Co je to?
Odborný výraz, definice slova Blue ray. Co znamená slovo Blue ray z kategorie Hardware?

Co je Blue ray? Definice pojmu

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Blue ray

Blu-ray disk patří mezi optické disky určené pro ukládání digitálních dat, jedná se o modernější verzi CD, resp. DVD s lepšími parametry (vyšší kapacita a rychlost) ukládání zvuku a obrazu. Kapacita standardních Blue-ray disků je 25 - 128 GB. Název blu-ray je odvozen od modré barvy paprsku laseru, který čte médium. Z licenčních důvodů neobsahuje název technologie písmeno e, správný název je proto blu-ray nikoliv blue-ray.


Co je to Blue ray? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Blue ray. Co znamená slovo Blue ray z kategorie Hardware?

Uvedené texty jsou poskytovány bez záruky. Mohou obsahovat faktické, resp. pravopisné chyby za něž se předem omlouváme.Text vytvořen pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Blue ray patří do kategorie hardware

Klíčová slova: heslo, co to je, terminus technicus, pojem, definice pojmu, odborný výraz, popis, termín, Blue ray, hardware, hardware, přesný výraz, odborné názvosloví, co znamená, názvosloví, vysvětlení, význam slova, formulace


Pojem Blue ray je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Blue ray? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Blu-ray disk (běžně zkracováno na BD, někdy používané BR není přesné - složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní "Blu-ray disk", odtud zkratka BD) patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku).

Blu ray disky

Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay
Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay


Další možné informační zdroje

Zkusit najít výraz Blue ray ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Blue ray ve Wikislovníku

Hledat pojem Blue ray ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Blue ray ve Wikimedia Commons

Najít výraz Blue ray na Google.cz

Vyhledat termín Blue ray ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Blue ray například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Blue ray? resp. co označuje slovo Blue ray? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Blue ray, odpověď na dotaz co je to Blue ray?. Víte např. kdo to je Šimon Pánek? Znáte a víte kdo je Liberál? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci hardware. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde