Co je to?
Definice výrazu Pranostika. Co znamená odborný pojem Pranostika z kategorie Literatura?

Co je Pranostika? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Pranostika?

V literatuře existuje řada menších žánrů a jedním z nich je i pranostika. Jedná se o žánr lidové slovesnosti. Jako pranostika se označuje rčení, které se snaží přirovnat meteorologické podmínky, aktuální roční období, a najít mezi nimi nějakou zákonist vypozorovanou díky dlouhodobému sledování. Slovo pranostika pochází z latinského výrazu pro předpověď. Jako jasný příklad lze použít pranostiku "Březen - za kamna vlezem".


Co je to Pranostika? Význam slova, termín, Definice výrazu Pranostika. Co znamená odborný pojem Pranostika z kategorie Literatura?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Pranostika můžete samozřejmě sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Pranostika je v sekci literatura

Klíčová slova: informace, heslo, synonymum, wiki, literatura, terminus technicus, pojem, význam, slovo, definice, Pranostika, význam pojmu, přesný výraz, popis, odborný výraz, přesný význam, termín, slovník


Pojem Pranostika je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Pranostika?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Pranostika je žánr lidové slovesnosti. Jde o rčení, které se snaží dávat do souvislosti určité meteorologické jevy a roční dobu, založená na dlouhodobé lidské zkušenosti, potažmo i předpověď těchto věcí. Česká a moravská slovesnost jich zná na stovky.

Výraz pranostika je odvozeno z latinského slova prognosis, tedy předpověď.

Výzkumem pranostik se zabývá paremiologie, jako součásti lidové slovesnosti se jim věnuje i folkloristika.

Další možné informační zdroje

Hledat termín Pranostika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Pranostika na Youtube

Hledat heslo Pranostika ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pranostika ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Pranostika ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Pranostika ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Pranostika například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Pranostika? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Pranostika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pranostika, odpověď na dotaz co je to Pranostika?. Víte např. kdo to je Amazonka? Znáte a víte kdo je Starosta? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme vám proto hledat slovo Pranostika i v jiné části webu než je kategorie literatura. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, zajímavosti, popisy termínů, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo je to šotouš a kde ho můžete potkat? Pokud ne, dozvíte se to z našich partnerských stránek zde.