Co je to?
Definice výrazu, termínu Koleda. Co znamená odborný pojem Koleda z kategorie Literatura?

Co je to Koleda? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Koleda

Jedná se o lidovou píseň, která se prozpěvuje během vánočních nebo velikonočních svátků. Koledníci chodí kolem jednotlivých obydlí a zpívají, čímž se snaží pro sebe získat jídlo či pití. Postupem času se pojem koleda používá hlavně na období vánočních svátků. Historie prozpěvování koled sahá až do třináctého století.


Co je to Koleda? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Koleda. Co znamená odborný pojem Koleda z kategorie Literatura?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Koleda sdílejte s rodinou a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Koleda je v kategorii literatura

Klíčová slova: odborné názvosloví, definice, význam, názvosloví, přesný význam, terminus technicus, pojem, význam slova, wiki, formulace, termín, terminologie, heslo, informace, význam pojmu, lexikon, co znamená, co to je


Pojem Koleda je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Koleda?

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Koleda označuje původně píseň, kterou děti zpívají během velkých křesťanských svátků (Vánoce, Tří králů, den sv. Řehoře (12. března), Velikonoce) při obcházení jednotlivých domů, kdy „si koledují“ o výslužku, kterou představovalo především jídlo nebo pití; tento zvyk se dnes udržel už pouze na vsích. Postupně však se slovo koleda stalo označením písně s vánoční tematikou, původně s náboženským obsahem, v posledním století však i bez něho. Tradiční koledy mají silnou melodii, často založenou na středověkých sborových vzorech, a sloku následovanou refrénem, často zpívaným sborově.

Další možné informační zdroje

Zkusit najít Koleda ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Koleda na Google.cz

Hledat videa s názvem Koleda na Youtube

Hledat termín Koleda ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Koleda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Koleda ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Koleda například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Koleda? resp. co přesně znamená slovo Koleda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Koleda, odpověď na dotaz co je to Koleda?. Víte např. kdo to je Štěpán Kotrba? Znáte a víte kdo je Barista? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než literatura). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená zkratka HPP, JOP nebo EIA? Odpověď můžete získat zde.