Co je to?
Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Co je to Externalita? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Externalita?

Externalita je pojmenování pro takové konání, kdy jsou osoby nebo podniky příčinou vzniku zisků nebo naopak nákladů jiných subjektů. Externalita se realizuje prostřednictvím trhu a bez kompenzací. Ten, kdo je původcem externality, si nemůže ponechat zisk, stejně však není možno vymáhat po něm náklady. Výnosy a zisk jsou označovány jako pozitivní externalita, náklady jako negativní externalita.
Společnost prosazuje externality pozitivní a reguluje a sankcionuje negativní. Vždy je nutno vymezovat a dodržovat vlastnická práva. Toho lze dosáhnout i vyjednáváním mezi soukromými subjekty.


Co je to Externalita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Provozovatel neodpovídá za správnost, úplnost a aktuálnost tohoto obsahu. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Externalita sdílet s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Externalita patří do sekce ekonomie

Klíčová slova: význam, terminus technicus, informace, ekonomie, definice pojmu, co je to Externalita?, Externalita, terminologie, ekonomie, slovník, lexikon, vysvětlení, synonymum, význam pojmu, co to je, termín, odborný výraz, co znamená


Pojem Externalita je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Externalita? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Externalita je označení pro aktivitu či činnost, kterou firmy či jednotlivci způsobují nedobrovolné náklady nebo zisky jiným subjektům bez kompenzace prostřednictvím trhu. Původce externality si zisky či výnosy (tzv. pozitivní externality) nemůže přivlastnit, případně náklady (tzv. negativní externality) od něj nelze vymáhat. Zájem celé společnosti na tržním výstupu se tak v přítomnosti externalit dostává do střetu se zájmem producentů externalit, kteří neberou v potaz všechny dopady jejich produkce čí jednání. V přítomnosti externalit tedy tržní rovnovážný bod není efektivní a neodpovídá tak optimálnímu množství produkce z pohledu celé společnosti. Externalita je selháním vlastnických práv, a to v důsledku vysokých transakčních nákladů.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Externalita ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Externalita ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Externalita ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Externalita ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Externalita ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Externalita ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Externalita například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve videích na Youtube, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Externalita? resp. co znamená Externalita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Externalita, odpověď na dotaz co je to Externalita?. Víte např. kdo to je Marcus Aurelius? Znáte a víte kdo je Fejetonista? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci ekonomie U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.