Co je to?
Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Co to je Blue ray? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Blue ray?

Blu-ray disk patří mezi optické disky určené pro ukládání digitálních dat, jedná se o modernější verzi CD, resp. DVD s lepšími parametry (vyšší kapacita a rychlost) ukládání zvuku a obrazu. Kapacita standardních Blue-ray disků je 25 - 128 GB. Název blu-ray je odvozen od modré barvy paprsku laseru, který čte médium. Z licenčních důvodů neobsahuje název technologie písmeno e, správný název je proto blu-ray nikoliv blue-ray.


Co je to Blue ray? Význam slova, termín, Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Blue ray s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Blue ray patří do kategorie Hardware

Klíčová slova: co to je, odborný výraz, význam slova, definice, terminus technicus, odborné názvosloví, wiki, co je to Blue ray?, definice pojmu, co znamená, Hardware, Hardware, popis, heslo, přesný význam, formulace, termín, význam


Pojem Blue ray je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Blue ray? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Blu-ray disk (běžně zkracováno na BD, někdy používané BR není přesné - složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní "Blu-ray disk", odtud zkratka BD) patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku).

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Blue ray ve Wikimedia Commons

Najít výraz Blue ray ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Blue ray ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Blue ray ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Blue ray ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Blue ray ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Blue ray například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Blue ray? resp. jaký je význam slova Blue ray? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Blue ray, odpověď na dotaz co je to Blue ray?. Víte např. kdo to je Barbora Špotáková? Znáte a víte kdo je Opatrovník? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Hardware). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde