Co je to?
Výraz, termín, definice slova Topůrko. Co znamená odborný pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Co je Topůrko? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Topůrko?

Topůrko je označení pro rukojeť nástroje sečného nebo bicího typu, např. kladívka, sekyrky, palice a podobně. Je to vlastně kratší násada, které se dlá ze dřeva, kovu nebo různých kompozitních materiálů. Většinu se používá tvrdé dřevo, ideální volbou je jasanové, protože po úderu nepřenáší teplo a mechanické rázy do ruky.
Účelem topůrka je tlumit a odpružovat, aby pracovní část nástroje byla oddálena od ruky co nejvíce. Může být různě tvarované, aby se lépe drželo. Jeho osa se musí zaměřovat po směru růstu dřeva, jinak by hrozilo prasknutí. Hlava se k topůrku fixuje klínkem. Tvary se liší podle typu nástroje a mohou být uzpůsobeny pro leváky a praváky.


Co je to Topůrko? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Topůrko. Co znamená odborný pojem Topůrko z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Definici slova Topůrko můžete sdílet s rodinou a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Topůrko je v kategorii nástroje

Klíčová slova: formulace, definice, heslo, význam, informace, názvosloví, význam slova, co to je, synonymum, nástroje, odborný výraz, termín, slovo, Topůrko, terminus technicus, přesný význam, terminologie, slovník


Pojem Topůrko je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Topůrko? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Topůrko je rukojeť ručního bicího či sečného nástroje (sekery, kladiva nebo ruční palice). Je to typ krátké násady. Obvykle bývá vyrobeno ze dřeva, kompozitních materiálů či kovů.
Jasanové dřevo při úderu nepálí do ruky, proto je užíváno nejčastěji. Vhodné je ale prakticky jakékoliv jiné tvrdé dřevo. Topůrko má za úkol oddálit hlavu (tedy pracovní část) nástroje od ruky, odpružit a utlumit mechanické rázy zpětně přenášené na lidskou ruku a umožnit udělit nástroji vyšší rychlost prodloužením páky. U sekery mívá eliptický průřez a může být dvakrát prohnuté pro lepší uchopení.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat pojem Topůrko na Google.cz

Hledat videa s názvem Topůrko na Youtube

Najít slovo Topůrko ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Topůrko ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Topůrko ve Wikizdrojích

Vyhledat termín Topůrko ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Topůrko například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Teď už víte jaká je definice termínu Topůrko? resp. co je to Topůrko? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Topůrko, odpověď na dotaz co je to Topůrko?. Víte např. kdo to je Bílý kůň? Znáte a víte kdo je Akademický pracovník? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Topůrko i v jiné kategorii než v nástroje. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.