Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je to Hlaholice? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Hlaholice

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Hlaholice se nachází v sekci Český jazyk

Klíčová slova: definice, heslo, co znamená, terminologie, pojem, přesný význam, lexikon, Český jazyk, informace, wiki, význam, odborný výraz, co to je, slovník, význam pojmu, Český jazyk, Hlaholice, vysvětlení


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hlaholice?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat pojem Hlaholice na Google.cz

Najít heslo Hlaholice ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Hlaholice ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hlaholice ve Wikimedia Commons

Najít slovo Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Hlaholice ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Hlaholice? resp. jaký je význam slova Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Sangvinik? Znáte a víte kdo je Jiří Menzel? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Český jazyk). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.