Co je to?
Definice výrazu, termínu Topůrko. Co znamená odborný pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Co je Topůrko?

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Topůrko

Topůrko je označení pro rukojeť nástroje sečného nebo bicího typu, např. kladívka, sekyrky, palice a podobně. Je to vlastně kratší násada, které se dlá ze dřeva, kovu nebo různých kompozitních materiálů. Většinu se používá tvrdé dřevo, ideální volbou je jasanové, protože po úderu nepřenáší teplo a mechanické rázy do ruky.
Účelem topůrka je tlumit a odpružovat, aby pracovní část nástroje byla oddálena od ruky co nejvíce. Může být různě tvarované, aby se lépe drželo. Jeho osa se musí zaměřovat po směru růstu dřeva, jinak by hrozilo prasknutí. Hlava se k topůrku fixuje klínkem. Tvary se liší podle typu nástroje a mohou být uzpůsobeny pro leváky a praváky.


Co je to Topůrko? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Topůrko. Co znamená odborný pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Topůrko se známými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Topůrko je v kategorii nástroje

Klíčová slova: terminologie, nástroje, co znamená, význam slova, slovník, popis, terminus technicus, nástroje, význam pojmu, heslo, synonymum, pojem, odborné názvosloví, přesný výraz, definice, co to je, definice pojmu, odborný výraz


Pojem Topůrko je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Topůrko píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Topůrko je rukojeť ručního bicího či sečného nástroje (sekery, kladiva nebo ruční palice). Je to typ krátké násady. Obvykle bývá vyrobeno ze dřeva, kompozitních materiálů či kovů.
Jasanové dřevo při úderu nepálí do ruky, proto je užíváno nejčastěji. Vhodné je ale prakticky jakékoliv jiné tvrdé dřevo. Topůrko má za úkol oddálit hlavu (tedy pracovní část) nástroje od ruky, odpružit a utlumit mechanické rázy zpětně přenášené na lidskou ruku a umožnit udělit nástroji vyšší rychlost prodloužením páky. U sekery mívá eliptický průřez a může být dvakrát prohnuté pro lepší uchopení.

Pro další informace o termínu Topůrko zkuste tyto odkazy

Zkusit najít termín Topůrko na Google obrázcích

Najít výraz Topůrko ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Topůrko ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Topůrko ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Topůrko ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Topůrko ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Topůrko například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je význam slova Topůrko? resp. co to je Topůrko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Topůrko, odpověď na dotaz co je to Topůrko?. Víte např. kdo to je John Williams? Znáte a víte kdo je Berenika Kohoutová? Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v nástroje. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie nástroje, Vrtací plošina, topůrko, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.