Co je to?
Definice odborného termínu, slova Tempomat. Co znamená pojem Tempomat z kategorie Technika?

Co je Tempomat? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Tempomat

Tempomat je pojmenování pro zařízení z oblasti automobilů. Toto zařízení je využíváno k tomu, aby vozidlo udrželo nastavenou rychlost. Požadovanou rychlost je většinou možno nastavit na ovladači. Ten bývá umístěn na ovládacím panelu jako tlačítko nebo jako páčka. Po nastavení udržuje vozidlo požadovanou rychlost. Vynálezcem tempomatu byl Ralph Rowe Teetor, kterého jako slepce rozčiloval způsob jízdy jeho právníka, který jako řidič jeho vozu neustále zpomaloval a zrychloval. Vynález si nechal patentovat již v roce 1945.
O více než 10 let později byl tempomatem vybaven jeden z vozů značky Chrysler. Tempomat seskládá z řídící jednotky, regulátoru, snímače polohy brzdného pedálu, snímače polohy pedálu spojky a snímače rychlosti vozidla. Všechna čidla, ovladače a také regulátor jsou připojeny k řídící jednotce. Ta tvoří základ celého tempomatu. Tento přístroj získal u řidičů značnou oblibu a patří ke standardní výbavě vozů.


Co je to Tempomat? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Tempomat. Co znamená pojem Tempomat z kategorie Technika?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s dalšími osobami na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Heslo Tempomat patří do sekce technika

Klíčová slova: přesný výraz, co to je, definice, slovo, synonymum, lexikon, termín, odborný výraz, formulace, informace, wiki, odborné názvosloví, význam, význam pojmu, terminus technicus, heslo, význam slova, Tempomat


Pojem Tempomat je v kategorii technika, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Tempomat můžete dozvědět následující

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Tempomat je zařízení sloužící k udržování nastavené rychlosti vozidla. Zpravidla se na ovladači tempomatu (páčce, ovládacím panelu) nastaví požadovaná rychlost. Vozidlo poté tuto rychlost udržuje. V roce 1945 si tempomat nechal patentovat jeho vynálezce inženýr Ralph Rowe Teetor, který byl od svých pěti let slepý. Vadilo mu, že jeho právník, který ho vozil autem, při mluvení zpomaloval, a když mluvit přestal, začal zase zrychlovat.
Poprvé se tempomat objevil ve výbavě vozu Chrysler Imperial v roce 1958.

Pro další informace o termínu Tempomat zkuste tyto odkazy

Vyhledat slovo Tempomat na Google.cz

Hledat výraz Tempomat ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Tempomat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Tempomat ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tempomat ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Tempomat ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Tempomat například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikizdrojích, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Tempomat? resp. co se přesně ukrývá za slovem Tempomat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tempomat, odpověď na dotaz co je to Tempomat?. Víte např. kdo to je Laponec? Znáte a víte kdo je Pavel Poulíček? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Tempomat i jinde než v sekci než v technika. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících zajímavosti, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.