Co je to?
Definice odborného termínu, slova Busta. Co znamená pojem Busta z kategorie Kultura?

Co je Busta? Význam slova

Co znamená termín Busta? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Busta, jinak také spisovněji bysta, je název z oblasti umění. Jde o pojmenování sochařského výtvoru, kdy umělec nezobrazí celou postavu, ale pouze hlavu, ramena a hrudník. Cílem je vystižení osobnosti daného jedince a zobrazení jeho výrazných individuálních rysů. Jako materiál pro výrobu busty se používá některý z trvanlivějších materiálů, jako je mramor, bronz nebo kvalitní dřevo. Slovo busta pochází z francouzštiny a italštiny, prapůvodem je však z antiky, kde slovo bustum označovalo místo, kde se spalovali mrtví.
Později takto byly označovány hroby a význam se postupně přenesl na plastickou výzdobu náhrobku. Busty se obvykle staví na podstavce, aby byly v patřičné výši a aby vyniklo jejich zpracování. Zhotovují se například busty významných osobností, které slouží jako památka i případná výzdoba galerií, muzei, veřejných prostor i prostranství, stejně jako soukromých domů.

Co je to Busta? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Busta. Co znamená pojem Busta z kategorie Kultura?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Busta sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Výraz Busta patří do sekce kultura

Klíčová slova: pojem, terminologie, Busta, odborný výraz, wiki, přesný výraz, lexikon, formulace, názvosloví, terminus technicus, popis, význam slova, co to je, přesný význam, odborné názvosloví, vysvětlení, co je to Busta?, definice


Pojem Busta je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Busta?

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Busta je sochařské ztvárnění hrudníku, ramen a hlavy, obvykle umístěné na podstavci. Busta dává vyniknout individualitě ztvárněného jedince. Bývá vytvořena zpravidla z mramoru, bronzu, nebo z jiného trvanlivého materiálu, případně ze dřeva.
Slovo, převzaté z francouzského buste a italského busto, snad pochází z antického latinského výrazu bustum, označujícího původně „žároviště“ (místo, kde byli spalováni mrtví), později „hrob“ na takovém místě a přeneseně jeho plastickou výzdobu.

Další informační zdroje o slovu Busta

Vyhledat termín Busta ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Busta na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Busta ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Busta na Google.cz

Najít slovo Busta ve Wikislovníku

Najít pojem Busta ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Busta například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Nyní již víte jaká je definice termínu Busta? resp. co znamená Busta? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Busta, odpověď na dotaz co je to Busta?. Víte např. kdo to je Martha Issová? Znáte a víte kdo je Gustav Brom? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je kultura. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího zajímavosti, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Zavzpomínejte na klasiské hry zvané Arkády. Manic miner, Pacman nebo Lemmings si nyní můžete zahrát zdarma a online ve vašem prohlížeči.