Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je to Hlaholice? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Hlaholice?

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Možnost chyb vyhrazena. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Hlaholice můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hlaholice je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: odborný výraz, význam slova, definice pojmu, Český jazyk, Hlaholice, informace, názvosloví, terminus technicus, vysvětlení, co je to Hlaholice?, pojem, Český jazyk, odborné názvosloví, popis, co to je, přesný výraz, význam, termín


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Hlaholice?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Další informační zdroje

Vyhledat výraz Hlaholice ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Hlaholice ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hlaholice ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Hlaholice na Google.cz

Najít termín Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Hlaholice ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Hlaholice? resp. jaký je význam pojmu Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Patriarcha? Znáte a víte kdo je Katy Perry? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Hlaholice i v jiných kategoriích (než Český jazyk). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.