Co je to?
Výraz, termín, definice slova Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Co je to Blue ray? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Blue ray

Blu-ray disk patří mezi optické disky určené pro ukládání digitálních dat, jedná se o modernější verzi CD, resp. DVD s lepšími parametry (vyšší kapacita a rychlost) ukládání zvuku a obrazu. Kapacita standardních Blue-ray disků je 25 - 128 GB. Název blu-ray je odvozen od modré barvy paprsku laseru, který čte médium. Z licenčních důvodů neobsahuje název technologie písmeno e, správný název je proto blu-ray nikoliv blue-ray.


Co je to Blue ray? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Blue ray? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Blue ray patří do sekce hardware

Klíčová slova: formulace, význam, synonymum, význam slova, slovník, názvosloví, odborné názvosloví, co znamená, pojem, lexikon, wiki, přesný výraz, přesný význam, informace, terminus technicus, význam pojmu, terminologie, slovo


Pojem Blue ray je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Blue ray? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Blu-ray disk (běžně zkracováno na BD, někdy používané BR není přesné - složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní "Blu-ray disk", odtud zkratka BD) patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku).

Blu ray disky

Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay
Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Najít slovo Blue ray ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Blue ray ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Blue ray ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Blue ray na Youtube

Zkusit najít pojem Blue ray ve Wikislovníku

Najít heslo Blue ray na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Blue ray například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teď už víte jaká je definice termínu Blue ray? resp. co znamená Blue ray? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Blue ray, odpověď na dotaz co je to Blue ray?. Víte např. kdo to je M.I.A.? Znáte a víte kdo je Učitel národů? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než hardware. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde