Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Duběnka. Co znamená pojem Duběnka z kategorie Rostliny?

Co je Duběnka? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Duběnka?

Duběnka je název kulovitého útvaru, který se nachází hlavně na listech stromů. Jejím původcem je zástupce hmyzí říše, blanokřídlá žlabatka dubová. Duběnka má obvykle průměr kolem dvou centimetrů. Jak přesně útvary duběnek vznikají, není ještě zcela objasněno. Žlabatky dubové kladou vajíčka, ze kterých se pak vylíhnou larvy. To se děje na počátku léta. Duběnky se nejčastěji nacházejí na spodních stranách listů, většinou dubu. Mohou být i na lodyhách, pupenech nebo větvích. Na vznik kulovitého útvaru mají vliv chemie, mechanika nebo viry. Larvy žlabatek okolo sebe omotají rostlinné pletivo, které je ochraňuje před vlivy prostředí a predátory a které jim poskytuje dostatek živin. Tato rostlinná tkáň je na začátku měkká a postupně dřevnatí.
Duběnky společně s listím opadávají, larvy se líhnou až p opadnutí. Dospělé žlabatky se z útvaru musejí prokousat. Vytvoří si kruhový otvor, kterým se dostanou ven. Prázdný obal duběnky postupně zplesniví a rozpadne se. Pokud je duběnka hodně na slunci, může získat červenou barvu. Duběnky mají dlouhou historii, v minulosti měly symbolizovat ochranu a plodnost. Od 12. století se z nich vyráběl duběnkový inkoust, protože mají velký obsah taninu, který byl základem nejčastěji používaného psacího prostředku až do 19. století.


Odborný termín, výraz, slovo Duběnka. Co znamená pojem Duběnka z kategorie Rostliny?

Možnost chyb vyhrazena. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Duběnka? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Duběnka se nachází v kategorii rostliny

Klíčová slova: význam pojmu, synonymum, formulace, wiki, termín, co znamená, lexikon, význam, odborné názvosloví, terminologie, vysvětlení, přesný význam, co je to Duběnka?, odborný výraz, rostliny, co to je, význam slova, heslo


Pojem Duběnka je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Duběnka? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Duběnka je druh hálky, kterou způsobuje blanokřídlý hmyz – žlabatka dubová. Duběnka má kulovitý tvar a mívá asi 2 cm v průměru.
Samičky žlabatek dubových nakladou v květnu a červnu vajíčka, ze kterých se později líhnou larvy. Vajíčka jsou umístěna do meristémů, nejčastěji na spodní straně listu dubu, lodyze, vzácněji na větvi nebo pupenu. Mechanismus vzniku hálky ještě není zcela objasněn, důležitou úlohu má chemické nebo mechanické působení, případně virová infekce. Larvy se obklopí rostlinným pletivem, ze kterého berou živiny, a které je chrání proti predátorům a působení prostředí. Rostlinná tkáň je zpočátku měkká, teprve později dřevnatí. Hálky opadávají spolu s listím, larvy se obvykle líhnou až po opadnutí. Dospělý jedinec unikne z hálky vykousáním kruhového otvoru, skrze který vyleze ven. Po nějaké době stará prázdná duběnka plesniví a rozkládá se. Duběnky často červenají na straně, která je vystavena slunci.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít slovo Duběnka na Google.cz

Vyhledat výraz Duběnka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Duběnka ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Duběnka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Duběnka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Duběnka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Duběnka například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Duběnka? resp. co přesně znamená slovo Duběnka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Duběnka, odpověď na dotaz co je to Duběnka?. Víte např. kdo to je Alexej Navalnyj? Znáte a víte kdo je Emmy Noether? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je rostliny. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.