Co je to?
Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Co je to Externalita? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Externalita?

Externalita je pojmenování pro takové konání, kdy jsou osoby nebo podniky příčinou vzniku zisků nebo naopak nákladů jiných subjektů. Externalita se realizuje prostřednictvím trhu a bez kompenzací. Ten, kdo je původcem externality, si nemůže ponechat zisk, stejně však není možno vymáhat po něm náklady. Výnosy a zisk jsou označovány jako pozitivní externalita, náklady jako negativní externalita.
Společnost prosazuje externality pozitivní a reguluje a sankcionuje negativní. Vždy je nutno vymezovat a dodržovat vlastnická práva. Toho lze dosáhnout i vyjednáváním mezi soukromými subjekty.


Co je to Externalita? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Externalita. Co znamená odborný pojem Externalita z kategorie Ekonomie?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text (Externalita) můžete sdílet s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Externalita patří do kategorie Ekonomie

Klíčová slova: Externalita, popis, význam pojmu, co to je, terminologie, názvosloví, definice, wiki, lexikon, přesný význam, odborný výraz, formulace, co znamená, terminus technicus, odborné názvosloví, termín, vysvětlení, co je to Externalita?


Pojem Externalita je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Externalita píše následující

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Externalita je označení pro aktivitu či činnost, kterou firmy či jednotlivci způsobují nedobrovolné náklady nebo zisky jiným subjektům bez kompenzace prostřednictvím trhu. Původce externality si zisky či výnosy (tzv. pozitivní externality) nemůže přivlastnit, případně náklady (tzv. negativní externality) od něj nelze vymáhat. Zájem celé společnosti na tržním výstupu se tak v přítomnosti externalit dostává do střetu se zájmem producentů externalit, kteří neberou v potaz všechny dopady jejich produkce čí jednání. V přítomnosti externalit tedy tržní rovnovážný bod není efektivní a neodpovídá tak optimálnímu množství produkce z pohledu celé společnosti. Externalita je selháním vlastnických práv, a to v důsledku vysokých transakčních nákladů.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat heslo Externalita ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Externalita na Google.cz

Najít výraz Externalita ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Externalita ve Wikislovníku

Vyhledat termín Externalita ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Externalita ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Externalita například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Externalita? resp. co se skrývá pod slovem Externalita? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Externalita, odpověď na dotaz co je to Externalita?. Víte např. kdo to je Vegan? Znáte a víte kdo je Ivo Jahelka? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Externalita hledat i v jiných kategoriích (než Ekonomie) Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.