Co je to?
Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Co je to Externalita? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Externalita?

Externalita je pojmenování pro takové konání, kdy jsou osoby nebo podniky příčinou vzniku zisků nebo naopak nákladů jiných subjektů. Externalita se realizuje prostřednictvím trhu a bez kompenzací. Ten, kdo je původcem externality, si nemůže ponechat zisk, stejně však není možno vymáhat po něm náklady. Výnosy a zisk jsou označovány jako pozitivní externalita, náklady jako negativní externalita.
Společnost prosazuje externality pozitivní a reguluje a sankcionuje negativní. Vždy je nutno vymezovat a dodržovat vlastnická práva. Toho lze dosáhnout i vyjednáváním mezi soukromými subjekty.


Co je to Externalita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text napsán pro Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Externalita patří do sekce Ekonomie

Klíčová slova: odborné názvosloví, význam slova, Externalita, co to je, definice, význam, slovo, terminologie, heslo, lexikon, definice pojmu, informace, přesný výraz, pojem, terminus technicus, přesný význam, wiki, termín


Pojem Externalita je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Externalita dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Externalita je označení pro aktivitu či činnost, kterou firmy či jednotlivci způsobují nedobrovolné náklady nebo zisky jiným subjektům bez kompenzace prostřednictvím trhu. Původce externality si zisky či výnosy (tzv. pozitivní externality) nemůže přivlastnit, případně náklady (tzv. negativní externality) od něj nelze vymáhat. Zájem celé společnosti na tržním výstupu se tak v přítomnosti externalit dostává do střetu se zájmem producentů externalit, kteří neberou v potaz všechny dopady jejich produkce čí jednání. V přítomnosti externalit tedy tržní rovnovážný bod není efektivní a neodpovídá tak optimálnímu množství produkce z pohledu celé společnosti. Externalita je selháním vlastnických práv, a to v důsledku vysokých transakčních nákladů.

Zkuste zjistit více informací o slovu Externalita v následujících zdrojích

Hledat videa s názvem Externalita na Youtube

Hledat termín Externalita ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Externalita ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat pojem Externalita ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Externalita ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Externalita ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Externalita například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Externalita? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Externalita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Externalita, odpověď na dotaz co je to Externalita?. Víte např. kdo to je Bílý kůň? Znáte a víte kdo je Ivo Jahelka? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte po pojmu Externalita i v jiných kategoriích (než Ekonomie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.