Co je to?
Odborný výraz, definice slova Projekt Gutenberg. Co znamená pojem Projekt Gutenberg z kategorie Literatura?

Co je Projekt Gutenberg? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Projekt Gutenberg

Projekt Gutenberg je název pro projekt dobrovolníků, jehož cílem je snaha o archivaci, digitalizaci a následnou distribuci děl, většinou literárních. Jde o nejstarší digitální knihovnu, která vznikla v roce 1971. V projektu jde o zpřístupnění děl v co nejsvobodnější formě a v takových formátech, které je možno využít na většině počítačů. Knihy obsahují texty v plném rozsahu a jde o taková díla, která se označují jako volné dílo. Autorem projektu Gutenberg je Michael Hart. V době vzniku projektu byl univerzitním studentem s přístupem ke střediskovému počítači. Operátor, se kterým byl v přátelském vztahu, mu poskytl neomezené množství času k využití počítače, což obnášelo obrovskou finanční hodnotu. Michael Hart za to chtěl vymyslet něco ve vysoké hodnotě. Již v té době věřil, že počítače se stanou běžnou součástí života, a proto usiloval o zpřístupnění elektronické podoby děl všem. Svému projektu dal jméno vynálezce knihtisku Johanna Gutenberga.
Prvním textem v elektronické podobě se v projektu stala Deklarace nezávislosti. Časem se přidávali další dobrovolníci. Texty se nejdříve přepisovaly ručně, později byly skenovány. Postupně vznikal i online katalog projektu. Hosting projektu poskytuje nyní Univerzita v Severní Karolíně, na ibiblio. K dispozici je kolem 10 milionů knih v přibližně stovce jazyků. Kromě literatury zahrnuje projekt i periodika, audioknihy a hudební zápisy. Autorské právo se řídí zákony USA.


Co je to Projekt Gutenberg? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Projekt Gutenberg. Co znamená pojem Projekt Gutenberg z kategorie Literatura?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Text vytvořen pro server Superia.cz

Text s definicí výrazu Projekt Gutenberg doporučujeme sdílet s kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Projekt Gutenberg se nachází v sekci literatura

Klíčová slova: terminus technicus, terminologie, formulace, význam, heslo, co znamená, odborný výraz, přesný význam, popis, definice, literatura, názvosloví, vysvětlení, informace, přesný výraz, slovo, význam slova, pojem


Pojem Projekt Gutenberg je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Projekt Gutenberg dozvíte následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Projekt Gutenberg (anglicky Project Gutenberg, často se zkracuje na PG) je dobrovolnická snaha digitalizovat, archivovat a distribuovat kulturní díla. Byl založen v roce 1971 a je nejstarší digitální knihovnou. Většina děl jsou plné texty knih se statusem volného díla. Projekt se snaží zpřístupnit díla ze své sbírky tak svobodně, jak je to jen možné, a v otevřených formátech, které je možno používat téměř na každém počítači.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Projekt Gutenberg ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Projekt Gutenberg ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Projekt Gutenberg na Youtube

Vyhledat heslo Projekt Gutenberg na Google obrázcích

Zkusit najít termín Projekt Gutenberg ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Projekt Gutenberg na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Projekt Gutenberg například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste zjistili co znamená Projekt Gutenberg? resp. co se přesně ukrývá za slovem Projekt Gutenberg? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Projekt Gutenberg, odpověď na dotaz co je to Projekt Gutenberg?. Víte např. kdo to je Pierce Brosnan? Znáte a víte kdo je Martin Nejedlý? Berte prosím v úvahu, že stejná slova mohou mít více významů v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než literatura). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.