Co je to?
Odborný výraz, definice slova Filologie. Co znamená slovo Filologie z kategorie Věda?

Co je Filologie? Definice pojmu

Co znamená termín Filologie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Filologie je řecké pojmenování pro vědní disciplínu, která se zabývá konkrétním jazykem i literaturou, která je v něm psána, a zkoumá také historické a kulturní souvislosti.
Kromě jazyka a písemných literárních děl se filologie zaměřuje i na ústní lidovou slovesnost národů a další kulturně historická díla a památky. Provádí podrobný rozbor jazykového materiálu, který je zachycen v nejrůznějších literárních textech, edicích textů a výkladech jednotlivých děl.


Co je to Filologie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Filologie. Co znamená slovo Filologie z kategorie Věda?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Text napsán pro Superia.cz

Tento text (Filologie) můžete sdílet s přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Výraz Filologie patří do kategorie věda

Klíčová slova: formulace, odborné názvosloví, slovník, definice, odborný výraz, přesný výraz, terminus technicus, význam slova, synonymum, definice pojmu, informace, wiki, heslo, věda, význam pojmu, co je to Filologie?, vysvětlení, terminologie


Pojem Filologie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Filologie?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Slovo filologie je řeckého původu (φίλος „přítel“, λόγος „slovo“) a znamená doslova „přátelství se slovem“, s naukou aj. Dnes tímto pojmem rozumíme nauku, která studuje daný jazyk spolu s literaturou v něm psanou a s kulturním a historickým kontextem.
Filologie je:
♦ věda zkoumající jazyk, literaturu a ústní lidovou slovesnost některého národa (národů) na základě literatur a jiných kulturněhistorických děl a památek;
♦ věda zabývající se zkoumáním jazykového materiálu v literárních textech, výkladech a edicích textů literárních děl.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Filologie ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Filologie na Google.cz

Zkusit najít pojem Filologie ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Filologie ve Wikizdrojích

Najít termín Filologie ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Filologie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Filologie například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Filologie? resp. jaký je význam slova Filologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Filologie, odpověď na dotaz co je to Filologie?. Víte např. kdo to je Jaromír Mayer? Znáte a víte kdo je Tim Berners-Lee? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Radíme proto zkusit hledat pojem Filologie v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je věda. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?