Co je to?
Výraz, termín, definice slova Koleda. Co znamená odborný pojem Koleda z kategorie Literatura?

Co je to Koleda? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Koleda?

Jedná se o lidovou píseň, která se prozpěvuje během vánočních nebo velikonočních svátků. Koledníci chodí kolem jednotlivých obydlí a zpívají, čímž se snaží pro sebe získat jídlo či pití. Postupem času se pojem koleda používá hlavně na období vánočních svátků. Historie prozpěvování koled sahá až do třináctého století.


Co je to Koleda? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Koleda. Co znamená odborný pojem Koleda z kategorie Literatura?

Možnost chyb vyhrazena. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Koleda můžete sdílet s vašimi přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Koleda je v kategorii literatura

Klíčová slova: co to je, terminologie, pojem, význam pojmu, synonymum, terminus technicus, heslo, formulace, co je to Koleda?, odborné názvosloví, termín, význam slova, lexikon, co znamená, vysvětlení, slovo, wiki, Koleda


Pojem Koleda je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Koleda?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Koleda označuje původně píseň, kterou děti zpívají během velkých křesťanských svátků (Vánoce, Tří králů, den sv. Řehoře (12. března), Velikonoce) při obcházení jednotlivých domů, kdy „si koledují“ o výslužku, kterou představovalo především jídlo nebo pití; tento zvyk se dnes udržel už pouze na vsích. Postupně však se slovo koleda stalo označením písně s vánoční tematikou, původně s náboženským obsahem, v posledním století však i bez něho. Tradiční koledy mají silnou melodii, často založenou na středověkých sborových vzorech, a sloku následovanou refrénem, často zpívaným sborově.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat pojem Koleda ve Wikizdrojích

Najít výraz Koleda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Koleda na Google.cz

Najít heslo Koleda ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Koleda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Koleda ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Koleda například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní už nejspíš víte co to je Koleda? resp. co označuje slovo Koleda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koleda, odpověď na dotaz co je to Koleda?. Víte např. kdo to je Biletářka? Znáte a víte kdo je Markytánka? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci literatura Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.