Co je to?
Odborný výraz, definice slova Tempomat. Co znamená pojem Tempomat z kategorie Technika?

Co je Tempomat?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Tempomat?

Tempomat je pojmenování pro zařízení z oblasti automobilů. Toto zařízení je využíváno k tomu, aby vozidlo udrželo nastavenou rychlost. Požadovanou rychlost je většinou možno nastavit na ovladači. Ten bývá umístěn na ovládacím panelu jako tlačítko nebo jako páčka. Po nastavení udržuje vozidlo požadovanou rychlost. Vynálezcem tempomatu byl Ralph Rowe Teetor, kterého jako slepce rozčiloval způsob jízdy jeho právníka, který jako řidič jeho vozu neustále zpomaloval a zrychloval. Vynález si nechal patentovat již v roce 1945.
O více než 10 let později byl tempomatem vybaven jeden z vozů značky Chrysler. Tempomat seskládá z řídící jednotky, regulátoru, snímače polohy brzdného pedálu, snímače polohy pedálu spojky a snímače rychlosti vozidla. Všechna čidla, ovladače a také regulátor jsou připojeny k řídící jednotce. Ta tvoří základ celého tempomatu. Tento přístroj získal u řidičů značnou oblibu a patří ke standardní výbavě vozů.


Co je to Tempomat? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Tempomat. Co znamená pojem Tempomat z kategorie Technika?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Text napsán pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Tempomat se nachází v sekci technika

Klíčová slova: slovník, Tempomat, definice pojmu, terminus technicus, wiki, význam slova, význam, přesný výraz, termín, formulace, význam pojmu, odborný výraz, popis, co je to Tempomat?, co znamená, vysvětlení, pojem, technika


Pojem Tempomat je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Tempomat?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tempomat je zařízení sloužící k udržování nastavené rychlosti vozidla. Zpravidla se na ovladači tempomatu (páčce, ovládacím panelu) nastaví požadovaná rychlost. Vozidlo poté tuto rychlost udržuje. V roce 1945 si tempomat nechal patentovat jeho vynálezce inženýr Ralph Rowe Teetor, který byl od svých pěti let slepý. Vadilo mu, že jeho právník, který ho vozil autem, při mluvení zpomaloval, a když mluvit přestal, začal zase zrychlovat.
Poprvé se tempomat objevil ve výbavě vozu Chrysler Imperial v roce 1958.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Tempomat ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Tempomat ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Tempomat ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Tempomat ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Tempomat ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Tempomat ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Tempomat například v metavyhledávači Info.com, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená slovo Tempomat? resp. co se skrývá pod slovem Tempomat? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tempomat, odpověď na dotaz co je to Tempomat?. Víte např. kdo to je Parkurista? Znáte a víte kdo je Jan Vondráček? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než technika). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie technika, potenciometr přístroj, tempomat, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Taky máte někdy KOPR? Tím nemyslíme zeleninu, ale trošku hanlivou avšak výstižnou zkratku.