Co je to?
Definice výrazu Ampér. Co znamená odborný pojem Ampér z kategorie Fyzika?

Co je Ampér?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Ampér

Ampér je název jedné ze základních jednotek soustavy SI. Jde o jednotku intenzity elektrického proudu. Jako ampér byl označován stálý elektrický proud, který protéká dvěma rovnoběžnými vodiči a při tomto průtoku vyvolává sílu 2/107N na 1m délky. Tyto vodiče musí být velmi dlouhé, mají zanedbatelný kruhový průřez a jsou umístěné ve vakuu 1 metr od sebe. Nová definice ampéru vychází z fixace číselné hodnoty elementárního náboje. Ampér má značku A. Své jméno získal po známém matematikovi a fyzikovi francouzského původu André Marie Ampérovi, který se zabýval hlavně magnetizmem a elektrodynamikou a učinil v těchto oblastech význačné objevy.
Pomocí ampéru se definuje jednotka elektrického náboje, coulomb. Měřidlem v metrické soustavě je mezinárodní ampér. Ten je definován jako proud, kterým se za jednu sekundu vyloučí 0,001 118 g stříbra z roztoku dusičnanu stříbrného. V roce 1909 se v Londýně konala konference pro elektrické jednotky a zde byl jako měřidlo určen právě mezinárodní ampér. Ten byl o deset let později schválen ve Francii zákonem.


Co je to Ampér? Význam slova, termín, Definice výrazu Ampér. Co znamená odborný pojem Ampér z kategorie Fyzika?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Napsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Ampér? s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Ampér je v sekci fyzika

Klíčová slova: co to je, terminus technicus, odborné názvosloví, co je to Ampér?, co znamená, přesný význam, definice pojmu, význam slova, fyzika, Ampér, terminologie, informace, odborný výraz, heslo, pojem, názvosloví, synonymum, popis


Pojem Ampér je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Ampér ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ampér ve Wikimedia Commons

Hledat heslo Ampér ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Ampér ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Ampér na Youtube

Zkusit najít heslo Ampér ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ampér například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Teď už znáte odpověď na otázku co je to Ampér? resp. co se skrývá pod slovem Ampér? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Ampér, odpověď na dotaz co je to Ampér?. Víte např. kdo to je Phil Esposito? Znáte a víte kdo je Milan Lasica? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než fyzika). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.