Co je to?
Výraz, termín, definice slova Fata morgana. Co znamená odborný pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Co je to Fata morgana? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Fata morgana

Fata morgana je často označována jako přelud, ale jedná se o optický klam. Ten je příčinou toho, že některé jevy, které jsou ve skutečnosti velice vzdálené, vidíme v blízkosti. Jde o atmosférický jev, vzdálený objekt se pouze zrcadlí. Příčinou je teplotní inverze. Fata morgana, správně Fata Morgana je v překladu víla Morgana. Jméno údajně pochází od jména sestry krále Artuše, Morgany Le Fay. Protože jde o mýtickou postavu, je přirovnávána k zrcadleným jevům, protože ty vypadají také, jako by se volně vznášely nad povrchem a působí fantastickým dojmem.
K tomuto jevu dochází hlavně tam, kde se nachází souvislá rovná plocha. Nejčastěji se jedná o pouště, horská sedla, polární krajinu, oblasti nad moři nebo jezery. Někdy je důvodem večerní nebo ranní ochlazení. Vědci hovoří o přírodní optické soustavě, kdy dochází ke změně dopadu světelných paprsků a jejich odklonění směrem k pozorující osobě.


Co je to Fata morgana? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Fata morgana. Co znamená odborný pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Fata morgana? Pak se o ní podělte s vašimi přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Fata morgana patří do sekce fyzika

Klíčová slova: definice pojmu, synonymum, odborné názvosloví, co znamená, co to je, informace, Fata morgana, terminus technicus, wiki, pojem, slovník, slovo, význam, terminologie, přesný výraz, co je to Fata morgana?, heslo, formulace


Pojem Fata morgana je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Fata morgana? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Fata morgána (někdy též zrcadlení nebo miráž) je optický jev v atmosféře (neboli fotometeor), kdy lze vidět obraz vzdáleného objektu zrcadlící se ve vzduchu atmosféry díky teplotní inverzi. Často se tyto jevy pozorují v místech, kde jsou rozsáhlé rovné homogenní plochy, například v polárních oblastech nebo také v horských sedlech, případně nad vodními hladinami po chladném ránu či s rychlým ochlazením navečer.
Jméno znamená latinsky a italsky víla Morgana, neboť zrcadlené předměty se zdají být neskutečné, volně se vznášející ve vzduchu, jako jakési vzdušné zámky. Toto zrcadlení bylo pozorováno v oblasti Messinské úžiny a připisováno zlé víle Morganě, čarodějce z britských mýtů o králi Artušovi, které se tam dostaly v době normanského panství na Sicílii (od 11. století).

Jiné doporučené zdroje informací

Najít heslo Fata morgana ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Fata morgana ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Fata morgana ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fata morgana ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fata morgana ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Fata morgana na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Fata morgana například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Teď už víte jaká je definice termínu Fata morgana? resp. co označuje slovo Fata morgana? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fata morgana, odpověď na dotaz co je to Fata morgana?. Víte např. kdo to je Adam Junek? Znáte a víte kdo je Antisemita? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než fyzika). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.