Co je to?
Definice výrazu, termínu Sametová revoluce. Co znamená odborný pojem Sametová revoluce z kategorie Politika?

Co je to Sametová revoluce? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Sametová revoluce?

Sametová revoluce je označení pro dobu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989. V tomto období se odehrály důležité události, jejichž důsledkem byla řada politických změn v tehdejším Československu, a které přispěly k rychlému zhroucení komunistického režimu. Proto se tato doba označuje jako sametová nebo něžná revoluce. Důvodem pro toto označení je to, že i když celá událost proběhla bez použití násilí, došlo v obrovské společenské změně. Údajně byli autory pojmenování zahraniční zpravodajci. Sametová revoluce byla důsledkem politické i hospodářské krize, snížila se životní úroveň obyvatel a ve společnosti vládla nespokojenost. Protestní akce začaly po lednovém zásahu Veřejné bezpečnosti proti nepovolenému shromáždění, které mělo uctít památku Jana Palacha. Následovala petice Několik vět, vyjadřující nespokojenost občanů s režimem.
V listopadu 1989 proběhl pietní průvod studentů vysokých škol, který měl uctít památku Jana Opletala. Studenti neskončili na Vyšehradě, ale pochod pokračoval do centra Prahy. Tam proti nim násilně zasáhly bezpečnostní složky, což vyvolalo vlnu masových demonstrací. 21. listopadu se sešlo kolem 200 tisíc lidí na Václavském náměstí, kde k nim promluvil disident Václav Havel. Demonstrace se rozšířily po celé republice a ještě se stupňovaly. Demonstrující požadovali zásadní politické reformy. 4. prosince se otevřely hranice, o týden později podal demisi prezident Gustáv Husák. 29. prosince byl prezidentem Československa zvolen Václav Havel.


Co je to Sametová revoluce? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Sametová revoluce. Co znamená odborný pojem Sametová revoluce z kategorie Politika?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Sametová revoluce patří do kategorie politika

Klíčová slova: termín, synonymum, politika, co znamená, význam pojmu, co je to Sametová revoluce?, význam slova, Sametová revoluce, informace, slovo, formulace, odborný výraz, definice pojmu, slovník, přesný význam, odborné názvosloví, terminus technicus, význam


Pojem Sametová revoluce je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Sametová revoluce? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. K podstatnému urychlení změn přispěl rozpad bývalého Východního bloku a narůstající nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou a politickou situací v zemi.

Odkazy na jiné weby

Hledat videa s názvem Sametová revoluce na Youtube

Najít pojem Sametová revoluce ve Wikizdrojích

Zkusit najít výraz Sametová revoluce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sametová revoluce ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sametová revoluce ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Sametová revoluce ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Sametová revoluce například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Sametová revoluce? resp. co se skrývá pod slovem Sametová revoluce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sametová revoluce, odpověď na dotaz co je to Sametová revoluce?. Víte např. kdo to je Truhlář? Znáte a víte kdo je Július Satinský? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než politika). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.