Co je to?
Odborný výraz, definice slova Fata morgana. Co znamená pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Co je to Fata morgana? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Fata morgana

Fata morgana je často označována jako přelud, ale jedná se o optický klam. Ten je příčinou toho, že některé jevy, které jsou ve skutečnosti velice vzdálené, vidíme v blízkosti. Jde o atmosférický jev, vzdálený objekt se pouze zrcadlí. Příčinou je teplotní inverze. Fata morgana, správně Fata Morgana je v překladu víla Morgana. Jméno údajně pochází od jména sestry krále Artuše, Morgany Le Fay. Protože jde o mýtickou postavu, je přirovnávána k zrcadleným jevům, protože ty vypadají také, jako by se volně vznášely nad povrchem a působí fantastickým dojmem.
K tomuto jevu dochází hlavně tam, kde se nachází souvislá rovná plocha. Nejčastěji se jedná o pouště, horská sedla, polární krajinu, oblasti nad moři nebo jezery. Někdy je důvodem večerní nebo ranní ochlazení. Vědci hovoří o přírodní optické soustavě, kdy dochází ke změně dopadu světelných paprsků a jejich odklonění směrem k pozorující osobě.


Co je to Fata morgana? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Fata morgana. Co znamená pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s ostatními na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Fata morgana patří do kategorie fyzika

Klíčová slova: slovník, odborný výraz, fyzika, formulace, definice pojmu, co to je, termín, popis, fyzika, terminus technicus, odborné názvosloví, přesný výraz, vysvětlení, přesný význam, Fata morgana, heslo, terminologie, co je to Fata morgana?


Pojem Fata morgana je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Fata morgana?

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Fata morgána (někdy též zrcadlení nebo miráž) je optický jev v atmosféře (neboli fotometeor), kdy lze vidět obraz vzdáleného objektu zrcadlící se ve vzduchu atmosféry díky teplotní inverzi. Často se tyto jevy pozorují v místech, kde jsou rozsáhlé rovné homogenní plochy, například v polárních oblastech nebo také v horských sedlech, případně nad vodními hladinami po chladném ránu či s rychlým ochlazením navečer.
Jméno znamená latinsky a italsky víla Morgana, neboť zrcadlené předměty se zdají být neskutečné, volně se vznášející ve vzduchu, jako jakési vzdušné zámky. Toto zrcadlení bylo pozorováno v oblasti Messinské úžiny a připisováno zlé víle Morganě, čarodějce z britských mýtů o králi Artušovi, které se tam dostaly v době normanského panství na Sicílii (od 11. století).

Hledejte pojem Fata morgana v následujících vyhledávačích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fata morgana ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Fata morgana ve Wikislovníku

Najít termín Fata morgana ve vyhledávači Yandex

Hledat termín Fata morgana ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Fata morgana na Google.cz

Hledat heslo Fata morgana ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Fata morgana například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Fata morgana? resp. jaká je definice slova Fata morgana? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fata morgana, odpověď na dotaz co je to Fata morgana?. Víte např. kdo to je Jiřina Bohdalová? Znáte a víte kdo je Žalobce? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Fata morgana v jiné sekci než fyzika. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.