Co je Sametová revoluce?
Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Sametová revoluce
Sametová revoluce je označení pro dobu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989. V tomto období se odehrály důležité události, jejichž důsledkem byla řada politických změn v tehdejším Československu, a které přispěly k rychlému zhroucení komunistického režimu. Proto se tato doba označuje jako sametová nebo něžná revoluce. Důvodem pro toto označení je to, že i když celá událost proběhla bez použití násilí, došlo v obrovské společenské změně. Údajně byli autory pojmenování zahraniční zpravodajci. Sametová revoluce byla důsledkem politické i hospodářské krize, snížila se životní úroveň obyvatel a ve společnosti vládla nespokojenost. Protestní akce začaly po lednovém zásahu Veřejné bezpečnosti proti nepovolenému shromáždění, které mělo uctít památku Jana Palacha. Následovala petice Několik vět, vyjadřující nespokojenost občanů s režimem.
V listopadu 1989 proběhl pietní průvod studentů vysokých škol, který měl uctít památku Jana Opletala. Studenti neskončili na Vyšehradě, ale pochod pokračoval do centra Prahy. Tam proti nim násilně zasáhly bezpečnostní složky, což vyvolalo vlnu masových demonstrací. 21. listopadu se sešlo kolem 200 tisíc lidí na Václavském náměstí, kde k nim promluvil disident Václav Havel. Demonstrace se rozšířily po celé republice a ještě se stupňovaly. Demonstrující požadovali zásadní politické reformy. 4. prosince se otevřely hranice, o týden později podal demisi prezident Gustáv Husák. 29. prosince byl prezidentem Československa zvolen Václav Havel.
Neručíme za pravdivost uvedených informací. Text je vypracovaný autorkami přímo pro projekt Superia.cz
Co označuje termín Sametová revoluce? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia
Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.
Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. K podstatnému urychlení změn přispěl rozpad bývalého Východního bloku a narůstající nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou a politickou situací v zemi.
Další informační zdroje
Zkusit najít heslo Sametová revoluce ve fulltextu vyhledávače Info.com
Zkusit najít frázi Sametová revoluce ve fulltextu Seznam.cz
Zkusit najít pojem Sametová revoluce ve vyhledávači Yahoo
Hledat videa s názvem Sametová revoluce na Youtube
Najít slovo Sametová revoluce ve Wikizdrojích
Zkusit najít slovo Sametová revoluce ve vyhledávači Yandex
Dál můžete zkusit hledat slovo Sametová revoluce například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.
Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova
Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co to je Sametová revoluce? resp. co to je Sametová revoluce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sametová revoluce, odpověď na dotaz co je to Sametová revoluce?. Víte např. kdo to je Martin Roman? Znáte a víte kdo je Ondřej Blaho? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než politika. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA.
Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.
Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.