Co je to?
Odborný výraz, definice slova Prskavka. Co znamená slovo Prskavka z kategorie Kultura?

Co je Prskavka?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Prskavka?

Prskavka je název menší pyrotechniky, která se řadí k pyrotechnice zábavní. Bývá používána v době vánočních svátků pro zábavu, ale plní i funkci dekorační. Při hoření vypadá jako tyčka, ze které vylétá roj jisker. To je způsobeno tím, že při hoření probíhá chemická reakce a malé drobné částečky padají z těla prskavky. Protože hoří, vypadají jako jiskřičky. Základem prskavky je hořlavá směs umístěná na tyčce z nehořlavého materiálu. Za tuto tyčku se prskavka také drží. Prskavky mohou být různé dlouhé a silné, mohou vytvářet i barevné efekty. Směs, která na prskavce hoří, má čtyři základní komponenty. Práškový hliník nebo železné piliny, pojivo, prášek z dřevěného uhlí, oxidovadlo. Jako oxidovadlo bývá nejčastěji používán dusičnan draselný nebo barnatý. Po zapálení prskavky reagují komponenty a okysličovadlo a vzniká vysoká teplota až 1100 stupňů a kyslík. V průběhu reakce vzniká oxid hlinitý a železitý. Ty jsou součástí odpadávajících kousků a díky jim vzniká efekt odlétávajících hvězdiček.
Prskavky nejsou tradičním vánočním doplňkem, na trh se dostaly až na počátku dvacátého století. S jiskřičkami experimentovali již staří Číňané a Řekové, v Řecku se podobný experiment objevil již kolem roku 700 n. l. Prskavky se pak znovu objevily ve 13. století, ale byly stále výsadou bohatých. Přenosné jiskřivé tyčky se objevily v Anglii v roce 1605 na oslavu zmaření spiknutí Guye Fawkese. Při manipulaci s prskavkami je potřeba dbát na bezpečnost, kromě spálení hrozí i otrava, protože prskavky jsou jedovaté.

Co je to Prskavka? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Prskavka. Co znamená slovo Prskavka z kategorie Kultura?

Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Prskavka s jinými lidmi na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Prskavka patří do kategorie kultura

Klíčová slova: význam, přesný výraz, co znamená, odborné názvosloví, synonymum, informace, vysvětlení, definice, popis, termín, lexikon, názvosloví, Prskavka, heslo, kultura, terminus technicus, definice pojmu, formulace


Pojem Prskavka je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Prskavka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Prskavka je druh zábavní pyrotechniky, ve které během jejího hoření dochází k chemické reakci, během které vznikají drobné hořící částečky. Tyto části odpadávají od vlastního tělesa prskavky, čímž vzniká vizuální vjem odpadávajících jisker. Prskavky se skládají z hořlavé směsi, která je umístěna zpravidla na nehořlavé tyčce, jež je současně využívána i pro držení hořící prskavky. Prodávány jsou prskavky různé délky a barvy efektu.
Prskavky jsou většinou používány o Vánocích jako zábava a dekorace.
Prskavky hoří vlivem směsi, která obsahuje 4 hlavní složky. Jedná se o najemno namletý prášek z dřevěného uhlí, oxidovadla, které je nejčastěji dusičnan barnatý či dusičnan draselný (obsah cca 50 %), dále práškového hliníku (cca 10 %) či železných pilin a také pojivo často v podobě škrobu, které drží jednotlivé komponenty dohromady. Vlivem zapálení prskavky začne docházet k vzájemné reakci složky s okysličovadlem za vzniku extrémně vysoké teploty okolo 1000 až 1100 °C a kyslíku. Během té dochází ke vzniku oxidu železitého a oxidu hlinitého, které tvoří odpadávající složky a který vytváří typický vzhled prskavky.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Prskavka na Google.cz

Vyhledat pojem Prskavka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Prskavka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Prskavka ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Prskavka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Prskavka ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Prskavka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená slovo Prskavka? resp. co znamená Prskavka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Prskavka, odpověď na dotaz co je to Prskavka?. Víte např. kdo to je Diane Keaton? Znáte a víte kdo je Adam Sebastian Helcelet? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než kultura). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, socha, prskavka, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.