Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Toxoplazmóza. Co znamená pojem Toxoplazmóza z kategorie Nemoce?

Co je Toxoplazmóza? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je název onemocnění lidí i zvířat. Jeho původcem je prvok Toxoplazma gondii. Zdraví lidé mají průběh bez viditelných příznaků nebo pouze s mírnými obtížemi. Značné nebezpečí však toxoplazmóza představuje pro pacienty po transplantacích, ozařování nebo nemocných HIV. Toxoplazmóza velmi závažně ohrožuje plody těhotných žen, zvláště v prvním a druhém trimestru. Samotný prvok napadá všechny druhy buněk, vynechává pouze červené krvinky. Do organizmu se dostane nejčastěji ústy, kdy člověk polkne oocysty, které se nacházejí v trusu koček, nebo tkáňové cysty pocházející z masa infikovaných zvířat.
Oocysty mají všechny kočkovité šelmy, u koček se jedná především o kočky divoké. Člověk se velmi často nakazí prostřednictvím neomytého ovoce nebo zeleniny, která byla kontaminována infikovanou půdou, nebo z tepelně neupraveného masa. U těhotných žen se nákaza přenáší z krve matky na plod.


Co je to Toxoplazmóza? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Toxoplazmóza. Co znamená pojem Toxoplazmóza z kategorie Nemoce?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Toxoplazmóza? Potom se o definici podělte s blízkými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Toxoplazmóza se nachází v kategorii nemoce

Klíčová slova: popis, lexikon, informace, terminologie, wiki, formulace, termín, synonymum, nemoce, názvosloví, Toxoplazmóza, heslo, terminus technicus, slovník, pojem, význam pojmu, odborný výraz, vysvětlení


Pojem Toxoplazmóza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Toxoplazmóza? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění člověka a zvířat, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Infekce probíhá u zdravých lidí bez klinických příznaků nebo jen s mírnými příznaky (uzlinová forma). Infekce je však nebezpečná pro plody matek v prvním a druhém trimestru gravidity (kongenitální toxoplasmóza) a pro imunodeficientní pacienty (HIV pacienti, po transplantaci nebo ozáření).

Jiné doporučené zdroje informací

Vyhledat heslo Toxoplazmóza na Google.cz

Najít výraz Toxoplazmóza ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Toxoplazmóza ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Toxoplazmóza na Youtube

Hledat pojem Toxoplazmóza ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Toxoplazmóza ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Toxoplazmóza například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Toxoplazmóza? resp. co vlastně znamená slovo Toxoplazmóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Toxoplazmóza, odpověď na dotaz co je to Toxoplazmóza?. Víte např. kdo to je Demi Lovato? Znáte a víte kdo je Boris Johnson? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Toxoplazmóza v jiné sekci než nemoce. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.