Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hlaholice. Co znamená slovo Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Co je Hlaholice?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Hlaholice

Hlaholice je nejstarší slovanské písmo. Dnes se už nepoužívá a ani v době svého vzniku se nepoužívalo dlouho. Vzniklo převážně z řeckého písma. Autorem hlaholice je jeden z věrozvěstů Cyril (Konstantin), kteří přišli na Velkou Moravu v roce 863 šířit křesťanství z byzantské (dnes řecké) Soluně. Vyslal je byzantský císař Michal III. na žádost velkomoravského knížete Rastislava. Hlaholice sloužila k zápisu staroslověnských (především náboženských) textů.


Co je to Hlaholice? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hlaholice. Co znamená slovo Hlaholice z kategorie Český jazyk?

Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento text (Hlaholice) můžete sdílet s přáteli na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Hlaholice patří do kategorie Český jazyk

Klíčová slova: informace, heslo, popis, přesný význam, Český jazyk, synonymum, formulace, terminologie, co to je, význam slova, význam pojmu, terminus technicus, Hlaholice, odborný výraz, přesný výraz, definice pojmu, pojem, odborné názvosloví


Pojem Hlaholice je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Hlaholice?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hlaholice je nejstarší, dnes již neužívané slovanské písmo. Jeho jméno pochází ze staroslověnského slovesa glagolati – hovořit nebo podstatného jména glagolъ – slovo. Písmo tvořilo základ kultury a vzdělanosti Velké Moravy, později se rozšířilo do jiných slovanských zemí, kde se nejdéle udrželo v Chorvatsku. Během 10. století Slované přešli buď k latince nebo cyrilici (která má na hlaholici nezávislý původ) a hlaholice byla odsunuta na okraj.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Najít termín Hlaholice na Google.cz

Hledat výraz Hlaholice ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Hlaholice na Youtube

Najít termín Hlaholice na Google obrázcích

Najít pojem Hlaholice ve Wikizdrojích

Zkusit najít slovo Hlaholice ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hlaholice například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit jaký je přesný význam slova Hlaholice? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hlaholice? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hlaholice, odpověď na dotaz co je to Hlaholice?. Víte např. kdo to je Soňa Červená? Znáte a víte kdo je Ennio Morricone? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto termín Hlaholice hledat i v jiných kategoriích (než Český jazyk). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.