Co je to?
Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Co to je Blue ray? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Blue ray?

Blu-ray disk patří mezi optické disky určené pro ukládání digitálních dat, jedná se o modernější verzi CD, resp. DVD s lepšími parametry (vyšší kapacita a rychlost) ukládání zvuku a obrazu. Kapacita standardních Blue-ray disků je 25 - 128 GB. Název blu-ray je odvozen od modré barvy paprsku laseru, který čte médium. Z licenčních důvodů neobsahuje název technologie písmeno e, správný název je proto blu-ray nikoliv blue-ray.


Co je to Blue ray? Význam slova, termín, Definice výrazu Blue ray. Co znamená odborný pojem Blue ray z kategorie Hardware?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Blue ray sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Blue ray patří do sekce Hardware

Klíčová slova: definice pojmu, wiki, Hardware, odborný výraz, odborné názvosloví, význam slova, Hardware, přesný význam, formulace, termín, význam, co znamená, význam pojmu, terminus technicus, co to je, synonymum, terminologie, lexikon


Pojem Blue ray je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Blue ray? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Blu-ray disk (běžně zkracováno na BD, někdy používané BR není přesné - složenina Blu-ray je považována za jedno slovo, zatímco celý název formátu zní "Blu-ray disk", odtud zkratka BD) patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku, příčný odstup stop je 0,35 μm. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci s firmou Philips, které následně se skupinou výrobců spotřební elektroniky založily organizaci Blu-ray Disc Association (BDA), která převzala dohled nad rozvojem a licencováním samotného formátu. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou světla používaného ke čtení (písmeno "e" bylo z názvu vypuštěno, aby jej bylo možné zaregistrovat jako ochrannou známku).

Blu ray disky

Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay
Blu ray disky v krabičkách. Autor: BUMIPUTRA, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít slovo Blue ray ve Wikislovníku

Hledat slovo Blue ray ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Blue ray ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Blue ray ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Blue ray na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Blue ray ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Blue ray například ve Wikizdrojích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Blue ray? resp. co se přesně ukrývá za slovem Blue ray? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Blue ray, odpověď na dotaz co je to Blue ray?. Víte např. kdo to je Eva Perkausová? Znáte a víte kdo je Opatrovník? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Blue ray v jiné sekci než Hardware. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, čím se vyznačuje cynik, despota nebo egoista? Toto a mnohem víc se dozvíte z webu zde