Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hlaholice. Co znamená odborný pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je to Hlaholice? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Hlaholice?

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hlaholice. Co znamená odborný pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Hlaholice s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Hlaholice je v kategorii Český jazyk

Klíčová slova: termín, terminus technicus, co to je, přesný výraz, přesný význam, popis, lexikon, synonymum, co je to Hlaholice?, definice pojmu, odborné názvosloví, terminologie, význam pojmu, formulace, význam slova, slovník, názvosloví, vysvětlení


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hlaholice?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Hledejte pojem Hlaholice v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hlaholice ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít termín Hlaholice ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Hlaholice ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlaholice ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Hlaholice ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Hlaholice? resp. co přesně označuje termín Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Karel Jaromír Erben? Znáte a víte kdo je Ennio Morricone? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Český jazyk). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.