice, informace


Pojem Litina je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co označuje termín Litina? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Litina je slitina železa s uhlíkem. Uhlíku obsahuje více než 2,14 % podle binárního diagramu železo-uhlík. Při obsazích uhlíku nižších než 2,14 % se hovoří o ocelích. Má vysokou odolnost vůči tlaku a teplotě a zároveň nízkou pružnost. Litiny, u kterých je uhlík vyloučen ve formě grafitu, jsou tzv. litiny samomazné. Výrazem litina se označují také výrobky z litého železa, často umělecky zpracované, např. reliéfní desky kamen a krbů, náhrobky, kříže, dekorativní předměty i šperky.

Další informační zdroje

Zkusit najít výraz Litina ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Litina ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Litina ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Litina ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Litina ve Wikislovníku

Hledat slovo Litina ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Litina například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte jaká je definice termínu Litina? resp. co přesně označuje termín Litina? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Litina, odpověď na dotaz co je to Litina?. Víte např. kdo to je Dendrolog? Znáte a víte kdo je Oldřich Nový? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto případně zapátrejte po pojmu Litina i v jiných kategoriích (než materiály). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.