Co je to?
Výraz, termín, definice slova Duběnka. Co znamená odborný pojem Duběnka z kategorie Rostliny?

Co je Duběnka? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Duběnka?

Duběnka je název kulovitého útvaru, který se nachází hlavně na listech stromů. Jejím původcem je zástupce hmyzí říše, blanokřídlá žlabatka dubová. Duběnka má obvykle průměr kolem dvou centimetrů. Jak přesně útvary duběnek vznikají, není ještě zcela objasněno. Žlabatky dubové kladou vajíčka, ze kterých se pak vylíhnou larvy. To se děje na počátku léta. Duběnky se nejčastěji nacházejí na spodních stranách listů, většinou dubu. Mohou být i na lodyhách, pupenech nebo větvích. Na vznik kulovitého útvaru mají vliv chemie, mechanika nebo viry. Larvy žlabatek okolo sebe omotají rostlinné pletivo, které je ochraňuje před vlivy prostředí a predátory a které jim poskytuje dostatek živin. Tato rostlinná tkáň je na začátku měkká a postupně dřevnatí.
Duběnky společně s listím opadávají, larvy se líhnou až p opadnutí. Dospělé žlabatky se z útvaru musejí prokousat. Vytvoří si kruhový otvor, kterým se dostanou ven. Prázdný obal duběnky postupně zplesniví a rozpadne se. Pokud je duběnka hodně na slunci, může získat červenou barvu. Duběnky mají dlouhou historii, v minulosti měly symbolizovat ochranu a plodnost. Od 12. století se z nich vyráběl duběnkový inkoust, protože mají velký obsah taninu, který byl základem nejčastěji používaného psacího prostředku až do 19. století.


Co je to Duběnka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Duběnka. Co znamená odborný pojem Duběnka z kategorie Rostliny?

Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Duběnka sdílejte s ostatními na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Heslo Duběnka je v kategorii rostliny

Klíčová slova: terminologie, synonymum, rostliny, termín, odborný výraz, přesný význam, názvosloví, co je to Duběnka?, heslo, informace, slovo, lexikon, význam pojmu, popis, vysvětlení, definice pojmu, přesný výraz, Duběnka


Pojem Duběnka je v kategorii rostliny, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Duběnka? Definice slova, termínu z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Duběnka je druh hálky, kterou způsobuje blanokřídlý hmyz – žlabatka dubová. Duběnka má kulovitý tvar a mívá asi 2 cm v průměru.
Samičky žlabatek dubových nakladou v květnu a červnu vajíčka, ze kterých se později líhnou larvy. Vajíčka jsou umístěna do meristémů, nejčastěji na spodní straně listu dubu, lodyze, vzácněji na větvi nebo pupenu. Mechanismus vzniku hálky ještě není zcela objasněn, důležitou úlohu má chemické nebo mechanické působení, případně virová infekce. Larvy se obklopí rostlinným pletivem, ze kterého berou živiny, a které je chrání proti predátorům a působení prostředí. Rostlinná tkáň je zpočátku měkká, teprve později dřevnatí. Hálky opadávají spolu s listím, larvy se obvykle líhnou až po opadnutí. Dospělý jedinec unikne z hálky vykousáním kruhového otvoru, skrze který vyleze ven. Po nějaké době stará prázdná duběnka plesniví a rozkládá se. Duběnky často červenají na straně, která je vystavena slunci.

Hledejte pojem Duběnka v následujících vyhledávačích

Vyhledat slovo Duběnka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Duběnka ve Wikizdrojích

Hledat heslo Duběnka ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Duběnka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Duběnka na Youtube

Hledat slovo Duběnka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Duběnka například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Duběnka? resp. jaký je význam pojmu Duběnka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Duběnka, odpověď na dotaz co je to Duběnka?. Víte např. kdo to je Julius Zeyer? Znáte a víte kdo je Andrej Babiš mladší? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než rostliny. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.