Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dialýza. Co znamená odborný pojem Dialýza z kategorie Lékařství?

Co je to Dialýza? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Dialýza

Během dialýzy se od sebe oddělují látky, které mají různou velikost a rozpustnost. V lékařství se jedná o proces, kdy se nahrazuje přirozená funkce ledvin u pacientů, kteří ji ztratili dočasně nebo trvale. Pokud ledviny fungují správně, odstraňují z krve odpadní produkty jako močovinu nebo draslík, a dostávají z těla pryč přebytečnou vodu. Dialýza dokáže nahradit obě tyto funkce. Existují dva typy dialýzy - hemodialýza a peritoneální dialýza.


Co je to Dialýza? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dialýza. Co znamená odborný pojem Dialýza z kategorie Lékařství?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Dialýza se nachází v kategorii lékařství

Klíčová slova: lékařství, lexikon, termín, význam, odborné názvosloví, terminus technicus, co znamená, definice, slovník, význam slova, wiki, pojem, přesný význam, heslo, vysvětlení, Dialýza, význam pojmu, informace


Pojem Dialýza je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dialýza? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dialýza je děj, při kterém jsou od sebe odděleny látky s různou rozpustností a velikostí molekul. Prakticky se tak děje přechodem analyticky disperzních látek přes polopropustnou membránu z prostředí s vyšší koncentrací těchto látek do prostředí s nižší koncentrací. Důležité je, aby látky tvořící koloidní roztok přes membránu neprocházely.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít pojem Dialýza ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Dialýza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Dialýza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Dialýza ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Dialýza ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Dialýza ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Dialýza například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Právě jste zjistili co znamená Dialýza? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dialýza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dialýza, odpověď na dotaz co je to Dialýza?. Víte např. kdo to je Oldřich Kaiser? Znáte a víte kdo je Krampus? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci lékařství Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.