Co je to?
Výraz, termín, definice slova Pointa. Co znamená odborný pojem Pointa z kategorie Literatura?

Co je Pointa?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Pointa?

Pointa je název pro hlavní význam, překvapivý důraz nebo vtipná část příběhu, vtipu nebo anekdoty. Je to okamžik, který má za úkol vyvolat smích, překvapení, emoce nebo pochopení a který přináší novou pohled na věc nebo rozluštění něčeho, co bylo předtím nejasné. Má zaujmout posluchače nebo čtenáře. V literatuře se pointa často nachází na konci příběhu a slouží k uzavření děje nebo k odhalení klíčové informace, která mění čtenářův pohled na to, co se odehrálo. Například v detektivním příběhu může pointa spočívat v odhalení pachatele zločinu, nebo v objasnění důvodů a motivací pachatele.
V oblasti humoru je pointa často spojena s vtipem nebo anekdotou. Je to ten klíčový moment, kdy je odhalen překvapivý nebo neočekávaný obrat, který vyvolává smích. Vtipná pointa je zpravidla založena na narušení očekávání, hře se slovy, dvojsmyslech nebo paradoxech. Pointa může být také použita v rámci argumentace nebo přesvědčování. Je to závěr nebo klíčový důkaz, který přináší jasné a významné pochopení nebo řešení.


Co je to Pointa? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Pointa. Co znamená odborný pojem Pointa z kategorie Literatura?

Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Text sepsali autoři a autorky pro projekt Superia.cz

Definici slova Pointa můžete sdílet s přáteli a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Výraz Pointa je v kategorii literatura

Klíčová slova: lexikon, slovo, co znamená, odborný výraz, Pointa, popis, co to je, pojem, literatura, význam slova, wiki, vysvětlení, termín, názvosloví, význam, definice, odborné názvosloví, definice pojmu


Pojem Pointa je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Pointa? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Termín pointa (dle příruček správně čteno „poenta“, častá je ale i výslovnost „poɪnta“ či „pojɪnta“) je nejčastěji používán pro nečekané vyvrcholení děje – typicky v případě vtipu, obdobně ale i v případě filmu nebo literárního díla.
Vhodně použitá pointa umocňuje dojem, kterým se snaží dílo jako celek působit – v případě vtipu by měla být humorná, v případě filmového thrilleru nebo hororu by měla umocnit pocit strachu a „mrazení“, který film jako celek vyvolává.
Slovo pointa má pravděpodobně původ ve francouzském pointe (špička).
Slovo pointa se v běžné řeči často nesprávně užívá ve smyslu „hlavní sdělení“, „podstata příběhu“, „jádro pudla“. Tedy jako ekvivalent anglického „point“. Takové použití je ale chybné.

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat slovo Pointa ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Pointa na Youtube

Najít výraz Pointa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pointa ve Wikimedia Commons

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Pointa ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Pointa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Pointa například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Google obrázcích, ve Wikizdrojích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit co znamená slovo Pointa? resp. co se přesně ukrývá za slovem Pointa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pointa, odpověď na dotaz co je to Pointa?. Víte např. kdo to je Gustav Brom? Znáte a víte kdo je Carlos Santana? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než literatura. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, Psaní knihy, pointa, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.