Co je to?
Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Co to je Blue ray? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Blue ray?

Blu-ray disk patří mezi optické disky určené pro ukládání digitálních dat, jedná se o modernější verzi CD, resp. DVD s lepšími parametry (vyšší kapacita a rychlost) ukládání zvuku a obrazu. Kapacita standardních Blue-ray disků je 25 - 128 GB. Název blu-ray je odvozen od modré barvy paprsku laseru, který čte médium. Z licenčních důvodů neobsahuje název technologie písmeno e, správný název je proto blu-ray nikoliv blue-ray.


Co je to Blue ray? Význam slova, termín, Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Blue ray? Potom se o definici podělte s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Blue ray se nachází v kategorii Hardware

Klíčová slova: wiki, vysvětlení, co to je, heslo, definice pojmu, formulace, definice, terminus technicus, co znamená, názvosloví, slovo, význam pojmu, pojem, Blue ray, přesný výraz, slovník, terminologie, Hardware


Pojem Blue ray je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Blue ray dozvíte následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Blu-ray disk (běžně zkracováno na BD, někdy používané BR není přesné - složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní "Blu-ray disk", odtud zkratka BD) patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku).

Blu ray disky

Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay
Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít výraz Blue ray ve Wikislovníku

Najít termín Blue ray ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Blue ray ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Blue ray na Google.cz

Zkusit najít slovo Blue ray ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Blue ray ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Blue ray například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Google překladači.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Blue ray? resp. co se přesně ukrývá za slovem Blue ray? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Blue ray, odpověď na dotaz co je to Blue ray?. Víte např. kdo to je Hana Holišová? Znáte a víte kdo je Sabina Slonková? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Hardware Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde