Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Topůrko. Co znamená pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Co to je Topůrko? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Topůrko

Topůrko je označení pro rukojeť nástroje sečného nebo bicího typu, např. kladívka, sekyrky, palice a podobně. Je to vlastně kratší násada, které se dlá ze dřeva, kovu nebo různých kompozitních materiálů. Většinu se používá tvrdé dřevo, ideální volbou je jasanové, protože po úderu nepřenáší teplo a mechanické rázy do ruky.
Účelem topůrka je tlumit a odpružovat, aby pracovní část nástroje byla oddálena od ruky co nejvíce. Může být různě tvarované, aby se lépe drželo. Jeho osa se musí zaměřovat po směru růstu dřeva, jinak by hrozilo prasknutí. Hlava se k topůrku fixuje klínkem. Tvary se liší podle typu nástroje a mohou být uzpůsobeny pro leváky a praváky.


Co je to Topůrko? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Topůrko. Co znamená pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Topůrko? Pak se o ní podělte se známými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Topůrko patří do sekce Nástroje

Klíčová slova: heslo, slovo, odborný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, terminologie, slovník, informace, význam slova, synonymum, co znamená, formulace, termín, Topůrko, Nástroje, význam, význam pojmu, definice pojmu


Pojem Topůrko je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Topůrko?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Topůrko je rukojeť ručního bicího či sečného nástroje (sekery, kladiva nebo ruční palice). Je to typ krátké násady. Obvykle bývá vyrobeno ze dřeva, kompozitních materiálů či kovů.
Jasanové dřevo při úderu nepálí do ruky, proto je užíváno nejčastěji. Vhodné je ale prakticky jakékoliv jiné tvrdé dřevo. Topůrko má za úkol oddálit hlavu (tedy pracovní část) nástroje od ruky, odpružit a utlumit mechanické rázy zpětně přenášené na lidskou ruku a umožnit udělit nástroji vyšší rychlost prodloužením páky. U sekery mívá eliptický průřez a může být dvakrát prohnuté pro lepší uchopení.

Pro více informací o heslu Topůrko zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat heslo Topůrko ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Topůrko ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Topůrko na Youtube

Vyhledat slovo Topůrko ve Wikizdrojích

Hledat slovo Topůrko ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Topůrko ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Topůrko například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Topůrko? resp. co přesně označuje termín Topůrko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Topůrko, odpověď na dotaz co je to Topůrko?. Víte např. kdo to je Purkmistr? Znáte a víte kdo je Ivan Bartoš? Ke každému slovo může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nástroje). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.