Co je to?
Definice výrazu Prskavka. Co znamená odborný pojem Prskavka z kategorie Kultura?

Co je Prskavka? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Prskavka?

Prskavka je název menší pyrotechniky, která se řadí k pyrotechnice zábavní. Bývá používána v době vánočních svátků pro zábavu, ale plní i funkci dekorační. Při hoření vypadá jako tyčka, ze které vylétá roj jisker. To je způsobeno tím, že při hoření probíhá chemická reakce a malé drobné částečky padají z těla prskavky. Protože hoří, vypadají jako jiskřičky. Základem prskavky je hořlavá směs umístěná na tyčce z nehořlavého materiálu. Za tuto tyčku se prskavka také drží. Prskavky mohou být různé dlouhé a silné, mohou vytvářet i barevné efekty. Směs, která na prskavce hoří, má čtyři základní komponenty. Práškový hliník nebo železné piliny, pojivo, prášek z dřevěného uhlí, oxidovadlo. Jako oxidovadlo bývá nejčastěji používán dusičnan draselný nebo barnatý. Po zapálení prskavky reagují komponenty a okysličovadlo a vzniká vysoká teplota až 1100 stupňů a kyslík. V průběhu reakce vzniká oxid hlinitý a železitý. Ty jsou součástí odpadávajících kousků a díky jim vzniká efekt odlétávajících hvězdiček.
Prskavky nejsou tradičním vánočním doplňkem, na trh se dostaly až na počátku dvacátého století. S jiskřičkami experimentovali již staří Číňané a Řekové, v Řecku se podobný experiment objevil již kolem roku 700 n. l. Prskavky se pak znovu objevily ve 13. století, ale byly stále výsadou bohatých. Přenosné jiskřivé tyčky se objevily v Anglii v roce 1605 na oslavu zmaření spiknutí Guye Fawkese. Při manipulaci s prskavkami je potřeba dbát na bezpečnost, kromě spálení hrozí i otrava, protože prskavky jsou jedovaté.

Definice výrazu Prskavka. Co znamená odborný pojem Prskavka z kategorie Kultura?

Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Prskavka? s dalšími osobami na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Prskavka je v sekci kultura

Klíčová slova: význam slova, heslo, co znamená, vysvětlení, význam pojmu, význam, co je to Prskavka?, termín, Prskavka, co to je, terminologie, lexikon, informace, pojem, názvosloví, formulace, definice pojmu, synonymum


Pojem Prskavka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Prskavka?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Prskavka je druh zábavní pyrotechniky, ve které během jejího hoření dochází k chemické reakci, během které vznikají drobné hořící částečky. Tyto části odpadávají od vlastního tělesa prskavky, čímž vzniká vizuální vjem odpadávajících jisker. Prskavky se skládají z hořlavé směsi, která je umístěna zpravidla na nehořlavé tyčce, jež je současně využívána i pro držení hořící prskavky. Prodávány jsou prskavky různé délky a barvy efektu.
Prskavky jsou většinou používány o Vánocích jako zábava a dekorace.
Prskavky hoří vlivem směsi, která obsahuje 4 hlavní složky. Jedná se o najemno namletý prášek z dřevěného uhlí, oxidovadla, které je nejčastěji dusičnan barnatý či dusičnan draselný (obsah cca 50 %), dále práškového hliníku (cca 10 %) či železných pilin a také pojivo často v podobě škrobu, které drží jednotlivé komponenty dohromady. Vlivem zapálení prskavky začne docházet k vzájemné reakci složky s okysličovadlem za vzniku extrémně vysoké teploty okolo 1000 až 1100 °C a kyslíku. Během té dochází ke vzniku oxidu železitého a oxidu hlinitého, které tvoří odpadávající složky a který vytváří typický vzhled prskavky.

Další informace o pojmu Prskavka hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat heslo Prskavka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Prskavka ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Prskavka na Youtube

Hledat frázi Prskavka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prskavka ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Prskavka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Prskavka například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Prskavka? resp. co to je Prskavka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prskavka, odpověď na dotaz co je to Prskavka?. Víte např. kdo to je Ludvík XIII? Znáte a víte kdo je Michael Caine? Jednotlivá slova můžou mít několik významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v kultura. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.