Co je to?
Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je to Hlaholice? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Hlaholice

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Hlaholice. Co znamená pojem Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hlaholice patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: slovo, přesný výraz, názvosloví, informace, heslo, odborné názvosloví, definice, popis, přesný význam, lexikon, význam, Hlaholice, terminologie, pojem, odborný výraz, wiki, formulace, terminus technicus


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hlaholice? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Jiné informační zdroje o pojmu Hlaholice

Hledat videa s názvem Hlaholice na Youtube

Zkusit najít slovo Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Hlaholice ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Hlaholice na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hlaholice ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Hlaholice ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Hlaholice? resp. co znamená výraz Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Vojtěch Dyk? Znáte a víte kdo je Jiří Menzel? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Český jazyk. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na významy slov, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.