Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Sametová revoluce. Co znamená pojem Sametová revoluce z kategorie Politika?

Co je Sametová revoluce?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Sametová revoluce

Sametová revoluce je označení pro dobu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989. V tomto období se odehrály důležité události, jejichž důsledkem byla řada politických změn v tehdejším Československu, a které přispěly k rychlému zhroucení komunistického režimu. Proto se tato doba označuje jako sametová nebo něžná revoluce. Důvodem pro toto označení je to, že i když celá událost proběhla bez použití násilí, došlo v obrovské společenské změně. Údajně byli autory pojmenování zahraniční zpravodajci. Sametová revoluce byla důsledkem politické i hospodářské krize, snížila se životní úroveň obyvatel a ve společnosti vládla nespokojenost. Protestní akce začaly po lednovém zásahu Veřejné bezpečnosti proti nepovolenému shromáždění, které mělo uctít památku Jana Palacha. Následovala petice Několik vět, vyjadřující nespokojenost občanů s režimem.
V listopadu 1989 proběhl pietní průvod studentů vysokých škol, který měl uctít památku Jana Opletala. Studenti neskončili na Vyšehradě, ale pochod pokračoval do centra Prahy. Tam proti nim násilně zasáhly bezpečnostní složky, což vyvolalo vlnu masových demonstrací. 21. listopadu se sešlo kolem 200 tisíc lidí na Václavském náměstí, kde k nim promluvil disident Václav Havel. Demonstrace se rozšířily po celé republice a ještě se stupňovaly. Demonstrující požadovali zásadní politické reformy. 4. prosince se otevřely hranice, o týden později podal demisi prezident Gustáv Husák. 29. prosince byl prezidentem Československa zvolen Václav Havel.


Co je to Sametová revoluce? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Sametová revoluce. Co znamená pojem Sametová revoluce z kategorie Politika?

Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Sametová revoluce? Potom se o definici podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Sametová revoluce se nachází v kategorii politika

Klíčová slova: přesný výraz, definice pojmu, význam pojmu, definice, odborný výraz, co to je, termín, slovo, terminologie, názvosloví, informace, wiki, politika, heslo, Sametová revoluce, formulace, co je to Sametová revoluce?, slovník


Pojem Sametová revoluce je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Sametová revoluce?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní. K podstatnému urychlení změn přispěl rozpad bývalého Východního bloku a narůstající nespokojenost obyvatelstva s ekonomickou a politickou situací v zemi.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat videa s názvem Sametová revoluce na Youtube

Hledat termín Sametová revoluce ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Sametová revoluce na Google.cz

Hledat výraz Sametová revoluce ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Sametová revoluce na Google obrázcích

Vyhledat pojem Sametová revoluce ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Sametová revoluce například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teďka již bezesporu víte co znamená Sametová revoluce? resp. jaký je význam pojmu Sametová revoluce? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sametová revoluce, odpověď na dotaz co je to Sametová revoluce?. Víte např. kdo to je Adam Vojtěch? Znáte a víte kdo je Ondřej Blaho? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než politika). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie politika, diktatura, sametová revoluce, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.