Co je to?
Výraz, termín, definice slova Hlaholice. Co znamená odborný pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je to Hlaholice? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Hlaholice?

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Hlaholice. Co znamená odborný pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Hlaholice) můžete sdílet s kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Hlaholice patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: terminus technicus, co to je, termín, odborný výraz, význam pojmu, synonymum, Český jazyk, význam slova, přesný výraz, co znamená, pojem, názvosloví, wiki, význam, přesný význam, co je to Hlaholice?, formulace, heslo


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hlaholice? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat termín Hlaholice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlaholice ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Hlaholice na Youtube

Hledat pojem Hlaholice ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Hlaholice na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Hlaholice? resp. co je to Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Imám? Znáte a víte kdo je Miloš Forman? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Hlaholice v jiné sekci než Český jazyk. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.