Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kolovrat. Co znamená odborný pojem Kolovrat z kategorie Nástroje?

Co je to Kolovrat? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Kolovrat

Kolovrat je zařízení pocházející pravděpodobně z Indie. Slouží ke spředení textilních vláken rostlinného i živočišného původu. U nás se používá tzv. kolovrat s křídlem, kdy se uvede do pohybu pedál, ten aktivitu přenese na klikovou hřídel a hnací kolo. To přenáší otáčky na přeslen, umístěný na vřetenu a cívce. Na vřetenu se nachází také křídlo s vodiči niti. Křídlo má dvě ramena.
Ten, kdo přede, musí šlapat na pedál a současně držet chomáč vláken. Z něj postupně přidává další pramínky na konec niti. Otáčky vřetene niť kroutí a navíjejí na cívku.


Co je to Kolovrat? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kolovrat. Co znamená odborný pojem Kolovrat z kategorie Nástroje?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Kolovrat patří do kategorie Nástroje

Klíčová slova: lexikon, význam, synonymum, vysvětlení, přesný význam, popis, Nástroje, terminus technicus, slovník, informace, wiki, přesný výraz, definice, co znamená, pojem, Kolovrat, slovo, co je to Kolovrat?


Pojem Kolovrat je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Kolovrat?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Kolovrat je zařízení ke spřádání rostlinných i živočišných textilních vláken. Vynálezce kolovratu není známý, poprvé byl použit pravděpodobně v Indii někdy mezi 6. a 11. stoletím a do Evropy se dostal ve 13. století.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat výraz Kolovrat ve Wikislovníku

Hledat výraz Kolovrat ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Kolovrat ve Wikizdrojích

Hledat pojem Kolovrat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Kolovrat ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kolovrat ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kolovrat například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Kolovrat? resp. co se skrývá pod slovem Kolovrat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kolovrat, odpověď na dotaz co je to Kolovrat?. Víte např. kdo to je Tom Hanks? Znáte a víte kdo je Tomáš Klus? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Nástroje. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.