Co je to?
Výraz, termín, definice slova Busta. Co znamená odborný pojem Busta z kategorie Kultura?

Co je to Busta? Význam slova

Co znamená pojem, definice termínu Busta?

Busta, jinak také spisovněji bysta, je název z oblasti umění. Jde o pojmenování sochařského výtvoru, kdy umělec nezobrazí celou postavu, ale pouze hlavu, ramena a hrudník. Cílem je vystižení osobnosti daného jedince a zobrazení jeho výrazných individuálních rysů. Jako materiál pro výrobu busty se používá některý z trvanlivějších materiálů, jako je mramor, bronz nebo kvalitní dřevo. Slovo busta pochází z francouzštiny a italštiny, prapůvodem je však z antiky, kde slovo bustum označovalo místo, kde se spalovali mrtví.
Později takto byly označovány hroby a význam se postupně přenesl na plastickou výzdobu náhrobku. Busty se obvykle staví na podstavce, aby byly v patřičné výši a aby vyniklo jejich zpracování. Zhotovují se například busty významných osobností, které slouží jako památka i případná výzdoba galerií, muzei, veřejných prostor i prostranství, stejně jako soukromých domů.

Co je to Busta? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Busta. Co znamená odborný pojem Busta z kategorie Kultura?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Busta patří do kategorie kultura

Klíčová slova: odborné názvosloví, slovo, názvosloví, co to je, význam slova, terminologie, synonymum, kultura, význam pojmu, definice, heslo, terminus technicus, lexikon, wiki, vysvětlení, přesný význam, definice pojmu, termín


Pojem Busta je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Busta? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Busta je sochařské ztvárnění hrudníku, ramen a hlavy, obvykle umístěné na podstavci. Busta dává vyniknout individualitě ztvárněného jedince. Bývá vytvořena zpravidla z mramoru, bronzu, nebo z jiného trvanlivého materiálu, případně ze dřeva.
Slovo, převzaté z francouzského buste a italského busto, snad pochází z antického latinského výrazu bustum, označujícího původně „žároviště“ (místo, kde byli spalováni mrtví), později „hrob“ na takovém místě a přeneseně jeho plastickou výzdobu.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít slovo Busta ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Busta na Youtube

Hledat heslo Busta ve vyhledávači Yandex

Najít pojem Busta ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Busta ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Busta ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Busta například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Busta? resp. co označuje slovo Busta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Busta, odpověď na dotaz co je to Busta?. Víte např. kdo to je Iva Frühlingová? Znáte a víte kdo je Populista? Ke každému pojmu může existovat vícero definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než kultura). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.