Co je to?
Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Co je to Externalita? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Externalita?

Externalita je pojmenování pro takové konání, kdy jsou osoby nebo podniky příčinou vzniku zisků nebo naopak nákladů jiných subjektů. Externalita se realizuje prostřednictvím trhu a bez kompenzací. Ten, kdo je původcem externality, si nemůže ponechat zisk, stejně však není možno vymáhat po něm náklady. Výnosy a zisk jsou označovány jako pozitivní externalita, náklady jako negativní externalita.
Společnost prosazuje externality pozitivní a reguluje a sankcionuje negativní. Vždy je nutno vymezovat a dodržovat vlastnická práva. Toho lze dosáhnout i vyjednáváním mezi soukromými subjekty.


Co je to Externalita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Externalita? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Externalita patří do sekce ekonomie

Klíčová slova: definice pojmu, termín, pojem, formulace, co to je, popis, odborné názvosloví, vysvětlení, heslo, názvosloví, přesný výraz, terminus technicus, význam slova, ekonomie, přesný význam, Externalita, slovo, slovník


Pojem Externalita je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Externalita dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Externalita je označení pro aktivitu či činnost, kterou firmy či jednotlivci způsobují nedobrovolné náklady nebo zisky jiným subjektům bez kompenzace prostřednictvím trhu. Původce externality si zisky či výnosy (tzv. pozitivní externality) nemůže přivlastnit, případně náklady (tzv. negativní externality) od něj nelze vymáhat. Zájem celé společnosti na tržním výstupu se tak v přítomnosti externalit dostává do střetu se zájmem producentů externalit, kteří neberou v potaz všechny dopady jejich produkce čí jednání. V přítomnosti externalit tedy tržní rovnovážný bod není efektivní a neodpovídá tak optimálnímu množství produkce z pohledu celé společnosti. Externalita je selháním vlastnických práv, a to v důsledku vysokých transakčních nákladů.

Další informační zdroje

Najít slovo Externalita ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Externalita ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Externalita ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Externalita ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Externalita ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Externalita ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Externalita například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Externalita? resp. co to je Externalita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Externalita, odpověď na dotaz co je to Externalita?. Víte např. kdo to je Daniel Bambas? Znáte a víte kdo je Uzurpátor? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než ekonomie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.