Co je to?
Definice odborného termínu, slova Fata morgana. Co znamená pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Co je Fata morgana? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Fata morgana

Fata morgana je často označována jako přelud, ale jedná se o optický klam. Ten je příčinou toho, že některé jevy, které jsou ve skutečnosti velice vzdálené, vidíme v blízkosti. Jde o atmosférický jev, vzdálený objekt se pouze zrcadlí. Příčinou je teplotní inverze. Fata morgana, správně Fata Morgana je v překladu víla Morgana. Jméno údajně pochází od jména sestry krále Artuše, Morgany Le Fay. Protože jde o mýtickou postavu, je přirovnávána k zrcadleným jevům, protože ty vypadají také, jako by se volně vznášely nad povrchem a působí fantastickým dojmem.
K tomuto jevu dochází hlavně tam, kde se nachází souvislá rovná plocha. Nejčastěji se jedná o pouště, horská sedla, polární krajinu, oblasti nad moři nebo jezery. Někdy je důvodem večerní nebo ranní ochlazení. Vědci hovoří o přírodní optické soustavě, kdy dochází ke změně dopadu světelných paprsků a jejich odklonění směrem k pozorující osobě.


Co je to Fata morgana? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Fata morgana. Co znamená pojem Fata morgana z kategorie Fyzika?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Fata morgana sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Fata morgana patří do sekce fyzika

Klíčová slova: popis, fyzika, terminus technicus, fyzika, přesný význam, lexikon, přesný výraz, Fata morgana, definice pojmu, definice, terminologie, co je to Fata morgana?, odborné názvosloví, názvosloví, wiki, co to je, význam, co znamená


Pojem Fata morgana je v kategorii fyzika, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Fata morgana?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Fata morgána (někdy též zrcadlení nebo miráž) je optický jev v atmosféře (neboli fotometeor), kdy lze vidět obraz vzdáleného objektu zrcadlící se ve vzduchu atmosféry díky teplotní inverzi. Často se tyto jevy pozorují v místech, kde jsou rozsáhlé rovné homogenní plochy, například v polárních oblastech nebo také v horských sedlech, případně nad vodními hladinami po chladném ránu či s rychlým ochlazením navečer.
Jméno znamená latinsky a italsky víla Morgana, neboť zrcadlené předměty se zdají být neskutečné, volně se vznášející ve vzduchu, jako jakési vzdušné zámky. Toto zrcadlení bylo pozorováno v oblasti Messinské úžiny a připisováno zlé víle Morganě, čarodějce z britských mýtů o králi Artušovi, které se tam dostaly v době normanského panství na Sicílii (od 11. století).

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Fata morgana ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fata morgana ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Fata morgana ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Fata morgana ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Fata morgana ve Wikizdrojích

Hledat frázi Fata morgana ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Fata morgana například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Fata morgana? resp. co se přesně ukrývá za slovem Fata morgana? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fata morgana, odpověď na dotaz co je to Fata morgana?. Víte např. kdo to je Lukáš Wagenknecht? Znáte a víte kdo je Tereza Černochová? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Fata morgana i v jiné kategorii než v fyzika. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.